Článek
USS Indianapolis byl těžký bitevní křižník americké armády, který po celou dobu druhé světové války operoval v oblasti Pacifiku. Osudnou se mu stala až tajná mise z června roku 1945. Při této cestě námořníci dostali za úkol co nejrychleji, nejtišeji a nepozorovaně dopravit mimořádně cenný náklad na ostrov Tinian. Na palubě se tehdy nacházela zhruba polovina obohaceného uranu, kterým Spojené Státy Americké disponovaly. Šlo o dvě atomové pumy, Little Boy a Fat Man, které byly určeny ke shození na Hirošimu a Nagasaki. O tom ale samozřejmě drtivá většina posádky neměla nejmenší tušení.
Obrovská smůla
Cesta na ostrov Tinian se obešla bez komplikací a posádka úkol splnila. Do konce války zbývalo několik málo dnů a USS Indianapolis narazila při cestě nazpět na japonskou ponorku I-58, která americký křižník nekompromisně poslala ke dnu. Asi 12 minut po zásahu se bitevní loď potopila společně s asi třemi stovkami mužů z celkových 1196 členů posádky. Na hladině tedy začalo bojovat o holý život přibližně 900 námořníků. Protože mise byla tak tajná, že o ní věděl málokdo, tak také nikdo neměl tušení, že USS Indianapolis byla potopena, a na hladině zůstala spousta zoufalých Američanů.
Žraločí hostina
Křižník šel ke dnu velmi rychle a v moři se tak ocitlo napospas oceánu asi 900 členů posádky. Někteří se utopili, jiní se v nesnesitelném vedru uchýlili k pití mořské vody, což je také stálo život. Tato situace vyžadovala opravdu pevné nervy a sebeovládání, aby člověk měl alespoň malou naději na záchranu. To nejhorší ale posádku USS Indianapolis teprve čekalo. Zanedlouho se objevili žraloci. Ve většině se jednalo o žraloky dlouhoploutvé. Tento vrcholový predátor může dosahovat délky až 4 metry a jedná se o velmi agresivního lovce, který zpravidla nevynechá příležitost na kořist zaútočit. Zprvu začali žraloci požírat mrtvé, ale netrvalo dlouho a vrhli se i na živé, o záchranu bojující, námořníky. Kroužili mezi lidmi, kteří okolo sebe zoufale kopali a plácali vším, co zrovna bylo po ruce, a snažili se hladové predátory odehnat. Ale marně.
U žraloka dlouhoploutvého je jako u jednoho z mála žraloků popsán jev, kdy se při výskytu většího množství potenciální potravy tito dravci shlukují do velkých skupin. A nejsou to váhaví střelci. Jsou to takzvaní oportunní dravci, což znamená, že útočí raději hned a přes možné riziko, než aby čekali na snazší kořist. Toto se stalo osudným mnoha trosečníkům z USS Indianapolis.
Mrazivé vyjádření
Poslední přeživší námořník z USS Indianapolis, který zemřel v roce 2021, byl desátník Edgar Harrell, který k děsivé události řekl: „Uslyšíte výkřik, při kterém stydne krev v žilách, a podíváte se tam. A vidíte ploutve a zase ploutve, a vidíte, jak to tělo mizí pod vodou. Díváte se na ta těla a zjistíte třeba, že chybí spodní část nebo vnitřnosti nebo má utrženou nohu nebo ruku“.
Muselo být obrovsky mučivé jen sledovat, jak vaši přátelé mizí v tlamách několikametrových monster. Jediné co člověk mohl dělat, bylo se modlit, aby se nejbližší žralok zakousnul do těla vašeho kamaráda místo do toho vašeho.
Dlouhé dny o trosečnících nikdo nevěděl
Celé to peklo museli námořníci na otevřeném moři prožívat dlouhé čtyři dny. Ve vodě, bez jídla, bez pitné vody a s obrovským hejnem hladových žraloků všude okolo. Díky sérii administrativních chyb a maximálnímu utajení akce, kdy ani samotní námořníci nevěděli, co vlastně vezou, je vlastně celé čtyři dny nikdo nepostrádal. A oni bojovali o své životy v těch nejnehostinnějších podmínkách, jaké si lze představit. Teprve po čtyřech dlouhých dnech byli trosečníci náhodou objeveni průzkumným letounem.
Z celkového počtu 1196 mužů tuto tragédii přežilo pouhých 317. Tito muži měli neuvěřitelnou smůlu. Když uvážíme, že v době potopení USS Indianapolis zbývaly do japonské kapitulace prakticky pouhé dny, dostává celá tragédie další rozměr. Jenomže to posádky ani jedné z lodí nemohly tušit.
Zdroje: