Článek
Systém sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) v České republice dlouhodobě čelí kritice za nekompetentní jednání, které SYSTEMATICKY poškozuje děti, diskriminuje matky a ničí jejich vzájemné přirozené mateřské pouto.
Místo ochrany nejlepších zájmů dětí často přispívá nebo přímo způsobuje jejich psychické i fyzické poškození a zneužívá svou pravomoc k manipulaci a nespravedlivým rozhodnutím, rozhodnutím, které ve většině případů není v souladu s přáním dítěte (a to ani těch dětí, které jsou starší osmi let).
Níže představuji podrobný přehled nejzásadnějších pochybení OSPOD, která vedou k traumatizaci a poškození dětí i jejich primárně pečujících osob (většinou matek).
Informace v tomto článku jsou podloženy vlastní zkušeností autorky, která je může důkazně doložit, výpověďmi žen, poškozených žen, se kterými je autorka v kontaktu. Jednotlivá níže uvedená témata, pochybení, byla zformulována na základě kontaktu autorky článku a jejich kolegyň s maminkami i otci, kteří byli poškozeni nejen OSPODem Černošice, ale plošně OSPODy v České republice.
SELHÁNÍ PŘI OCHRANĚ DĚTÍ
Ignorace potřeb dítěte OSPODem
OSPODy systematicky ignorují potřeby, názory a přání dětí, přestože Úmluva o právech dítěte jednoznačně stanovuje, že názor dítěte má být zohledněn. Místo toho jsou děti (ale i matky – často naprosto proti své vůli) OSPODY manipulovány.
OSPOD nepozná, které dítě je nebo není ohroženo
Pracovnice OSPOD nejsou sto poznat, které dítě je nebo není ohroženo. Nemají nástroje na to, rodinné záležitosti prošetřit, rozpoznat. Neberou v úvahu vyjádření dětí, které ale zároveň otázkami sofistikovaně manipulují, zápisy v dokumentaci neodpovídají realitě.
OSPOD manipuluje s obsahem dokumentace.
Nejen autorka článku má důkazy o tom, že pracovníci OSPODu si doslova „mohou do dokumentace psát, co chtějí“ (audiozáznam, kde toto pracovnice OSPODu otevřeně tvrdí, existuje). Nezapisují informace o důležitých momentech opatrovnického řízení a to zcela účelově. Mohou do dokumentace zakládat, co chtějí. Bez ohledu na realitu a prospěch dítěte.
OSPOD zavírá děti do ústavní péče pro změnu názoru (a to i v případě abusivity druhého rodiče)
Děti bývají doslova odvlečeny do ústavní péče pro to, aby změnily názor. K tomuto účelu se volají i jednotky policistů. Detem je vyhrožováno policií. Děti mají být zavřené do té doby, než nezmění názor na to, kde chtějí být, žít. Budou zavření do té doby, než začnou tvrdit, že nechtějí být doma, kde zcela v pořádku, spokojeně, šťastně žily. OSPOD takto postupuje i v případech, že perfektně pečující rodič, který má s dětmi pro děti prospěšný vztah, takto může fungovat i nadále a děti jsou v naprosté psychické, fyzické i emocionální pohodě, ve škole prosperují. Je samozřejmé, že děti jsou takovým extrémním zásahem poškozeny – celoživotně traumatizovány.
OSPOD tedy využívá prostředky, které státní systém nabízí ne pro to, aby děti ochránil, ale aby děti zcela nesmyslně a vědomě POŠKODIL. Je zcela běžné, že OSPODy nerespektují instrukce ministerstev, v případě uvržení do ústavní péče jsou například případové konference organizovány BEZ respektu k instrukcím ministerstev (například k manuálu pro případové konference MPSV), které mají zajisti, že možnost „zavření“ dětí do ústavní péče nebude zneužívána a bude následován nejvyšší princip etiky a skutečné ochrany dětí. Tento nástroj samozřejmě JE zneužíván a to plošně v celé České republice.
Následky na dětech po uvržení do ústavní péče, mohou být například tyto:
- Celoživotní trauma z nečekaného, nenadálého a nechtěného odtržení dětí od primárního, doposud pečujícího rodiče, z vytržení z domova, ze školského zařízení, od kamarádů, z kroužků apod.
