Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Trochu jiný pohled na městskou policii v Praze

Foto: Seznam.cz

Někteří z nás mají městskou policii spojenou možná tak s botičkou na autě, nebo lístkem o špatném parkování za stěračem. S tím je pochopitelně spojen negativní pocit.

Článek

Městská policie v Praze je rozdělena na jednotlivá obvodní ředitelství, členěná podle jednotlivých městských částí, která spadají pod Ředitelství městské policie Praha, nadřízeným orgánem městské policie je magistrát.

Práce strážníků se v jednotlivých obvodech liší, podle toho, jaká problematika v oblasti bezpečnosti zde převažuje, ale nikde se strážníci nezabývají výhradně dopravou. Jejich úkoly jsou různé a často bývají ti, kteří jsou na místě problémů jako první, tedy ještě před příjezdem státní policie, záchranářů, nebo dokonce hasičů.

V tom případě plní úkoly, které situace na místě vyžaduje. Zajišťují místo činu, svědky, sbírají prvotní informace, pro práci státní policie. Musí umět poskytnout první pomoc ještě před příjezdem záchranářů. Musí tedy absolvovat kurzy první pomoci i specializované záchranářské kurzy, např. záchrana tonoucího i kurz požární ochrany. Hasičům pomáhají zajistit průjezd potřebné techniky, zajišťují místo před vstupem nepovolaných osob, je li to třeba, pomáhají při evakuaci.

Jejich činnost je velice pestrá, zabývají se nejen přestupky v dopravě, ale především dohledem nad místními záležitostmi veřejného pořádku. Častým přestupkem bývá rušení nočního klidu, tady byste měli vzít na vědomí, že svým hlukem nerušíte strážníky, kteří nespí, ale souseda. Také je to znečišťování veřejného prostranství, nejen venku, ale i například v autobuse, nebo na úřadě.

S tím souvisí přímá práce s nepřizpůsobivými lidmi, často pod vlivem alkoholu, či drog. Tito lidé se často chovají nevhodně, či dokonce agresivně, strážníky, nebo přivolané záchranáře napadají verbálně i fyzicky, odmítají jakoukoliv spolupráci. Bývají špinaví, pomočení, pokálení i pozvracení a i s tím se musí strážníci vypořádat.

Za každého počasí čekají s opilci na příjezd specializovaného vozidla určeného pro odvoz opilých na záchytku a protože opilců je mnoho, čekají dlouho, někdy i několik hodin. Takový člověk je považován za ohroženeho, může ublížit sobě, nebo okolí. Například může spadnout pod auto, případně i někoho napadnout. Není tedy možné ponechat ho svému osudu. Stává se, že kolemjdoucí situaci, či stav opilce nevhodně komentují a dokážou situaci vyeskalovat tak, že se je taková osoba pokusí napadnout. Při takovém pokusu musí strážníci zasáhnout a chránit obě osoby, před možnou újmou.

Někteří „soucitní“ lidé mají snahu zastávat se hlídané osoby a přemlouvají strážníky, aby dotyčného nechali jít domů, vždyť nic neudělal. Tato situace se však týká osob, které nejsou schopné bezpečně odejít, nelze na místě s jistotou zjistit jejich totožnost, tedy ani místo bydliště. Pokud to možné je, strážníci se snaží kontaktovat rodinné příslušníky, aby si dotyčnou osobu vyzvedli, nebo, je li to v blízkosti bydliště a stav člověka to dovoluje, doprovodí ho bezpečně domů. Někdy se ovšem stane, že si blízcí pro svého opilého příbuzného odmítnou přijet a ponechají ho v péči městské policie.

Strážníci jsou mnohdy první na místě, kde „se válí opilec“, ve skutečnosti se však jedná o člověka v bezvědomí v důsledku zdravotního selhání. Tam musí umět vyhodnotit situaci, poskytnout první pomoc, zajistit životní funkce a přivolat zdravotnickou záchranou službu. Záchrana lidského života není až tak výjimečnou činností, kterou musí strážníci při své práci zvládnout. Při své běžné hlídkové činnosti ohrožené osoby aktivně vyhledávají, díky tomu bylo zachráněno mnoho lidí, kteří by zemřeli bez povšimnutí.

