Článek
Nejsem hamoun, ani zlatokopka a k životu mi stačí celkem málo. Jíst jaksi musím, oblékat se také a z těch dnešních plastových pytlů si těžko něco spíchnu. Jsem snad moc rozmazlená, když nechci, aby mi pršelo na hlavu, když spím?
Jasně, jsem děsivě zpovykaná, když chci bez stresu mít na zaplacení energií a vody. Také bych ráda nějak bydlela. Standardy jsou nastavené, nemohu obsadit jeskyni, nebo si postavit chatrč v lese, zákon by mě hned vymetl. To se nesmí.
Je vážně tak moc, chtít po zaplacení bydlení s elektřinou a tekoucí vodou, jídla a oblečení, jít čas od času na večeři do restaurace, na výlet, nebo dokonce jet na dovolenou? Tento požadavek je vnímán téměř jako drzost. Žijeme prosím ve 21. století, nikoliv ve středověku.
Zároveň se ještě máme zabezpečovat na důchod. To je dilema, pořídit si děti, nebo se zabezpečovat? Obojí se s příjmem, pohybující se někde okolo mediánu nedá zvládnout. Stále více mladých lidí volí raději bezdětnost. Někteří toto rozhodnutí odívají do vznešené hávu starosti o lidstvo, ale většinou jde o pragmatické rozhodnutí „nemám na to“. Pořídit si dítě znamená výpadek jednoho příjmu.
Ta tam jsou časy, kdy k nám zajížděli němečtí občané na nákup, na oběd a ke kadeřnici. Znatelně ušetřili a ani jejich vyšší příjmy jim nebránily využít naší levnější produkce.
Dávno jsme je dohnali v nákladech na živobytí, zatímco v příjmech zoufale klopýtáme kdesi na chvostu. Prý kvůli naším dětem a vnoučatům, abychom jim nenechali své dluhy. Tomu ještě někdo věří?
Po všech těch érách utahování opasků V. Klause, složenkách M. Kalouska a jejich tunelovacích aférách, Skartách, podivných zakázkách? Tady bychom mohli naznačit nekonečno a napsat celou knihu, možná několik.
Bez těchto afér by bylo financí dost a nebylo by nutné obírat občany pod záminkou strašidelného dluhu, ostatně, ve srovnání s ostatními zeměmi zase tak strašidelný není. Nebylo by nutné obírat důchodce o to málo, co mají, bylo by z čeho financovat skomírající zdravotnictví, vědu a školství.
Občané totiž nic nepromarnili, v této zemi si nikdy nežili, ve srovnání s vyspělými ekonomikami, nad poměry.
Naopak, v poslední době byli občané extrémně ožebračeni výrobci energií, obchodními řetězci s potravinami a na bydlení. Kam se nám rozkutálely daně za tyto extrémní zisky? Ceny energií prozatím klesají, ale potravinářské obchodní řetězce opět „nenápadně“ zdražují a testují na občanech, co si mohou dovolit.
Ceny bydlení extrémně stoupají a vlastní bydlení se pro naše děti a vnuky, pro které jsme si tedy oddaně utahovali opasky a „platili“ politické složenky, stalo téměř nedostupným. Zároveň jim příjmy jen stěží pokryjí životní náklady. Start mladých lidí do života je čím dál obtížnější a my dál a dál financujeme záhadnou černou díru, zvanou státní rozpočet.
Kolikrát ještě? Nyní se už politici ani nesnaží lhát o lepší budoucnosti. Naopak se snaží z chudoby udělat ctnost. Zároveň nám ovšem znemožňují svými nařízeními a zákony žít chudě a skromně. Chystají se vtrhávat do domů a kontrolovat kotle a stupně zateplení, nemáte-li ke svému starému domu stavební dokumentaci, vyhrožují pokutami.
Nabízejí dotace, které vás nutí se zadlužit a přihrát nové zisky bankám, když už klasické hypotéky začínají pokulhávat. Vypadá to líbivě, ale je to past. Pokud zase přijde recese, zvedne se inflace, přijdou lidé o domovy. Za pouhých 20 let se tu prohnaly dvě takové vlny exekucí i insolvencí. Nebo stačí jen onemocněl a napjatý rozpočet rodinu zničí.
Občan žádnou krizi, recesi, inflaci, nezavinil. Občan ji jen zaplatí. Přímo v cenách, nebo nepřímo zvýšením daní, ať už přímých, nebo nepřímých. Bohužel na hospodaření vlád doplácejí i naši potomci, pro které jsme se my měli obětovat. Bohužel jsme je svou hloupou loajálností dostali do mnohem horších podmínek, než jsme měli my.
Je na čase žádat zodpovědnost za budoucnost občanů na politicích. Občan opravdu neovlivňuje toky peněz ze státního rozpočtu, ale žádá se po něm zodpovědnost. Neprávem. Zodpovědnost nesou politici.
Když tedy, vážené političky a politici, nemůžete přidat, alespoň neberte z toho mála, co máme.
Sláva, zaměstnanci státu dostanou od září přidáno. Volby se totiž nezadržitelně blíží. Potom, co byli občané řádně oškubáni inflací, zvýšením různých daní a přidali do korýtek obchodním řetězcům snížením DPH za potraviny. Protimluv? Ó nikoliv. Řetězce okázale snížili ceny o ta tři procenta, aby je následně, tentokrát méně okázale, zase zvýšily.
Je fascinující, že pan ministr Jurečka si po dvou a půl letech vládnutí všiml, že školní kuchařka nemůže ze svého platu vyžít. Dojetím jsem až slzu zamáčkla.
Zatím inflace stoupá a stoupá…
https://eurozpravy.cz/rozhovor/rozhovor-25-let-od-padu-klausovy-vlady-pribeh-o-zrade-zcela-zastinil-podstatu-cele-krize-soudi-politolog-just.drcfpvh9
https://www.nfpk.cz/p/miroslav-kalousek
http://www.skarta.cz/
https://www.idnes.cz/zpravy/cerna-kronika/vladimir-siska-mpsv-soud-trest.A160930_105936_krimi_hro
https://www.usetreno.cz/clanky/vyvoj-ceny-elektriny/
https://www.kurzy.cz/makroekonomika/inflace/
https://novazelenausporam.cz/tiskova-zprava/65
https://dumfinanci.cz/clanky/7457-jak-vysoky-je-median-mezd/
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-jurecka-mzdy-od-zari-nejvic-vzrostou-skolnim-kucharkam-skolnikum-nebo-lidem-v-kulture-40475486
https://www.kurzy.cz/makroekonomika/inflace/
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-ocima-byznysu-komentar-radeji-nizsi-plat-nez-vyhazov-proc-mame-divny-trh-prace-252647