- V případě jakýchkoli postižení dětí - zhoršení stavu z důvodu stresu, nepohodlí, změny denního režimu, stesku. Stačí jen, aby díte bylo ADHD nebo mělo jakékoli “dis” poruchy, aby se dostalo dokonce regresivně o pár let ve vývoji zpět.
- Děti jsou vulnerabilní - v takovém stavu stresu je dětmi nechtěné umístění dětí do ústavní péče nátlakovou akcí OSPODu a Soudů - kdy se tímto nátlakem lehce dovede dítě ke změně názoru jen proto, aby se alespoň v nějakém režimu dostalo zpět domů a k primárně pečujícímu rodiči, nebo dokonce odsouhlasí to, co by nikdy a v žádném případě jindy neodsouhlasilo. Takový nátlak je neetický, dítě komplexně poškozující, týrající.
- Psychika dětí je na dlouhá léta poškozena, děti jsou stigmatizovány, “nálepkovány” vrstevníky, atd., jejich vývoj může zažít až regresi.
- a další.
OSPOD absolutně nejedná v nejlepším zájmu dítěte
OSPOD provádí své akce „v nejlepším zájmu dítěte“ a „dle zákona“, kdy bezostyšně tvrdí, že „zákon neporušuje“ a to i přes skutečnost, že děti bezprecedentně a důkazně podloženě POŠKODIL.
Co to je nejlepší zájem dítěte? Kde je definovaný? Autorka textu si dovolila k základnímu principu Úmluvy o právech dítěte, přidat, zformulovat, i tento princip:
„V průběhu opatrovnického řízení by rozhodnutí soudů a jednání OSPODů nemělo způsobovat nové trauma dítěti ani dítěti prohlubovat již existující trauma. Stabilita prostředí, ve kterém se dítě cítí dobře a prosperuje, by neměla být opatrovnickým řízením narušována. Stejně tak by neměly být narušovány nebo poškozovány funkční a pro dítě prospěšné vztahy, například s primárním pečujícím rodičem. Naopak, takové vztahy by měly být pro dítě chráněny.“
V jakémkoli přístupu k lidské bytosti v civilizované společnosti se dbá na to, aby intervence přinášely maximální prospěch a nedocházelo k poškození zdraví. Benefity mají převažovat nad riziky, poškozeními.
V jakémkoli přístupu k lidské bytosti v civilizované společnosti se dbá na to, aby intervence přinášely maximální prospěch a nedocházelo k poškození zdraví. Benefity mají převažovat nad riziky, poškozeními.
Prospěch jednotlivce (dítěte) stojí nad prospěchem společnosti. Nelze ubližovat dítěti s cílem zajištění blaha někoho jiného nebo jiných.
Zde máme děti, dokonce děti (!), které jsou zásahy OSPODu devastovány tak, že rizika a poškození převyšují přínosy a to naprosto bezprecedentně a giganticky.
Jsou takové postupy skutečně ospravedlnitelné a dále tolerovatelné? Je pro ekonomický prospěch státu skutečně nutné devastovat děti?
OSPOD manipuluje děti. Skutečně!
Děti jsou často vystavovány nátlaku, aby změnily své názory, například na vztah s otcem. Používají se metody, jako jsou:
- Vyhrožování („Pokud nebudeš chtít k otci, už nikdy neuvidíš mámu“).
- Izolace dítěte v krizových centrech, dokud „nezmění názor“. Viz výše.
- Bagatelizace přání dětí a jejich přirozených potřeb jako „manipulace matkou“. Matka totiž dítě samozřejmě manipuluje, když toto má potřebu, chce být s ní - i v útlém věku. Matky, které na toto pouto mezi matkou a dítětem poukazují, jsou označovány jako manipulativní hysterka, labilní osoby, které děti týrají. OSPODy se nezdráhají takto dehonestovat matky i před soudem. Dokonce je o matkách tvrzeno, že je jejich vina, že se děti, které s matkami chtějí být, cítí špatně, počůrávájí se, trpí syndromem CAN, začínají mít různá jiná psychosomatická onemocnění a další.
- Metoda gramofonové desky - neustálé opakované dotazování dokonce na půdě školského zařízení (už to je samo o sobě nátlakové, děti jsou tam zvyklé odpovídat “správně” tak, jak vyžaduje výuka, pedagog”).
- Nucení do jiných výpovědí manipulacemi typu “tatínek to teď má těžké, proto pije, to ale nevadí, viď…”, “tatínek, který matku mlátit a týral bude zase ten hodný tatínek, pokud bude bez maminky..”. Takto jsou OSPODy schopny omlouvat i abusivní matky, nejen otce.
- Návodné otázky typu “..co zlého bys řekl o mamince..” (i v případě, že maminka je normální, pečující matka, která má s dětmi standardní vztah).
- Používání významných a dlouhých pomlk, pokud dítě řeklo názor, který se OSPODu nelíbí.
- Bagatelizace názorů i starších dětí “...nevíš, co je pro Tebe dobré..”.
- Rozdělení sourozenců je absolutně nepřijatelným nástrojem pro manipulaci, vydírání, nejen nezletilých, ale i matek.
- "Sourozenec taky nechce k matce, víš? Měl bys to taky říct. "
- na děti je používáno nátlaku ve formě přehnané přátelskosti, různého pitvořeni se, úsměvů zástupkyň OSPODu, aby dítě odpovídalo tak, jak potřebují..
- a další..
Opomíjení a bagatelizace domácího nebo jiného násilí
OSPOD často přehlíží projevy domácího násilí nebo je bagatelizuje jako „partnerské spory“. Tím dochází k ohrožení dětí i matek, které jsou následně vystaveny dalšímu násilí nebo nátlaku ze strany násilnického rodiče. OSPODy se tak stávají prodlouženou rukou abusivců. OSPODy takto eskalují konflikty mezi rodiči, zatahují děti do těchto konfliktů, ohrožují děti, které by jinak byly v pořádku, doma a bez jakékoli změny režimu nebo nového traumatu, které je nesrovnatelně větší, poškozující, než samotný rozchod rodičů.
OSPODy se často o domácí násilí vůbec nezajímají a když rodič s tímto tématem příjde, vysmějí se mu, řeknou, že je to nezajímá, problém bagatelizují a neumí s tímto pracovat.
OSPODy se často dokonce nakloní na stranu abusivního rodiče a s tímto kooperují, druhého rodiče, který o děti dokonce i vzorně pečuje, upozaďují, diskriminují. Z žen (ve většině případů, samozřejmě mohou být oběti i muži) v takovém případě dělají „přecitlivělé jedince“, nařknou je z výmyslů, nepravd, šíření dehonestujících informací o abusivním, násilném rodiči a takto oběť prezentují před soudem, což mohou použít i jako nástroj pro to, aby byly děti odebrány z péče oběti, doposud vzorně pečující. OSPODy jsou schopny dokonce říci, že tato oběť děti manipuluje, protože děti chtějí být s jedním rodičem z důvodu například prchlivého, násilného, nevypočitatelného chování druhého rodiče.
Eskalace konfliktu mezi rodiči OSPODem
OSPODy nenabízí rodinnou terapii, nenabádají rodiče k tomu, aby podstoupili mediaci a snažili se dohodnout. Pokud abusivní jedinec (je jedno, jestli je to muž, nebo žena) odmítne terapii nebo mediaci či jiná řešení, OSPOD to naprosto neřeší. Nenabízí alternativy, nesnaží se o dohodu mezi rodiči. Často zcela logicky dochází k eskalaci v momentu, kdy se OSPOD stane prodlouženou rukou rodiče, který páchá, či byl dokonce odsouzen za jakoukoli abusivitu, násilí.
Bagatelizace násilí na dětech
OSPODy tvrdí „my pracujeme i s týranými dětmi“. Jednodušší ale je omlouvat násilníka, trvat na střídavé péči nebo na výhradní péči otce, než záležitost prošetřit. Problémem je, že ani PČR tyto záležitosti nemá kapacitu prošetřovat, nemá na to ani nástroje, deleguje tedy případ na OSPOD, informace předá OSPODu, který ale také nemá nástroje, jak jednat, prošetřovat. V západních, civilizovaných zemích platí, že i v případě podezření by měly být instituce obezřetné a od začátku oběť i děti chránit. Zde, v České republice, se děti svěřují abusivním, násilným nebo jakkoli nebezpečným jedincům a to nejen při podezření.
OSPODy prostě nemají kapacity, nástroje, odborníky na to, aby jakékoli záležitosti prošetřily. Dodnes mi zní v uších památná věta vyřčená pracovnicemi OSPODu - „my nejsme žádní psychologové“. To je, bohužel, smutná pravda. S tímto děti a rodiče poškozujícím faktem musím se zástupkyněmi OSPOD jednoznačně souhlasit.
Zásadním argumentem, který OSPODy, ale i Soudy používají, je sdělení: „Dívejme se dopředu, řešme, co bude a neohlížejme se do minulosti“. Takto OSPODy i Soudy běžně vystupují vůči obětem abusivity. V České republice totiž máme zapomenout na to, co bylo a vytvářet například sluncem zalitou budoucnost svěřením dětí abusivním jedincům.
Rozdělování sourozenců
V rozporu s výzkumy, elementární logikou i přáním samotných dětí OSPODy často doporučují nebo rozhodují o rozdělení sourozenců, což má pro děti devastující důsledky. Rozdělování sourozenců narušuje jejich pocit stability a bezpečí.
Ženy, řekněme si to upřímně - nerodíme děti pro to, aby byly rozděleny, odděleny. Pořizujeme si děti proto, aby vyrůstaly spolu, učily se od sebe, ovlivňovaly se ve vývoji, čerpaly jeden z druhého zkušenosti, prostě měly společné dětství. Pak přijde „ospoďačka“ a pronese necitlivě, sebevědomě (říkejme tomu sebevědomě, místo abychom použili slovo… “tupě”), že je úplně jedno, jestli budou děti rozděleny.
DISKRIMINACE MATEK
Nález ombudsmana například je, že „bylo jednáno výhradně s otcem“. Otec je informován, matka není.
Děti byly sebrány ze školského zařízení bez komunikace s matkou, otec, který byl odsouzený za napadení matky a ohrožení na životě, úspěšný, milý, usměvavý manažer v bílé košili a saku, se těšil čilé komunikaci se zástupkyněmi OSPODu, které mu slibovaly, že děti změní názor a půjdou do péče právě za násilí odsouzeného otce.
Příklad vyjádření maminek z našich telefonických hovorů nebo ze setkání na Demonstraci za ochranu práv a psychického zdraví českých dětí:
„Neinformovali“ matku, se kterou mají děti zdravý, prospěšný a pro děti užitečný vztah.
„Nekomunikovali. Ale s otcem ano.“
„Vše domluvili předem, beze mně.“
„Říkali, že když nebudu souhlasit, spolupracovat, dítě neuvidím.“
„NEvidím své dítě sedm let a nikomu to nevadí.“
„Předložila jsem důkazy, ale on předložil totéž, věřili jemu.“
„Předložila jsem nahrávku, jak mně bil, jak se choval před dětmi, k dětem, jak dítě říká, že je týráno, nevěří mi, vysmívají se mi, svěřili dítě otci.“
„Rozhodli, ale neodůvodnili to.“
„Mám neodůvodněně asistované kontakty, ale dítě chce ke mně, k sourozencům.“
„Dítě chce domů k matce, být matkou, nebo být víc s matkou a nemůže, protože Soud rozhodl naprosto opačně, že bude u matky jen o víkendech.“
„Soud rozhodl naprosto jinak, proti přání dítěte. Soud nerespektoval znalecký posudek a svěřil dítě otci. Znalecký posudek byl zmanipulovaný, neodpovídal dlouhodobé realitě a svědectví dětí.“
„On dětem tvrdí, že je nechci, děti tím velmi trpí, OSPOD ale nedělá nic, otce podporuje a omlouvá.“
„Obviňuji mne z toho, co dělá otec - situaci naprosto převrací a vysmívají se mi.“
„Dítě sděluje, že ho bijí, ze mu není dobře, OSPOD to ignoruje.“
Některá obdobná sdělení těm, které jsou uvedeny výše (a spoustu dalších), autorka článku obdržela snad od každé ženy, která ji kdy ohledně nedostatků v opatrovnických řízení kontaktovala.
Ženy jsou plošně diskriminovány, jejich mateřská role, péče, přirozenost je eliminována, pošlapávána, vztah s dítětem devastován a nikoho nezajímá, jak odloučení od primárně pečujících osob, většinou matek, působí na děti a jaký tento akt má vliv na jejich dlouhodobý vývoj.
Ženy jsou cíleně vymazávány ze života dětí, OSPOD toto podporuje (plošně v celé České republice).
Čas je proti nám, aneb, jak jsou opatrovnická řízení uměle, cíleně prodlužována
Spousta z nás uvádí, že jsou „předběžná opatření“ zneužívána, předběžně se například svěří dítě abusivnímu rodiči bez psychologického posudku, aby se zjistlo, „co se stane“. Matka (většinou, samozřejmě, můžou být role obrácené), se začně odvolávat, začnou se na matku generovat různá účelová, bezdůkazná, ničím nepodložená obvinění (ano, toto uvádí naprostá většina žen, se kterými je autorka v kontaktu) a matka se musí bránit, soudní spis není o důkazech (například existující rozsudek, důkazy o jakékoli abusivitě druhého rodiče), ale o tom, že se matka brání falešným obviněním, které jsou OSPODem a třetími stranami ovlivněnými manipulacemi OSPODu, generovány. Čas plyne, za pár měsíců se Soud rozhodne, že tedy „neví“ a že je třeba psychologický posudek. Vypracování posudku může trvat i víc než rok.
Plynou měsíce, roky, rozvodové řízení se protahuje. „Rozváděli jsme se čtyři roky“, říká jedna žena. Druhá zase „rozvod byl dlouhý, trval 3 roky a děti nevěděly, co bude, tlak byl neskutečný“. Jiná žena zase uvádí, že se dohadují 11 let, další, že neviděla své děti 7let a OSPOD i otec dětem tvrdí naprosté nesmysly - děti již matku odmítají.
V průběhu opatrovnického řízení nebývá stanoveno výživné. Ženy, které se například do zahájení řízení staraly o děti, pracovaly jen na poloviční úvazek nebo vůbec, byly na mateřské „dovolené“, samozřejmě nemají prostředky na to, aby se hájily proti účelovým akcím OSPODu, platily drahé advokáty, vydělávaly na zajištění základních potřeb pro sebe a děti. V této složité, nátlakové situaci, ve které není v České republice žádnou pomoc. ŽÁDNOU. Neziskových organizací je nespočet, ale ty absolutně nefungují (dokonce v mnoha případech začnou na destruktivních akcích proti ženě, jako matce, spolupracovat s OSPOD) Spousta z takto zasažených žen prohrává, děti raději z nedostatku financí předává do péče otcům, OSPODy a Soudy dokonce finanční situaci doposud vzorně a s láskou pečujících matek používají jako argument svěření do péče pracujícím otcům, kteří jsou mnohdy tak vytížení, že nejsou sto změnit ve svém životě cokoli, aby děti měly stejný standard péče, jako u matek.
Výše uvedené je doloženo vlastní zkušeností autorky, svědectvím desítek žen z různých koutů České republiky, je to evidentní i z projevů maminek na sociálních sítích.
Bagatelizace mateřské role, přirozenosti ženy jako lidské bytosti
Mateřská péče, mateřské pouto je v rozhodovacích procesech OSPOD opomíjeno nebo bagatelizováno, přestože výzkumy, vědecké poznatky jednoznačně dokazují, že stabilní vztah s primárně pečující osobou (často matkou) je klíčový pro zdravý emocionální a psychický vývoj dítěte. OSPODy zlehčují, devalvují, zesměšňují roli matky v životě dítěte a rozhodují způsobem, který systematicky podkopává tuto vazbu.
Autorka a její kolegyně jsou (pro někoho velmi kontroverzního) tohoto názoru: oddělovat kojené děti a děti do tří, čtyř let od matek dokonce na delší dobu, je zločin proti lidskosti.
Diskriminační přístup k důkazům předloženým ženami
Matky předkládají relevantní důkazy – lékařské zprávy, výpovědi dětí, znalecké posudky, vyjádření odborníků, které jsou ale zároveň často podpořeny logikou věci, předkládají nahrávky či pravomocné rozsudky o domácím násilí. Tyto důkazy však OSPOD často ignoruje, zatímco podobné důkazy předložené otci jsou přijímány bez výhrad.
Kriminalizace matek, zneužívání nástroje předběžného opatření
V opatrovnických řízeních dochází často k situacím, kdy jsou matky, které se snaží chránit své děti, OSPODy neadekvátně označovány za problémové, týrající, ohrožující, psychicky různě nemocné, labilní či manipulativní a to často jen proto, že děti chtějí žít a být s matkami (zcela přirozeně a pochopitelně). Místo důsledného zohlednění existence domácího násilí nebo skutečných potřeb dítěte se z matek někdy stávají cíle nepravdivých obvinění či systematického, účelového zpochybňování jejich péče. Takové přístupy nejenže podkopávají právo dítěte na bezpečné prostředí, domov, kontakt s primárně pečujícím rodičem (často maminkou), ale i samotnou důvěru ve spravedlnost soudního systému. Důraz musí být kladen na ochranu práv dětí a objektivní posuzování všech aspektů situace bez předsudků vůči rodičům.
Jedna maminka telefonovala autorce, že byla ve vězení proto, že chtěla navštívit její děti, které byly neodůvodněně umístěné v dětském domově. V dětském domově prý byly proto, že chtěly být doma, být u matky a nechtěly odjíždět na víkend k otci. Tato matka opakovaně kontaktovala své děti a snažila se je dostat domů, pomoci jim. Dostala se proto, že chtěla pomoci dětem a být se svými dětmi, do vězení. Budeme i nadále KRIMINALIZOVAT MATEŘSKÉ POUTO? Pouto, které je přirozené, normální a pro zdravý vývoj dětí chtěné?
Účelové zkreslování informací
OSPODy často účelově uvádějí nepravdivé informace o matkách, aby podpořily svou argumentaci. Tato praxe zahrnuje:
- Zamlčování relevantních důkazů nejen o násilí.
- Sestavování zpráv v neprospěch matek na základě spekulací, nikoli faktů, důkazů.
- Vytváření tlaku na matky, aby se vzdaly svého požadavku na péči o děti.
- Generovaní zcela lživých sdělení v dokumentaci.
Spolupráce na poškozování primárně pečujícího rodiče (většinou matek)
Byly zaznamenány případy, kdy OSPOD spolupracoval s otci na manipulaci soudních procesů ve prospěch otce a na úkor dítěte a matky (samozřejmě se toto děje i v opačném případě, v případě manipulace matkami). Tato praxe zahrnuje například přesvědčování, manipulativní ovlivňování třetích stran (např. škol, psychologů, zaměstnanců neziskových organizací, charit, školských zařízení, ústavů, do kterých jsou děti umísťovány z důvodu změny názoru) k vystavení nepravdivých, matku poškozujících zpráv o matce nebo dokonce k ilegálnímu tlaku na děti, aby byly donuceny ke změně názoru (například pomocí psychologů..).
Autorka například disponuje nahrávkami, kde zástupce OSPOD urputně tlačí na zaměstnance ZDVOP, aby použili psychology a psychologické metody, tlaku tet, rozdělení sourozenců, aby děti změnily názor na to, u kterého z rodičů chtějí být, aby řekly, že nechtějí být doma, ale u odsouzeného, násilného otce.
Ekonomická devastace žen
Zneužíváním předběžných opatření je docíleno prodlužování řízení, dlouhé roky není stanoveno výživné na děti, ženy musí dlouhodobě platit advokáty, aby byly řešeny důsledky a následky nátlakových, často zcestných a ilegálních akcí OSPODu (například křivá obvinění matek), aby byly děti chráněny.
