Článek
Několik zraněných, přiletěl i záchranářský vrtulník. Řidič, 53letý Brit, je zadržen. Policie prověřuje, zda šlo o úmysl. Ale scénář je až děsivě známý. Podobných případů přibývá. Auto jako zbraň. A za volantem často někdo, kdo chce „potrestat“ svět.
Praha 1973 – Olga Hepnarová
10. července 1973 najela tehdy 22letá Olga Hepnarová nákladním vozem do skupiny lidí čekajících na tramvaj na Strossmayerově náměstí v Praze. Osm lidí zabila, dvanáct dalších zranila. Šlo o pečlivě plánovaný čin – Hepnarová rozeslala dopisy do redakcí, v nichž oznámila, co a proč udělá. Tvrdila, že byla celý život ponižována a chtěla se „pomstít společnosti“. Byla odsouzena k trestu smrti a 12. března 1975 jako poslední žena v Československu popravena.
Nice 2016 – Promenáda smrti
14. července 2016. Francouzské město Nice, slavnostní ohňostroj ke Dni Bastily. Na promenádě desítky tisíc lidí. Kamion najednou vjede mezi ně a na dva kilometry dlouhé trase zabíjí vše, co mu stojí v cestě. Zahynulo 86 lidí, více než 400 bylo zraněno. Útočník Mohamed Lahouaiej-Bouhlel byl inspirován ideologií Islámského státu. Zastřelen policií. Byl to jeden z nejhorších teroristických útoků v moderních dějinách Francie.
Berlín 2016 – Vánoce v krvi
19. prosince 2016. Berlín, vánoční trh u pamětního kostela Kaiser-Wilhelm. Kamion najíždí do stánků, do lidí, do světýlek. Dvanáct mrtvých, 56 zraněných. Pachatel Anis Amri, Tunisan, dříve odmítnutý žadatel o azyl, byl napojen na teroristickou síť. Uprchl z místa činu, ale o čtyři dny později ho policie zastřelila v Itálii.
Charlottesville 2017 – Nenávist na kolech
12. srpna 2017. Město Charlottesville ve Virginii, USA. Pochod krajní pravice a protidemonstrace. Do protirasistického průvodu najíždí vozidlo řízené 20letým Jamesem Alexem Fieldsem. Heather Heyerová, 32letá právnička, umírá na místě. Dalších 35 lidí je zraněno. Fields byl odsouzen k doživotnímu trestu. Jeho motivem byla nenávist a ideologie bělošské nadřazenosti.
New York 2017 – Smrt na cyklostezce
31. října 2017. Manhattan, cyklostezka podél řeky Hudson. Dodávka řízená Sayfullem Saipovem vjede mezi cyklisty. Osm mrtvých, jedenáct zraněných. Útočník původem z Uzbekistánu jednal jménem Islámského státu. Po zadržení u soudu řekl, že je na svůj čin hrdý. Odsouzen na doživotí bez možnosti propuštění.
Toronto 2018 – Válka proti ženám
23. dubna 2018. Toronto, Kanada. Alek Minassian vjíždí s dodávkou na chodník rušné Yonge Street. Jedenáct mrtvých, patnáct zraněných. Minassian se hlásil k hnutí „incel“ – mužům, kteří nenávidí ženy kvůli svému neúspěchu v milostných vztazích. Chtěl tímto činem získat uznání. Byl odsouzen k doživotí.
Waukesha 2021 – Zkáza vánočního průvodu
21. listopadu 2021. Městečko Waukesha, Wisconsin. Místní vánoční průvod plný rodin, dětí, školních sborů. SUV řízené Darrellem Brooksem proráží policejní zátaras a vjíždí do průvodu. Šest mrtvých, včetně osmiletého chlapce, a přes 60 zraněných. Brooks byl známý kriminálník, ale jeho čin šokoval i otrlé vyšetřovatele. Dostal šest doživotních trestů a dalších 762 let navrch.
A dál?
Motivy se liší – ideologie, pomsta, psychické poruchy, frustrace. Ale výsledek je vždy stejný: lidské životy rozmetané na silnici. Při oslavách, při nakupování, při běžné procházce. Ať už ve světě, nebo u nás.
Úplně zabránit těmto útokům nejde – auto je běžně dostupná zbraň a lidský úmysl nelze předvídat. Přesto lze riziko snížit:
Ve městech se instalují zábrany, sloupky a bloky, které fyzicky brání vjezdu vozidel na náměstí a do pěších zón.
Na velkých akcích pomáhá kamerový dohled, drony a monitoring SPZ, které umožní včas odhalit podezřelou aktivitu.
Některé útoky by šlo odvrátit včasnou prací s lidmi trpícími psychickými problémy nebo radikalizací – často jde o známé „časované bomby“.
Pomoci může i přísnější kontrola půjčoven vozidel a sledování neobvyklých pohybů aut v blízkosti akcí.
Zabránit všemu nelze. Ale ignorovat hrozbu by byla chyba! Tak bacha!