Hlavní obsah
Lidé a společnost

Kde se vzal jednorožec?

Foto: Pixabay

Dnes velmi oblíbená hračka pro děti, také oblíbený dárkový amulet. Kde se však toto bájné stvoření vzalo?

Článek

Když si zadáte do vyhledávače slovo jednorožec, budete doslova zavaleni plyšáky, duhovými obrázky a omalovánkami jednorožců.

Mám ráda koně ve všech jeho podobách a dnešní pojetí jednorožce, jako bílého koníčka s rohem uprostřed čela je mi sympatické. Napadlo mě, že jeho všeobecná obliba nebude jen tak, že význam tohoto bájného tvora bude mnohem hlubší, než se na první pohled zdá. Neznám totiž nikoho, v kom by jednorožec vzbuzoval odpor.

Trochu jsem zapátrala. Internet mi nabídl ke koupi tuny jednorožců ve všech možných podobach, kamarádka Wiki také nezklamala a můj oblíbený Almanach tajemna také ne. Mám živé koně a zajímá mě jejich původ. Proč by mě tedy neměl zajímat původ jednorožce?

Potíž je v tom, že popisy tohoto tvora se od sebe dost liší a žádný nepopisuje bájneho koníka s rohem. Řecký lékař Ktèsiás ho r.416 př. n. l, popisuje jako zvíře, větší, než kůň, s bílým tělem, tmavorudou hlavou, tmavomodrýma očima, z jehož čela vyrůstá roh, dlouhý asi 45 cm, u kořene bílý, uprostřed černý a na špici karmínový. Toto zvíře mělo žít v Indii. Indičtí vladci měli pít z jeho rohu. Byl to však pravděpodobně roh nosorožce.

Plinius Starší v 1. století zmiňuje „monocera“, který má mít černý roh.

Ve středověku byl roh jednorožce vysoce ceněný, byly mu přepisování léčivé vlastnosti a byl vnímán jako účinný protijed. Byl oblíbený i proslulým rodem Medicejských, mistrů v užívání jedů. Dnes už víme, že se jednalo o kly mrožů a narvalů.

Středověké spisy se věnují spíše symbolickým významům a moci jednorožce. Existuje způsob, jak jednorožce ulovit, přesto, že umí být divoký a nebezpečný. Sladká vůně Panny ho omámí natolik, že jí položí hlavu do klína a může být uloven. Jednorožec byl v tomto významu vnímán jako symbol Krista, panna měla symbolizovat ztělesnění Panny Marie. Chycení jednorožce pak symbolizovalo Kristovo početí a vtělení.

Čínský jednorožec ťi-lin měl mít jelení tělo, koňská kopyta a obvyklý roh uprostřed čela. Symbolizoval dobro a klid. Nepožíral nic živého, nikdy nešlápl ani na malého broučka a nezašlápl stéblo trávy.

Jednorožec je i dnes symbolem ochrany, čistoty, krásy, štěstí a panenství. Není tedy divu, že jednorožec je i zvířetem heraldickým, objevuje se na šlechtických erbech a znacích měst.

Symbolika jednorožce je velmi silná, takže amuletem v podobě jednorožce rozhodně nikoho neurazíte.

Holčičky darovaného plyšáka v podobě jednorožce určitě budou milovat, bude jim připomínat zvláštního koníka. Která holčička by nechtěla vlastního koníka? Přiznejme si, že je to praktičtější, než vlastní živý kůň.

Zdroj:

Almanach tajemna

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Jednoro%C5%BEec

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz