Hlavní obsah
Lidé a společnost

MKb 42 (H), MP 43/1, MP 43, MP 44, StG 44 aneb trable s názvem

Foto: Armémuseum (The Swedish Army Museum) through the Digital Museum

Německá útočná puška StG 44 ze sbírky Armémuseum ve Stockholmu.

Legendární Sturmgewehr má tu pochybnou čest, že se stal nejčastěji přejmenovávanou zbraní v historii. Neustálé přeznačování se stalo zdrojem mnoha zmatků a záměn.

Článek

Prototypy této zbraně byly zpočátku označovány jako schwere Maschinenpistole (těžký samopal), to však trvalo jen krátce a brzy byly přejmenovány na Maschinenkarabiner (automatická karabina). Stalo se tak nejspíše z důvodu potřeby odlišení od běžně užívaných názvů Maschinenpistole (samopal) a Maschinengewehr (kulomet). Protože existovaly dva modely, jeden od firmy Walther a druhý od firmy Haenel, dostaly označení Maschinenkarabiner 42 (W)Maschinenkarabiner 42 (H), přestože dva známé prototypy od firmy Haenel jsou označeny jako M.K. 42 (H.S.). Zkrátka H.S. by se mohla vztahovat buď ke jménu konstruktéra - Hugo Schmeisser, nebo k Haenel a Schmeisser, anebo také k Haenel Suhl.

Od počátku roku 1943 se tyto zbraně z neznámých důvodů začaly znovu označovat jako Maschinenpistole 43. V této době již konstrukce firmy Walther zmizela ze scény a u konstrukce firmy Haenel došlo ke zdokonalení - od střelby z otevřeného závěru se přešlo ke střelbě z uzavřeného závěru. Tyto dvě verze byly zpočátku označovány jako MP 43 A, což byla vlastně MKb 42 (H), a MP 43 B. Toto mělo pochopitelně za následek mnohé nejasnosti. V srpnu 1943 došlo k další změně označení, tentokrát na MP 43/1 a MP 43/2. V případě MP 43/1 šlo o model střílející z uzavřeného závěru a MP 43/2 byla původní MKb 42 (H).

Dalším krokem byla úprava konstrukce pro nasazení standardního puškového granátometu. V původní podobě měla hlaveň příliš velký průměr a standardní granátomet pro pušku K98k na ni nešel nasadit. Proto byla vyvinuta verze se stupňovitou hlavní a tato konstrukce dostala označení pouze MP 43. Z toho vyplývá, že MP 43/1 nebyla následovnicí MP 43, ale její předchůdkyní.

V roce 1944 došlo opět ke změně označení. V dubnu téhož roku byla MP 43 přeznačena na MP 44. V říjnu pak přišla další změna názvu - tentokrát na Sturmgewehr 44, což souviselo se šířeji koncipovaným projektem zavádět pro nové typy zbraní sugestivní názvy. V únoru 1944 například Hitler schválil pro těžké zbraně názvy jako Panther, Tiger, Elefant, Goliath, Panzerschreck, Jagdtiger, Jagdpanther a Marder. Mnohdy se také tvrdí, že autorem názvu Sturmgewehr je sám Hitler, z dostupných zdrojů však vyplývá, že s tímto návrhem přišel pěchotní generál Erich Jaschke. Pro výrobce byly tyto neustálé změny noční můrou., protože jak zbraň samotná, tak i zásobníky a některé další příslušenství musely mít vždy náležité označení. Znovu a znovu proto museli měnit svá razidla. Vyskytly se i momenty, kdy nikdo netušil, které označení je vlastně správné, což vedlo k několikerému přeznačování zbraní. Stávalo se, že některé zbraně při tom dostávaly dřívější nebo neoficiální označení. To se také týká přinejmenším čtyř známých exemplářů označených jako M.P. 43 (H), u nichž je toto označení přeškrtnuto vyražením dvou rovnoběžných čar a vedle je čistě vyraženo nové označení MKb 42 (H).

V květnu 1944 dokonce Pěchotní oddělení Všeobecného vojenského úřadu protestovalo proti neustálým změnám modelového označení protože „tisíce pracovních hodin a spousty surovin“ kvůli tomu přicházely vniveč. Jak už ale bylo poznamenáno dříve, tento protest neměl příliš velký účinek - již o několik měsíců později se z MP 44 stal Sturmgewehr 44.

Zdroje:

Německé útočné pušky MKb 42, MP 43, MP 44 a Sturmgewehr 44 (edice Propaganda), autor: Guus de Vries

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz