Článek
To zase bude závisti. Ne že bych si to nenechala líbit už teď. Podle socialistických kritérií už bych si ostatně v té penzi hověla a užívala si života.
Takhle budu ráda, když do té penze dopajdám, možná i o třech (myšleno s hůlkou) a nevím, kam se do té doby důchody zvalorizují, ale už vůbec nevím, kam se vyšplhá inflace. Moc naspořeno nemáme, podle různých propočtů a výpočtů jsme finance prachsprostě prošustrovali tím, že jsme si pořídili a vychovali, také nechali vzdělat, tři děti. To byla darda, to vám tedy řeknu.
Prý to stálo milion a půl, tak to máme čtyři a půl milionu. Dnes už je to 1,8 milionu, poskočilo to nahoru. Všichni pracují, tak snad se to státu vyplatilo. Nám se to tedy zjevně moc nevyplatilo. Kdybych si ty prachy strkala do prasátka, myšleno pochopitelně do spořících účtu, výnosných fondů, či dokonce do nemovitostí, můžu jít do „důchodu“ a poté do řádného důchodu hned a bez překážek s dobrým zajištěním.
Za ty peníze si nebohý průměrný důchodce nekoupí ani ten svetr navíc, když mnohé z nich sužuje energetická chudoba. Pravda, na troje teplé ponožky to hodí, tak alespoň něco, kdo je pod průměrem, koupí si jen jedny. Může je denně přepírat v umyvadle, třeba včas uschnou i na sotva vlažném topení a v létě, to už takový důchodce nepotřebuje vůbec nic.
Je pravda, že lidé, kteří nikdy nepracovali a jejich děti také nepracují, nebudou mít nárok na starobní důchod. Mají však stále stejný nárok na sociální dávky, takže je nečeká žádné strádání, žádné uskromňování a zvykání si na nouzi. Inu, co se v mládí naučíš…
Takže celý systém důchodů je notně demotivující pro průměrného člověka. Nejdřív vrazí neskutečné finance do potomků a na jejich rozvoj a vzdělání, tady podotýkám, že ten milion a půl je takříkajíc ilustrativní a počítán do osmnácti let. To dnes robátko nestihne dokončit ani střední školu. Takže u vzdělaných lidí to bude mnohem víc.
Poté je člověk vysosán a vysát prací, ba někdy i dřinou a vykopnut do důchodu, kde pobírá almužnu a smí si požádat o sociální dávky.
Není jednodušší zvolit bezdětnou variantu života? Rozhodně ano. Děti zjevně už nejsou prioritou pro stát, ani pro občany. Lidé se s bídou postarají sami o sebe, natož o děti. Navíc, proč by se později měli dělit o své v potu tváře i peněženky vychované potomstvo s ostatními, kteří si užívali a spořili?
Nebo je tu ještě jedna varianta, děti lze vychovávat za státní peníze, tedy za sociální dávky a příliš do nich neinvestovat v podobě vzdělávání, různých kroužků a pěstování zálib. Trochu se obávám, že se stávající vizí budoucnosti k tomuto způsobu může inklinovat stále více lidí. Paradoxně je pak totiž nezaskočí nízký důchod.
Tak nějak se tiše předpokládá, že na budoucí důchody nebude, protože nejsou děti, tedy budoucí daňoví poplatníci.
Dnešní důchodci vesměs svou povinnost splnili, přivedli na svět děti a vesměs to dělali rádi. Dnes však slouží spíše jako odrazující případ toho, co obnáší mít děti. Své děti přiváděli na svět s vizí, že se budou mít lépe než oni. Většině se to podařilo, ale děti jejich dětí teď odmítají přivádět na svět další generaci, protože na to nemají ani prostředky, ani vstřícné prostředí.
Není to však vina dnešních důchodců, ani jejich „rozcapenosti“ v pobírání důchodů. Ti svou povinnost splnili. Je to vina nedbalých politiků, kteří přijímají zhoršující se podmínky k založení rodiny spíše jako přírodní katastrofu, se kterou nelze nic dělat.
Zvyšující se chudoba v podobě energetické krize, nedostatek dostupného bydlení, mzdy, které přestávají stačit na běžné lidské potřeby, zrovna nenahrávají tomu, pořídit si dítě. Vážně nebude stačit ponoukat mladé lidi, aby si pořídili děti, protože dříve v chalupách a v bídě bývalo dětí i deset. Nikdo se nechce vracet do středověku.
Chce to, ano, to materiální zázemí, jistotu bydlení a také „odměnu“ v podobě slušné penze pro ty, kdo řádně vychovali své děti. Postavení důchodců v tomto ohledu totiž spíše děsí, než aby motivovalo a pětistovka výchovného navíc neřeší to, že se obětovali oba rodiče.
Bez toho totiž mladí lidé raději budou spořit, než plodit a rodit. Myslí-li to tedy někdo s důchodovou reformou vážně, musí začít tím, že zvrátí nepříznivý demografický vývoj. Bez toho se všechny reformy zřítí, jako domeček z karet.
https://www.cssz.cz/web/cz/-/od-ledna-2025-zvysi-pravidelna-valorizace-duchody-starobni-duchody-vzrostou-v-prumeru-priblizne-o-358-kc
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2603650#utm_content=freshnews&utm_term=V%C3%BDzkum%20d%C4%9Bti&utm_medium=hint&utm_source=m.search.seznam.cz
https://www.echo24.cz/a/SGssi/vychovat-dite-do-plnoletosti-stoji-18-milionu-naklady-skocily-za-rok-o-200-tisic