Hlavní obsah
Rodina a děti

Tátové na rodičovské dovolené povinně, nařizuje EU

Foto: Pixabay

Je to potíž s unijními předpisy, když se je nepodaří implementovat do českých zákonů úplně přesně. Nebo možná když se tak úplně nechce.

Článek

Evropská unie velí, že rodiče se mají na rodičovské dovolené vystřídat, otcovská dovolená, kterou naše zákony už znají, je však nedostačujícím naplněním požadovaného zákonného předpisu.

Účelem otcovské dovolené v pojetí EU není tedy to, aby otec dítěte doma pomáhal matce, ale aby ji vystřídal v péči o dítě. Jde o zapojení žen do pracovního procesu a možná o to, aby se zaměstnavatelé naučili postrádat i otce, nejen matky.

Matky, obvykle s nižšími výdělky, kterých je většina, totiž odnášejí na svých bedrech většinu péče o děti v souvislosti se zaměstnáním. Tedy tříletou rodičovskou dovolenou a většinu času nepřítomnosti matky na pracovišti z důvodu onemocnění dítěte. S tím se pojí nižší výdělek, který dále omezuje příjmy matek v důsledku omezených možností rozvoje vlastní kariéry daleko do budoucnosti a má vliv i na budoucí důchod.

Jistě, i v Čechách existují otcové na mateřské dovolené, ale obvykle jsou vnímáni jako vzácnost. Stává se to v případě, že matka dosahuje výrazně vyššího výdělku. Není to obvyklé a všichni, včetně zaměstnavatelů, to vnímají jako „divné“.

Na první pohled se zdá, že se zase někdo snaží nařizovat něco, co by mělo být výhradně v kompetenci rodičů. Je to však, především ze strany matek, opravdu jejich vlastní rozhodnutí, nebo je to rozhodnutí, činěné pod tlakem okolností a také okolí, které považuje otce na mateřské dovolené za něco „nenormálního“, takřka proti přírodě, kterou se tak rádi oháníme?

Zaměstnavatel v této situaci ví, že když přijímá mladou ženu, riskuje, že odejde na mateřskou dovolenou. Stejně tak ví, že po návratu z mateřské dovolené to bude opět ona, kdo bude mít častou nepřítomnost z důvodu ošetřování dítěte v nemoci. Od toho se jistě odvine i nabídka příjmu.

Když zaměstnavatel přijímá mladého muže, je si téměř jistý, že nic takového nehrozí. Už v tuto chvíli se rodí příjmová nerovnost a pocit samozřejmosti toho, že žena je na trhu práce něco méně hodnotného než muž. Stejně samozřejmě se později požaduje ošetřování dítěte matkou, protože má menší příjem než muž a stejně tak je to považováno za samozřejmost, která znevýhodňuje ženy, matky. Tady mnohdy ženám ujede kariérní vlak navždy.

Nelze se tedy divit požadavku o vystřídání se rodičů na mateřské dovolené. Jak jinak docílit toho, aby nepřítomnost muže, otce, byla časem přijímána jako samozřejmost, nikoliv jako podivná exotika?

Navíc se jedná o pouhé dva měsíce. Zdánlivě možná nic neřešící, minimálně však umožňující všem zúčastněným poznat a vyzkoušet novou situaci. Při jedné z nejdelších rodičovských dovolených v ČR by zřejmě ani obávaný dopad na dítě úzkostlivých matek nebyl tak vážný, téměř tříleté dítě jistě zvládne den s tatínkem. Tatínek by měl možnost poznat, že domácnost se sama neobstará.

Bohužel je tu však další problém a tím je ekonomická situace většiny domácností s malými dětmi v ČR. Rozdíl ve výši příjmu mužů a žen je statistický, ale v jedné domácnosti může být mnohem hlubší, až v řádech desetitisíců, to je skutečně situace, která by poměrně dobře situovanou rodinu mohla uvrhnout do chudoby.

Zdaleka tedy nejde jen o vystřídání rodičů, jde o mnohdy značný výpadek příjmu. Bylo by nutné přijmout další opatření, která by to nedopustila. Což je možná důvod, proč se do tohoto kroku českým zákonodárcům nechce. Pro některé české domácnosti by tento krok mohl být zničující, nebo by se neobešel bez značné finanční podpory státu.

Když novopečený otec dostane dva týdny dovolené navíc, je to příjemné a milé, v otázce rovnosti žen a mužů, či lépe matek a otců to nic neřeší. Vynucené vystřídání na rodičovské dovolené bez dalších opatření přináší příliš velká ekonomická úskalí pro rodinu i pro stát, v jehož zájmu není vytvářet další chudé.

Stát tedy prozatím hraje s EU hru „na mrtvého brouka“, je však otázka, zda to projde. Můj tip je, že nikoliv. Bude to především politické rozhodnutí a pokud nebude dobře zvládnuto bude mít nepříznivý dopad na již tak se kriticky snižující porodnost.

Nejdříve by se tedy měly v Evropské unii sjednotit příjmy, poté teprve „nápady“, které na ně mají přímý vliv. Jinak jsou to nebezpečné hry od stolu evropských komisařů, kteří nedokážou zvážit přímé dopady v jednotlivých zemích EU. Případně bude toto opatření obcházeno, rodiče se z důvodu ekonomické nutnosti budou muset dvou měsíců rodičovské dovolené vzdát, což samozřejmě opět poškodí jen ženy, matky.

Zdroj:

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-se-smernici-eu-o-rodicovske-se-cesko-vyporadalo-po-svem-projit-mu-to-nemusi-40499301#dop_ab_variant=1397150&=hpfeed.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekcdop_source_zone_namee-z-internetu

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz