Hlavní obsah
Lidé a společnost

Jak jsem sova, tak jsem chytrá

Foto: Pixabay

To je samozřejmě lehký vtípek, ale zjištění vědců mě potěšilo. Nejsem líná, nejsem hloupá, nejsem pomalá jen proto, že můj čas žití je spíše v noci a ráda si přispím.

Článek

Dokonce to potvrdili vědecky. Zřejmě se konečně rozhodli netestovat v 8 ráno, to sovy totiž ještě spí, i když vypadají, že ne. Pro jistotu se z článku dozvíme, že tato studie nebyla dost rozsáhlá a dost objektivní a kdesi cosi, co by ještě mohlo mít vliv na výsledek. Zřejmě nějaký zhrzený skřivan.

Některé společenské stereotypy se těžko opouštějí. Doposud seděl na pomyslném trůnu všeho člověčího dobrého charakteru skřivan a jako takovému bylo pilnému a spolehlivému typu člověka přizpůsobeno všechno. Především tedy ranní začátek dne. Brzký čas začatku pracovní doby i školní výuky, samozřejmě školky a školní družiny, kde se začátek odvíjí od pracovní doby rodičů.

Také konec pracovní doby ve službách je pro skřivany, ke kadeřnici si v 8 večer, alespoň na malém městě, nedojdete. Malé obchody zavírají v pět, nejpozději v šest odpoledne, lékárny také. Ještě štěstí, že supermarkety jsou tak flexibilní, pozdější čas nákupu má navíc tu výhodu, že se člověk vyhne náporu davů.

Dlouho bylo brzké ranní vstávání a brzké ranní zapojení se do pracovního procesu známkou píle a výkonnosti. Nikoho nenapadlo objektivně poměřovat ani inteligenci, ani pracovní výsledky, přičemž „líná“ sova si to nevybrala, narodila se s tím.Stejně, jako skřivan, to, co bylo a stále je považováno za známku lepšího charakteru, je jen otázka štěstí. Nemohli to ovlivnit rodiče výchovou, ani žádné státní zřízení.

Sovy se musely přizpůsobit společenskému požadavku, nikdo nevyužíval jejich skutečný potenciál. Sovám lze nařídit brzké ranní vstávání, ale nelze jim nařídit včasné večerní usnutí. Potřebují svůj čas na spaní a žádné, ani „vědecké“ doporučení, že se má chodit spát v deset a vstávat vždy ve stejnou dobu, jejich přirozené nastavení nezmění. Když tedy načapete někoho v sobotu v poledne v posteli, jistě je to sova, která dospává pracovní týden. Že se to nedoporučuje? Co má asi nebohá sova dělat, když usíná okolo půlnoci a vstává ve čtyři, nebo v pět ráno?

Pracovní doba se sice posunula na malinko pozdější čas, ovšem prodloužil se čas cesty do práce, takže mnohdy se dnes vstává nikoliv „se slepiceni“, ale ještě před slepicemi. To jsme civilizace. Sovy jednoduše, pokud jsou zapojeny do pracovního procesu, nemají nárok na potřebný čas spánku. Bohužel se nelze přeučit a spánkové teorie jsou zaměřeny výhradně na skřivany. Obvyklé teorie o tom, že spánek před půlnocí je nejvydatnější, pro sovy neplatí. Před půlnocí obvykle nespí vůbec a když, tak spíš omdlí únavou, než usnou, protože se jim už tři noci nepodařilo pořádně „zabrat“ a ve chvíli, kdy se jim to podařilo, zazvonil budík. Nelze se přeškolit, je to dané nastavení a teorie „jdu dřív spát, dřív vstavám“, nefunguje, protože sova sice může dojít dřív do postele, ale neusne.

Možná by stálo za to zkoumat poruchy spánku i z tohoto hlediska. Kdo ví, jeslí nejsou spánkové laboratoře plné sov, toužící se přeškolit na skřivany, aby si usnadnily život.

Bohužel trpí i děti, sovy. Toto nastavení se projeví poměrně brzy a tyto děti pak čelí obvinění z lenosti, nepozornosti a horším učebním výsledkům, než kterých by mohli dosáhnout při přirozenějším přístupu k jejich potřebě spánku. Obvykle totiž, když se sovy dostanou do bodu vyšší výkonnosti, je buď po vyučování, nebo jsou na řadě lehčí předměty, protože se předpokládá, že děti jsou unavené. Opět je tu nastavení, které významně nahrává dětem, skřivanům.