Městská policie v Praze provozuje i útulek a odchytovou službu. Pokud je to možné, snaží se co nejdříve kontaktovat majitele a zvíře mu co nejdříve předat, aby se vyhnulo pobytu v útulku. Pokud máte pejska, nebo kočičku řádně označené, dostane se rychle zpátky k vám. Nezapomeňte tedy své zvíře nejen očipovat, ale i zaregistrovat v příslušné evidenci. Je jich sice několik, ale i s tím si strážníci poradí.

V péči strážníků se ocitají i jiná zvířátka a zvířata. Hadi, ještěrky, papoušci i různá hospodářská zvířata, jako kozy, ovce , dokonce i uprchlí koně. I s nimi se strážníci musí vypořádat a postarat se, aby se těmto zvířatům nic nestalo, případně aby neohrozila bezpečnost lidí, dopravy, nebo aby se sama nedostala do nebezpečí.

Na městskou policii se často obracejí i bezradní lidé, když jejich blízký, o kterého pečují doma, upadne a sami ho nedokážou zvednout. Přesto, že to nepatří mezi povinnosti strážníků, pomoc nikdy neodmítají. Mnozí se na strážníky obracejí opakovaně, s důvěrou, že tuto nelehkou situaci zvládnou rychle a ochotně.

Strážníci chrání bezpečí vašich dětí v blízkosti škol a sportovišť, ať už střežením přechodů pro chodce v blízkosti škol, nebo dohledem nad těmito místy.

Častým úkolem strážníků je rovněž řešení drobných krádeží v obchodech. Stejně dobře dokáží stíhat ujíždějící vozidlo, rychle, účinně a bezpečně. Absolvují totiž speciální řidičské kursy i školu smyku.

Jak je vidět, strážníci městské policie jsou tak vytížení jinými úkoly, že na to, aby řešili přestupky v parkování, jim mnoho času nezbývá. V této oblasti zasahují téměř výhradně na upozornění. Tedy proto, že máte souseda žalobníčka a oznámení o přestupku městská policie nesmí ignorovat.

Tak, jako většina z nás, čelí občas strážníci nepříjemnostem s nadřízenými, velkou vytíženosti v náročné práci i osobním problémům, na které musí v práci zapomenout. Když se na ně však obratíte, udělají vše pro to, aby vám pomohli. Samozřejmě jejich práci vymezuje zákon, ale když není v jejich možnostech pomoci, určitě poradí, kam se obrátit.

Navíc se však musí potýkat se stížnosmi občanů na jejich práci. Jistě, každá činnost musí mít kontrolu a tak, jako mají strážníci oprávnění, mají i zákonné povinosti. Většina stížností je vyhodnocena jako neoprávněné, často jsou dokonce nesmyslné, přesto se jimi musí kontrolní orgán, kterým je Oddělení kontroly a stížností městské policie Praha, zabývat. Toto oddělení si strážníky předvolává a v případě nesmyslné stížnosti chybí strážníci v ulicích.

Pokud tedy postrádáte městskou policii ve své ulici, možná strážníci zrovna vysvětlují nějakou pomluvu. Aktuálně strážníci zpracovávají přestupky elektronicky, takže stěžovatelům chybí lístečky za stěračem u přestupku za špatné parkování.

Snahy vyprovokovat hádku s úmyslem následně si stěžovat také nejsou nijak ojedinělé a přestože se strážníci chovají naprosto profesionálně, stížnosti se nevyhnou.

Práce strážníka u městské policie v Praze je náročná a podobné hrátky s jejich časem a prací, mají negativní dopad na ostatní občany. Na to zřejmě většina podobných „stěžovatelů“ nemyslí, někdy je zřejmě jejich ego větší, než celá Praha.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz