Článek
Nu ano, je to lákavé, když půjčené peníze dobře „zašantročím“, tedy nekoupím si nemovitost, či auto, které se dají snadno nalézt a prodat, za tři roky jsem z toho venku a je lákavé, jít do toho znovu.
Nestojí ovšem na začátku tohoto problému vždy věřitel? Co takhle zaměřit se na ne/zodpovědnost věřitelů? Banka si vás řádně proklepne, klidně zjistí, jestli nedlužíte za telefon, opravdu hodně peněz vám půjčí jen na nemovitost, kterou si také vezme do zástavy. Vaše banka také zjistí vaše příjmy, ví, jestli jsou pravidelné a budete-li mít z čeho splácet.
Když někdo někomu půjčuje stovky tisíc, či dokonce miliony bez zajištění, tedy řádného prověření schopnosti splácet, asi není divu, že se najde někdo, kdo situace zneužije.
Stále ještě nejsou narovnány „hříchy“ z dob lichvářských žní, které za sebou vlečou někteří dlužníci spolu s odměnami exekutorů, úroky a pokutami za nesplácení. Tito lidé by svůj trest měli nést na doživotí.
S nimi je ovšem trestán i stát, protože tito lidé se pohybují v šedé zóně ekonomiky, výdělek pobírají zásadně v hotovosti a zásadně z něj neodvadějí daně, ani sociální, či zdravotní pojištění. Stát tedy chrání své zájmy.
Samozřejmě na neschopnost splácet doplácíme všichni. Pravda, věřitelé budou tratit, ale to by tratili tak, jako tak, protože když se člověk nedokáže vymanit ze spirály dluhů, ani kdyby pracoval od rána do rána, je pochopitelné, že se ukryje někam do šedé zóny ekonomiky, peníze bude brát výhradně v hotovosti a ani on, ani jeho zaměstnavatel neodvedou státu nic.
Vize vrátit se za tři roky zpět do života dává smysl. Zároveň alespoň do určité míry eliminuje různé lichvářské praktiky, ať už to jsou nehorázné úroky, pokuty a pokuty z pokut za nesplácení, hrátky s odměnami exekutorů a další praktiky na hraně zákona, které měly za cíl udělat z dlužníků doživotní kasičky pro věřitele. Taková renta na hranici zákona.
Jistě, někdo dluží i státu, například na zdravotním pojištění. Obvykle jsou to lidé, kteří se nějakým způsobem dostali do potíží a nebyli schopní platit. Ani tady však není v zájmu státu dopustit, aby nesplatitelný dluh člověku zůstal do konce života, není v zájmu státu, jako věřitele, nevrátit tohoto dlužníka do normálního života.
Namísto ničeho se stát dočká okamžitých plateb, protože jednou z podmínek oddlužení je i řádné zaměstnání, kde kromě splácení dluhu dostane stát i své daně a odvody na sociálním a zdravotním pojištění.
Pravda, ostatní věřitelé zdánlivě spláčou nad výdělkem. Většina z nich by však plakala tak jako tak, protože z neřešitelné dluhové pasti je jediné možné řešení a to utéct do šedé zóny ekonomiky. Není to až tak složité, vždy se najdou podnikatelé, kteří rádi ušetří na odvodech. Za hotové lze pronajmout byt, či se převod uskuteční přes třetí osobu. Nelze vlastnit hodnotný majetek, ale i to má své řešení, auto se opět napíše na třetí osobu a na nemovitost stejně nejsou žádné reálné vyhlídky.
Ti méně zdatní a zběhlí dlužníci končí na ulicích, či v azylových domech, kde často končí mimo jiné zadlužené matky s dětmi, mnohdy zatížené dluhy z nepovedeného manželství.
Stát přijal pro věřitele poněkud nepopulární opatření a zcela správně tím část zodpovědnosti za půjčování peněz přelil na bedra věřitelů. Je na nich, zda si klienta řádně prověří ve schopnosti splácet, nebo půjdou do podnikatelského rizika a budou půjčovat na dobré slovo.
Různé charitativní organizace dobře vědí, jak mnoho dluhů vzniklo. Často různými nevybíravými praktikami vůči takřka bezzbraným a bezradným lidem. Je třeba mít pro ně řešení, když už státní moc toleruje tyto praktiky nátlaku, nebo „jen“ zneužití toho, že clověk je psychicky, či duševně oslabený mentální poruchou a nedokáže říct ne.
Mezi dlužniky je až příliš mnoho zranitelných lidí, seniorů, lidí s nízkými příjmy, kteří zadlužením se vykrývají chybějící finance, přestože pracují, mladých lidí, kteří mají psychické potíže, samoživitelé.
Je nutné a především lidské navrátit mnoho lidí zpět z okraje společnosti do normálního života, stejně tak stát nemá doplácet na nezodpovědné věřitele ztrátou příjmů.
https://www.cesivpravu.cz/blog/jarmila-vesela-insolvence-novela-zakon-oddluzeni?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box