Sovy častěji čelí zdravotním problémům, protože nemohou přizpůsobit svůj spánkový rytmus společenskému nastavení. Musí se přizpůsobit pro ně nepříznivým podmínkám a platí za to fyzickým i psychickým zdravím. Vzhledem k tomu, že sov je přibližně polovina populace, můžeme konstatovat, že polovina populace žije v ohrožujících podmínkách pro zdraví.

Kdykoliv se objeví pokus o přizpůsobení podmínek tak, aby lépe vyhovoval sovám, objeví se v diskusích spousta křiku a vše zůstane při starém. Společnost stále není zralá na to, opustit dávno vyvrácené legendy o vyšší hodnotě skřivanů. Byť to bylo dávno vědecky vyvráceno, společenské stereotypy se opouštějí těžko. Zatímco však politické rozdělení společnosti se v jistém časovém budě dá znovu spojit, nastavení spankového režimu se ovlivnit nedá a pokud společnost nechce ztratit vysoký potenciál poloviny lidí, bude muset hledat kompromisy. Sovy nemají kam ustoupit, skřivani ustoupit nechtějí. Společenský (nesprávný) stereotyp o vyšší kvalitě se těžko opouští.

Kdo ví, jestli sovy také nevzbuzují ve skrivanech strach svým nočním životem. Noc bývala časem čarodějnic, upírů, démonů a jiných nelidských bytostí. Pro sovy je noc přirozeným živlem, mnohdy se jim významně uleví po setmění a začnou být hyperaktivní. Dříve se noční aktivita hospodyně dokonce přičítala šotkům, tedy pekelným silám. Nebylo radno se příliš projevovat v noci, bylo to podezřelé, jako všechno, co se vymykalo tehdejším normám. Nemyslíme na to, nepřipouštíme si to, ale různé strachy mohou být uložené hluboko v nás. Zvlášť, když v nějakém modelu žijeme po staletí ano, sovy po staletí žijí v nepříznivých podmínkách.

Možná by stačilo opustit středověk a dobu císaře Františka Josefa I., který byl svou skřivanovskou otravností proslulý až tak, že se to dostalo nejen do Wikipedie, ale i do všech životopisných dokumentů o něm, a přesunout se do 21. století. V noci nás už nic nestraší, sovy nejsou čarodějnice a čarodějové, jenom se potřebují vyspat trochu jinak.

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/sovy-maji-v-inteligencnich-testech-lepsi-vysledky-nez-skrivani-popsala-studie-351026?consent=CP9oCIAP9oCIAD3ACLCSA9EsAP_gAEPgAATIJVwQgAAwAKAAsACAAFQALgAZAA6ACAAFAAKgAWgAyABoADmAIgAigBHACSAEwAJwAVQAtgBfgDCAMUAgACEgEQARQAjoBOAE6AL4AaQA4gB3ADxAH6AQgAkwBOACegFIAKyAWYAuoBgQDTgG0APkAjUBHQCaQE2gJ0AVIAtQBbgC8wGMgMkAZcA0oBqYDugHfgQHAhcBGYCTQEqwQugRQAKAAsACoAFwAQAAyABoAEQAI4ATAAqgBiAD8AISARABEgCOAE4AMsAZoA7gB-gEIAIsAXUA2gCbQFSALUAW4AvMBggDJAGXANTAhcAA.YAAAAAAAAWAA&sznclid=rsfKk5-cmJqbnZyam5eZnZ6XmZadnJue0tqTn5ibl5-fm5uZnICfm57S2suTn5mcnpmZl5aemoCamp_SzZObmZqZm5ebm5iWnJ7q6J6c7Ouel5_rnpuY7Z6Ynpmf6w&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=1326590&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_vert_ab=1326590&dop_vert_id=int1&dop_req_id=DFhtbj7a9Lg-202407121031&dop_id=30713289

https://janatumova.cz/skrivani-a-sovy/

https://vtm.zive.cz/clanky/sovy-vs-skrivani-kdo-je-zdravejsi/sc-870-a-196191/default.aspx

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Franti%C5%A1ek_Josef_I.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám