Článek
V roce 2008 vyslovuje Ukrajina a Ukrajinci přání stát se členy západních struktur, NATO a EU. Evropa a USA, na to odpovídají tím, že je to možné a že Ukrajina musí zapracovat na mnoha věcech. Od korupce až po právní stát.
Rusové, nebo spíše Kreml, už tehdy odpovídají, že to nepřichází v úvahu a už tehdy nasazují všechny své páky, krom vojenských, na to, aby tomu zabránili.
Vše vrcholí v roce 2013, kdy jsou prozápadní myšlenky na Ukrajině financovány z USA, zatímco Janukovyč pod tlakem Kremlu otáčí kormidlo směrem na východ. Jenže jeho chování ho stojí presidentské křeslo a musí uprchnout do Ruska. Pravdu o tom, kdo a jak co financoval nebo kdo nechal střílet do lidí, se zřejmě již nikdy nedozvíme.
Rusko poté, co zjistilo, že politickou moc v Kyjevě ztratilo nejspíše definitivně, rozehrává novou hru. Obsazuje Krym a na východ Ukrajiny vysílá bojůvky, které mají pomoc snahám o „nezávislost“.
Odpověď USA a Evropy? Vlastně skoro žádná. Evropa je závislá na ruských surovinách a USA vyslaly jen pár vojenských poradců, aby pomohli s Ukrajinskou armádou. Žádná ostrá nóta o stažení se z Krymu se nekoná. Skoro to vypadá, jako kdyby to Evropě a USA vyhovovalo. A Kreml vyčkává, a když vidí laxní reakci Evropy a USA na to, co udělal, začíná zbrojit a připravovat na Ukrajině ozbrojený převrat ala rok 1968 v Československu.
V roce 2021 posílá Kreml na západ ostrou, a nesmyslnou, nótu o tom, že se hranice NATO mají vrátit před rok 1997. Reálně je Kreml ale už připravený na invazi na Ukrajinu a svržení tamní vlády.
Tahle nóta je na západě ale převážně ignorována nebo vysmívána. Kreml nikdo nebere vážně a všichni se s ním odmítají o čemkoliv bavit.
A tak přijde 24. únor 2022 kdy Kreml spouští svůj pokus o převrat na Ukrajině. Ten ale hrubě nevyjde, z třídenní operace je dlouhodobá válka, jejíž cíle se operativně mění podle toho, jak to zrovna vyhovuje propagandě Kremlu.
Západ se mezi tím probudil z letargie. Jenže pozdě. 20% území Ukrajiny okupují Rusové. Evropský průmysl pod tíhou cen energií prchá buď do Číny nebo do USA, Biden neřídí vlastně v podstatě nic, ani sebe. A čeká se, kdo povede USA po presidentských volbách.
Pomoc všeho druhu na Ukrajinu sice proudí, ale když to přirovnám k hasičům, tak vody a stříkaček je sice dost, ale dochází hasiči. A nikdo ze západu své hasiče nepošle. Nikdo ze západu o přímou válku s Ruskem nestojí.
Na celé situaci je nejhorší to, že celé tohle odnese Ukrajina a Evropa.
Kdyby ostrá reakce Evropy a USA, spolu s ochotou bránit Ukrajinu přišla už v roce 2014, k žádné válce by nedošlo.
Za vojenskou invazi na Ukrajinu může Putin. Jakkoliv je v jeho očích a pokřivené mysli tahle reakce logická, tak není omluvitelná. Byla ale, do značné míry a zpětně viděno, předvídatelná.
Zbývají otázky typu:
Proč západ reagoval tak pozdě a slabě?
Proč místo ignorance nepřišel alespoň nějaký dialog?
(A prosím nepleťme si dialog s přijetím Ruských podmínek, rozhodně to není totéž.)
Byla Ukrajina obětována spojenci, jen jako pokusný lakmusový papírek, aby se zjistil skutečný stav Ruské armády?
Napadne Kreml někoho dalšího?
Nemám odpovědi. Nikdo z běžných lidí je nemá. Mají je ti, kteří rozhodovali, a ti nám je neřeknou. A možná, čistě teoreticky, bychom je ani slyšet nechtěli. Nám zbývá vybudovat skutečnou obranu bez spoléhání se na mocnost za oceánem, protože tohle je náš kontinent a my zde chceme žít.
Malý dovětek:
V současné době Evropa tragicky postrádá protiraketovou obranu, kterou dlouhodobě zanedbávala a spoléhala se na USA.