Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Krmiči jsou vrazi našich zvířat

Foto: Marie Anna Zrzavá

Nastává sezóna turistiky a s ní se rok co rok objevují bandy pitomců, kteří krmí a ohrožují nebo dokonce zabíjejí zvířata na pastvinách. Jak se zdá, varování není nikdy dost.

Článek

Zase jsme je načapali. V tomto případě udělám výjimku a budu jim nadávat, případně je urážet, protože tato skupina lidí je bez výjimky sbor odpornych tupců.

Nerespektují nic. Soukromý majetek, elektrické ohradníky ani cedule s výstražnými nápisy NEKRMIT a s upozorněním, proč nekrmit.

Zvíře není popelnice, abyste do ní hodili své odpadky. Všechna zvířata, pasoucí se na pastvinách, mají své požadavky na správnou výživu a jejich majitel ví nejlépe, co potřebují. Soucit se zvířaty vás neomlouvá. Pokud máte reálné podezření, že konkrétní zvířata jsou zanedbávaná, obraťte se na příslušnou krajskou veterinární správu. Můžete i anonymně.

Jsem majitelkou koní, soustředím se tedy na ně. Kůň má velice citlivé trávení a porušení stereotypu v krmení může a také často končí největším zdravotním strašákem majitelů koní, kolikou. Tam zahrnujeme všechna bolestivá onemocnění břicha. Nutný je zásah veterináře. Začíná na tisících, v případě vážnějších stavů na desetitisících, pokud je nutná operace na klinice, dostáváme se na statisíce. Pokud je vám takové krmení dokázáno a lze ho dát do souvislosti s onemocněním koně, mohou na vás být tyto náklady vymáhány a výše škody může zakládat skutkovou podstatu trestného činu poškozování cizí věci nebo týrání zvířat.

Existují i další možnosti poškození zdraví koně, neméně nebezpečné a bolestivé, jako je schvácení kopyt nebo v případě nevhodné konzistence potravy ucpání jícnu. Obojí vyžaduje zásah veterináře.

Může se stát, že vidíte koně na plácku, kde není tráva. Může to být kůň, který má zdravotní dietu kvůli výše uvedeným zdravotním problémům. Jsou i další onemocnění, která to vyžadují. Podáním například pečiva, jablek nebo mrkve ho můžete skutečně i malým množstvím zabít, protože jeho organismus tuto potravu nedokáže správně zpracovat.

Větší množství nevhodné potravy může vážně ohrozit i zdravého koně. Nepodávejte tedy cizím zvířatům ani „travičku“. Omylem jim můžete podat jedovatou rostlinu, kterou by sami nespásli, majitelé většinou dbají na to, aby tyto rostliny nerostly ve výběhu, ale v okolí se vyskytovat mohou.

Další věcí je vaše vlastní bezpečnost. Živý kůň není roztomilý plyšák. Váží okolo půl tuny, kopytem se umí trefit i cíleně a své dítě neuchráníte ani v náručí. Stačí letmý úder hlavou, když se tak velké zvíře ohání před mouchami. Kůň také umí nebezpečně kousnout. Proč to píši? Opravdu se to stalo, chytila jsem matku s batoletem u nohou a kojencem v náručí v ohradě mladých hřebecků. Tam jsou neustálé strkanice a boj o pozice na denním pořádku. Tentokrát měla štěstí.

Nelezte tedy ani do ohrad a myslete na svou bezpečnost i bezpečnost vašich dětí. Touží-li vaše děti po koních, zkontaktujte v okolí nějaký ranč nebo stáje a poproste o prohlídku.

Když vás koňák načape u své ohrady, věřte, že zdvořilý určitě nebude. Ohrožujete totiž jeho „všechno“ a servítky si brát nebude ani před vašimi dětmi. Vzhledem k výše uvedenému může přivolat i policii.

Pokud vy sami jste ti slušní a ti, kteří vědí, a uvidíte cizí lidi krmit koně, klidně tu policii přivolejte vy, pokud nemáte kontakt na majitele. Můžete zvířeti zachránit život.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz