Hlavní obsah
Sport

Verstappen ovládl deštěm poznamenanou Velkou cenu Nizozemska

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jay Hirano Photography/Shutterstock
27. 8. 18:40

Nizozemský Zandvoort nabídl velkou cenu s proměnlivými podmínkami. Na její konci se těšil z rekordního vítězství Max Verstappen. Poradí za ním však zaznamenalo spoustu nečekaných změn.

Článek

Velkou cenu Nizozemska ovlivnil hned v jejím úvodu déšť, který se přehnal okruhem na konci prvního kola. Déšť, který trval několik kol, potrápil týmy a piloti, jelikož někteří se ho pokoušeli přečkat na trati na pneumatikách do sucha, jiný naopak zamířili do boxů. Na tomhle chaosu nejvíce předělali piloti Mercedesu, McLarenu a také Alex Albon. Naopak dopředu se posunuli Zhou, Tsunoda nebo oba piloti Alpine. Posunout se povedlo také Pérezovi, který byl v jednu chvíli na prvním místě s náskokem jedenácti sekund na Zhoua. O vedení přišel Mexičan po mírně kontroverzním rozhodnutí, kdy byl Verstappen povolán do boxů o kolo dřív, a tak se mu povedl undercut na týmového kolegu.

Mezitím na konci první desítky se začínalo trápení Charlese Leclerca, který utrpěl poškození předního křídla v souboji s Piastrim. Po výměně křídla se však i nadále Leclerc trápil a v jednu chvíli bojoval dokonce s nováčkem Lawsonem, který se před něj dostal. Nakonec se Ferrari v 41. kole rozhodl Monačana povolat do boxů a monopost odstavit.

V šestnáctém kole skončil druhý den po sobě v bariéře Logan Sargeant a závod tak pro něj skončil. Několik pilotů se rozhodlo zamířit do boxů, co v konečném zúčtovaní vrátilo do hry zejména Georga Russella, který obul tvrdé pneumatiky, které měli vydržel až do konce. V tomhle stintu bylo pořadí docela stabilní, vpřed se posouvali zejména jezdci McLarenů a Mercedesů, kteří ztratili po startu.

V šedesátém kolu se opět o slovo přihlásil déšť, tentokrát se však jednalo o mnohem silnější přeháňku než dříve v závodu. Všichni jezdci zajeli do boxů a nazuli pneumatiky do mírného deště kromě Ocona, který nasadil ty do hustého deště. V čtyřiašedesátém kole déšť výrazně zesílil a v kombinaci s nehodou Zhoua se ředitelství závodu rozhodlo vyvěsit červenou vlajku.

Závod se restartoval v sedmašedesátém kole v pořadí Verstappen, Alonso, Pérez, Gasly, Sainz, Hamilton, Norris, Russell, Albon, Piastri, Ocon, Tsunoda, Stroll, Hulkenberg, Bottas, Lawson a Magnussen. Po minulých zkušenostech se ředitelství rozhodlo pro letmí restart a dostali jsme tak šest kol v závodním režimu.

Při restartu to chvíli vypadalo, že Alonso zaútočí na Verstappena, po chvíli se však Holanďan utrhl a směřoval k dalšímu, již třetímu triumfu v řade v Zandvoortu, kterým zároveň vyrovnal rekord Sebastiana Vettela ve vítězstvích v řadě. Dále v pořadí se Russell dostal přes Norrisa, ale při dalším souboji Russell utrpěl poškození na vozu, a nakonec skončil poslední. Za jezdce dne by se dal označit Pierre Gasly, který skončil s Alpine na třetím místě. Pomohla mu k tomu pětisekundová Sergia Péreza, kterou Mexičan dostal za překročení rychlosti v boxech. Za zmínku stojí také devátá příčka Alexe Albona, která po startu z druhé řady nezní tak skvěle, stále jsou to však důležité body pro Williams. Dobrý výkon podal také Liam Lawson, který ve svém premiérovém závodu skončil na třináctém místě a porazil i svého týmového kolegu.

Další závod následuje už příští týden na italské Monze, kde se bude Verstappen pokoušet o překonání rekordu. Druhou šanci by měl dostat také Liam Lawson. Nezůstává jen věřit, že nás bude čekat další napínavá velká cena.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz