Hlavní obsah
Jídlo a pití

„Ne, mému dítěti párek nedávej. Víš, jaké má složení?“ Odmítla jsem večeři

Foto: Freepik

Není nic špatného na tom stravovat se dobře a kvalitně. Když nám někdo nenabízí kvalitu, je normální odmítnout.

Článek

Ať si každý doma jí, co uzná za vhodné. Je to jeho život, jeho zdraví. Když ale někdo podobně krmí i své děti, už s tím mám problém. Největší problém však mám, když někdo chce nekvalitně krmit moje dítě. Ne, nejsem žádná podivínská matka, která by extra přeháněla. Ale zároveň nestrpím, aby se do mého dítěte cpaly pochybné potraviny, když existuje lepší a kvalitnější alternativa.

Párek? Proč ne

Jak jsem uvedla, nejsem žádná hysterická matka, která by šílela, když dítě dostane něco, co není úplně ideální a zdravé. Tedy pokud má ten produkt alespoň nějakou kvalitu. Doma tak nemáme problém s tím, že si k večeři uděláme třeba párky v rohlíku. Ale ty naše párky, to je opravdu párek. Kvalitní kousek uzeniny, kde převládá maso. Žádné separáty, žádná mouka, žádná chemie, kterou by se doháněla chuť. Prostě uzenina, která sice není pro dítě celkově ideální, ale svou kvalitu má. A proč dítěti někdy nedopřát něco, co není tak úplně „zdravé“. Je to stejné jako se sladkostmi.

Ne, tenhle v žádném případě

To, že mu doma dáváme párky, ale ještě neznamená, že může jakýkoliv. A tak došlo k tomu, že jsem na návštěvě zcela zkazila plánovanou večeři. Občerstvení pro děti v podobě „párků“ v rohlíku s kečupem. Slovo párek dávám do uvozovek záměrně. To, co mělo být naservírováno dětem, byla opravdu podivná šmakuláda.

Už to, že jsou drůbeží a balené v igelitu, mě odradilo, tak jsem radši zasáhla. A dobře jsem udělala. Když kamarádka přečetla složení, nakonec sama uznala, že tohle asi pro děti nebude úplně nejlepší volba. Holt je sní manžel – tomu snad tolik neuškodí.

Dobrou chuť

Nebudu tu vypisovat celé složení. Ale když je v párku, který měl skončit v žaludku mého dítěte, strojně oddělené kuřecí maso v množství 64 procent, moc chuti k jídlu to nevzbuzuje. A to ani další ingredience jako bramborový škrob, kuřecí kůže nebo nějaké aroma, o kterém nebyla žádná bližší, konkrétní zmínka.

Nakonec se místo párků v rohlíku podávalo pečivo namazané máslem a medem. Pro děti také skvělá chuťovka, po které se jen zaprášilo. Na másle nic špatného nevidím, na dobrém včelím medu také ne. Špatně mi je ale z potravin, které se tváří jako něco, co prostě nejsou. Že to ládují dospělí, je celkem jedno. Ale že to někdo bez okolků koupí dětem? Já vím, že stovka za kilo je dobrá motivace.

Na druhou stranu, radši kupte za stovku kilo kotlety a udělejte rodině řízky. Uděláte lépe a bude to chutnější a zcela určitě i zdravější. A to beru v potaz i ten tuk, ve kterém se řízek bude válet. Aspoň budete vědět, že jíte jen stoprocentní maso, strouhanku, mouku, vejce a sádlo. K tomu kaši – tedy uvařené brambory s mlékem a trochou másla. A pak že to levně a bez chemie nejde.

Anketa

Zajímáte se o složení potravin:
Ano, zajímám
89,3 %
Ne, nezajímám
10,7 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 607 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz