Hlavní obsah
Aktuální dění

Úmrtnost: největší strašák dnešní opozice

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Alexa / Pixabay
2. 5. 11:01

Ať se bavíme o parlamentní opozici, kterou představuje ANO s SPD či té neparlamentní, jenž zastupuje ČSSD nebo KSČM, nacházíme společného strašáka. Tím strašákem je zcela přirozený proces - smrt.

Článek

Česká politická opozice se dostala, především vlastní vinou, do nezávidění hodné pozice. Populismus, se kterým zásobovala české domácnosti se neshoduje s myšlením dnešních lidí v produktivním věku ani prvovoličů a sama opozice se stává pohrobkem doby minulé.

Za neúspěchy současné opozice v posledních volbách nehledejme prozření většinové společnosti, ale přirozený lidský koloběh života.

Volební období = 400 000 nových voličů

Podle demografických dat zemře každý rok přes 100 000 obyvatel ČR. Přibližně stejný počet lidí získává u nás každý rok volební právo.

U mladých lidí, tedy prvovoličů, je zájem o strany ANO, SPD či KSČM naprosto minimální. Dokazují to stále opakující se školní volby, ale především volební modely a průzkumy.

Do důchodového věku nyní nastupují lidé, jenž většinu svého života pracovali v demokracii a měli zajištěné svobodné podmínky. Riziko podlehnutí populistům či extrémistům u těchto „mladých důchodců“ je tak nižší než tomu bylo u stejné věkové kategorie v minulosti.

Průzkum zveřejněný zpravodajským portálem Seznam Zprávy koncem roku 2022, jen potvrzuje trend, který naprosto odepisuje dnešní politiku opozice a její sázku na populismus či extrémismus.

Foto: Kateřina Mahdalová / Seznam Zprávy

Podpora podle věkových skupin. Pavel vs. Babiš. Zdroj: Seznam Zprávy

U prvovoličů a lidí pod 20 let vyšla podpora stávajícího prezidenta, v porovnání s hlavní tváří opozice, na drtivých 84%. Zničující podporu Pavla do výsledků průzkumu propisuje i věková skupina 31-40 let. Zlom přichází ve věkové kategorii 61-70 let. Je to mix lidí v předdůchodovém věku a „mladých důchodců“ a nyní nejvýraznější skupina, kde spolu bojují časy minulé a současné.

S věkem nad 71 let se dostáváme do voličské bašty Andreje Babiše, ale i SPD či KSČM.

K podobným závěrům dochází i řada dalších průzkumů které se věkem voličů zabývají. Citovat lze například z průzkumu Kantaru ze září 2020 (Název "Trendy Česka"), kde voličská podpora ANO je u lidí ve věku 18-29 let 10,5% a ve věku 30-44 let 16,5%.

Ať už věříte průzkumům či nikoliv. Poslední volby prezidenta, senátní volby či parlamentní volby dokazují, že tento trend je v české politice zcela zřejmý.

Příští premiér ze SPOLU, Petr Pavel získá druhý mandát

Pokud si člověk prohlédne komentáře na sociálních sítích či pod články v diskuzích na zpravodajských portálech, tak získá dojem, že 70% lidí volí ANO a zbytek SPD/Trikoloru či stranu PRO.

Jak je možné, že v takové atmosféře následně získá „vládní kandidát“ zcela jasnou podporu 58,32 %, tedy 3 359 301 hlasů v prezidenských volbách? Za dojmem o virtuální většině stojí takzvaná „hlasitá menšina“, ale o ní v dalším článku.

S přihlédnutím na výše zmíněnou úmrtnost a trend u mladých lidí je prakticky vyloučené, aby se dnešní opozice dostala do vládních lavic. I když někteří voliči dnešních vládních stran mohou být nespokojeni, neznamená to, že se masivně obrátí k populistickým nebo extrémistickým stranám, na což opoziční politici často spoléhají.

Oslovit méně spokojené voliče dnešních vládních stran dokáží jen ty strany, které budou postaveny na stejném demokratickém základu, ale s jinými postupy a řešeními.

Naprosto stejný scénář čeká i volbu prezidenta v roce 2028. Petr Pavel získá konkurenta pouze v případě kandidáta, který bude zastávat demokratické hodnoty s jasným směřováním na naše západní spojence.

Populisté vymění kabát nebo skončí, extrémisté přežijí

Největší problém stojí před Andrejem Babišem a jeho hnutím ANO. Dnešní voličská základna ANO je postavená zejména na lidech ve věkové kategorii 61+ a každým dnem dostává zabrat od přirozeného lidského mechanismu.

ANO řešilo tento fakt totálním vysáváním voličů KSČM a ČSSD, ale ani tam nebude brzy co brát. Snaha získat umírněné voliče SPD zcela jistě bude fungovat, ale představuje riziko odlivu nepříliš zakotvených podporovatelů ANO, kteří se extrémistů bojí. Navíc tím také sníží sílu jediného potenciálního koaličního partnera.

Z dlouhodobého hlediska ovšem ANO nemá šanci se současnou politikou přežít a bude nuceno oslovit prvovoliče, produktivní i zmíněné „mladé důchodce“ a to tak, že opět změní kabát. Voliči rozhodnou jestli další změně kabátu u hnutí ANO uvěří.

V relativním klidu mohou být extrémisté z SPD, Trikolory či nové strany PRO. Jejich hodnoty postavené na nenávisti, jednoduchých řešení a predikcí, které se nenaplní (tímto zdravím pana Rajchla a chci jen říci, že jsem bez ruského plynu neumrzl a dnes tankoval hluboko pod jeho predikcí 100 Kč / litr) si najdou vždy svojí voličskou podporu a jejich obchod se strachem bude pokračovat.

Na rozdíl od ANO nemají tyto subjekty touhu po moci a tím si své zájmy naplní mnohem jednodušeji získáním pár % hlasů. Bojují o balík přibližně 10% voličů a výši svých procent si rozdělí podle toho, jak zvládly své voliče vystrašit a zároveň přesvědčit, že před daným strašákem jsou nejlepší ochránci. Že popsaný strašák neexistuje či žádné řešení na něj nemají nikdo z nich po volbách řešit nebude.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz