Článek
Ceny takřka přes noc vyskočily nahoru, nesmyslně. Dobře, ovoce či zelenina bývá v zimě dražší, ale jsou to uzeniny, máslo, lepší pečivo, jogurty a jiné mléčné výrobky, vajíčka.
Důvodem by snad mohla být nějaká apokalypsa, která zapříčinila neúrodu všeho rostlinstva a následné hromadné hynutí hospodářských zvířat.
Pokud vím, nic takového se nestalo.
Jistě, poskládám ten nákup ze zboží, které je zrovna v akci a na předražený koláček si nechám zajít chuť. Jinak se s tím asi bojovat nedá.
Najednou však vidím výrazně zlevněné hromady potravinářského zboží mimo akce. Lehce ovadlou zeleninu nebo ovoce, uzeniny i mléčné výrobky. Opravdu velké hromady, dřív to bylo nejvýš pár kousků těsně před datem spotřeby a ještě notně přebraných. Možná se to děje jen v některých regionech a do vedení ještě nedoteklo hlášení, že tohle je už opravdu moc.
Nebo se řetězcům zželelo chudých bližních a neprodaného zboží putuje do potravinových bank mnohem více? Tak tomu nevěřím. Pravděpodobnější je pokus se ještě před Vánocemi, kdy lidé bývají méně pozorní, pořádně napakovat a pravděpodobně obchodníci ceny jednoduše přestřelili.
Dá se předpokládat, že než celou situaci molochy obchodních řetězců vyhodnotí, budeme jen zírat a nakupovat v akcích.
Pomeranče za devadesát? To jako vážně? Vejce za 99,- ale hned za rohem za 169,-. Pravda, ta první z klecového chovu, ta druhá z podestýlkového, ale podle čeho tedy stanovují ceny? Podle budíku?
Tu pár korunek, tam pár korunek a když to projde, tak rovnou desetikoruny?
Vida, zlevněná mrkvička. Sáhnu pro poslední sáček, pár ušetřených korunek se hodí vždycky. Máme na jednu domácnost velkou spotřebu mrkve. Koně i morčata si rádi dají. Doma to rozbalím a samozřejmě je mrkev už malinko „jetá“. Není zkažená, nebo zhnilá, ale prvotřídní zboží to rozhodně není.
Dá se předpokládat, že za plnou cenu se válí v regálech a skladech tak dlouho, až je za plnou cenu neprodejná. Jistě, čas od času se to stane, ale na můj vkus je to v poslední době podezřele často.
Nechci být rýpavá, ale začíná to vypadat na další zlatou žílu pro obchodníky. Zase budeme jezdit nakupovat do zahraničí? Není snad na čase, aby příslušní ministři začali klást obchodníkům otázky a žádali odpovědi? Nemáme snad jako občané právo vědět, co za apokalypsu se přehnalo nad nebohými obchodníky, že je nutí takto nesmyslně zvyšovat ceny?
Ano, já vím, stávající vláda vynaloží veškeré úsilí jen na to, aby se udržela u moci alespoň do voleb a starosti, či zájmy občanů půjdou mimo ni.
S rostoucími cenami, zdá se, v nepřímé úměře klesá i kultura prodeje. Čím dál častěji zakopávám o zboží, vytahané zbůhdarma z regálů, objíždím vozíky, které tam zanechal personál třídící zboží v regálech, opustěné uprostřed uliček, narážím na nevytříděnou zeleninu a ovoce, či nedoplňované zboži, zboží doslova hozené do regálu.
Jako by v Čechách působící supermarkety postihla zkáza a zmar. O kyselých obličejích za kasami i u regálů ani nemluvím, pokud to jde, vyhnu se jim obloukem.
Tedy těm u regálů se vyhnout obloukem musím doslova, pokud do nich nechci rovnou vrazit. Často totiž zaberou celou uličku, když za sebou ještě zaparkují nákupní vozík, nebo dokonce ten paletovací. Kasy používám pokud možno samoobslužné, drmolícím, zamračeným pokladním se vyhnu. Nerada obtěžuji.
Kde to jsme, když zákazník už opravdu svým nakupováním obtěžuje?
Proběhla jsem své dříve oblíbené kolečko Lidl, Penny a Kaufland, všude stejně nesmyslné ceny, chaos, zmatek a zmar. Co se děje, zaútočili mimozemšťani na lidskou civilizaci?
Supermarkety nejsou civilizace? Tak si vzpomeňme na socialistické samoobsluhy, upatlané, temné, studené obchody takřka bez zboží. Musela jsem oběhnout tři nebo čtyři, abych poskládala večeři. Pravda, ceny byly stabilní, na máslo za 10 Kčs a mléko za 2 Kčs se člověk mohl spolehnout. Také na frontu na banány a mandarinky byl spoleh.
Už se začínám ptát, co jsme my, Češi, zase komu udělali, že když se tu někdo nebo něco usadí, začne s námi jednat jako s poddruhem lidí, který si nezaslouží ani seriózní jednání. Napakovat se a po nás potopa.