Článek
Má nutkání dokončit vše, co začal, jinak nemá klid. To znamená, že často pracuje dlouho do noci, přijíždí pozdě na domluvené schůzky, nebo odkládáme společné plány. Když se konečně vrátí domů, je tak unavený, že se s ním nedá mluvit, nemá sílu na žádné domácí povinnosti.
Lehne si na gauč, úplně vyčerpaný, nebo je naštvaný—mrzí ho, že nestihl udělat víc, že měl v plánu dokončit další úkoly. Nebo je frustrovaný, protože neměl žádný čas pro sebe, na své koníčky. Ať už je jeho podráždění jakékoli, ten den se na něj už nemůžu spolehnout.
Workoholismus ovlivňuje nejen jeho zdraví, ale také rodinný život. Často se musím smířit s tím, že plánované věci se neuskuteční. Musím pustit svůj plán a nevyčítat to ani jemu, ani sobě. Výčitky by mě jen udržovaly v negativním rozpoložení.
Někdy si říkám, že s alkoholikem je to paradoxně jednodušší—abstinence se dá podpořit tím, že najde jinou aktivitu, například fyzickou práci. Ale workoholika do další práce nutit nemůžu, bylo by to stejné, jako dát alkoholikovi láhev s tím, že si má jen trochu loknout.
Workoholismus není jen jeho problém. Je to problém celé rodiny.