Negativní dopad rozhodnutí, která nerespektují nejlepší zajem dítěte
Důsledkem tohoto neodůvodněného, zcela nelogického a ničím nepodloženého, neodůvodněného, děti poškozujícího rozhodování Soudů je, že:
● děti trpí ničením prospěšné vazby s primární pečující osobou,
● dochází k silné deprivaci dětí (poruchy: behaviorální, prožívání, empatie, sebeovládání…)
● děti trpí nižším sebehodnocením (menší sebedůvěra, pocit, že nejsou pro druhé důležití),
● děti mají problémy v partnerských vztazích, mají zvýšenou potřebu ocenění a potvrzení od okolí, že jednají správně,
● děti jsou nejisté v míře zodpovědnosti (přehnaná či nedostatečná),
● děti jsou celkově značně vnitřně nejisté a jsou sebekritické,
● děti trpí pocity viny, osamělosti, odlišnosti od ostatních,
● děti neustále hledají normálnost (co je normální, běžné, jak to v životě chodí), děti mají omezenou schopnost se radovat či si užívat život, nastává počůrávání, koktání, separační úzkost, regrese, somatizování, žaludečními problémy,
- zhoršení akademických výsledků dětí,
- ztráta pocitu bezpečí,
● a další.
Závěr
Pochybení OSPOD nejsou pouze administrativními chybami, ale mají hluboký a dlouhodobý dopad na psychické i fyzické zdraví dětí. Je nezbytné, aby systém ochrany dětí byl reformován a aby se do centra jeho rozhodování dostal skutečný zájem dětí, nikoli formální rovnost či zájmy jednotlivých rodičů.
Otázkou je, proč se výše uvedené tak četně děje. PROČ?
Je to proto, aby se udržela „zaměstnanost“ humanitně vzdělaných profesí? Vznikají nová a nová rodinná centra a neziskovky, nové úřady ombudsmanů. Pokud je pravda, že jen 5 procent dětí je v ústavní péči odůvodněně (jak do médií sdělil jeden věhlasný psycholog), ptám se, co by tito zaměstnanci dělali, kdyby nebyli takto neodůvodněně vytíženi? Jaké jiné zaměstnání by pracovnice OSPOD, neziskovek, institucí ústavní péče měly?
Co by se stalo, kdyby se matky věnovaly dětem, tak, jak je dětem prospěšné a pracovaly například jen na poloviční úvazky (jak je v zahraničí běžné)? To je pravděpodobně noční můra české ekonomiky. Kolik by to stát stálo? Je současná situace právě proto, aby se pomohlo ekonomice a také - jak řekl jeden politik - že „děti nejsou voliči“ a opatrovnická řízení zájem dětí nezajímá?
Co by se stalo, kdyby se matky nemusely soudit a bojovat o děti, o to, aby děti žily v klidu, pohodě (například nemusely navštěvovat dvě školská zařízení a podobné nepochopitelnosti), žily ve svobodě a bezpečí?
Mimochodem, jaký trest by soudkyně, která nedovolí devítiletému chlapci, aby byl tam, kde chce být, měla dostat? Soudkyně nerespektuje názor devítiletého chlapce být doma s matkou a naprosto neomluvitelně nerespektuje názor dítěte. Jsou statisícové platy těchto soudců opravdu v pořádku? Neměli bychom trvat na tom, aby tito soudci byli také, stejně jako děti, zavření v ústavní péči, dokud nezmění názor na věc? Nebo by mohli být odsouzeni k tomu žít s domácím násilníkem bez kontaktu s rodinou nebo přáteli…
Děkujeme ze srdce všem, kteří se ozvali jako poškození činností OSPOD Černošice nebo jinými OSPODy. Vaše odvaha podělit se o své příběhy je nesmírně důležitá nejen pro osvětu, ale i pro snahu o systémové změny. Děkujeme za vůli se k trestnímu oznámení na OSPOD Černošice připojit. Společným hlasem můžeme upozornit na nespravedlnosti a selhání, která negativně ovlivňují životy dětí a rodin.
VÝZVA:
Prosíme, aby se rodina, přátelé nebo známí osoby, která na sklonku roku 2022 tragicky zesnula spolu s dítětem v Krkonoších, ozvali na telefonní číslo 774 848 814 autorce tohoto článku.
VÝZVA II:
Prosíme poškozené OSPODem Černošice a chtěli by se k TO na OSPOD Černošice přidat, aby se ozvali na tel. číslo 774848814.
PROSBA O PODPORU:
Petice za ochranu práv a psychického zdraví českých dětí: Petice za ochranu práv a psychického zdraví českých dětí
PROSBA O PODPORU FINANČNÍ (natočení dokumentu o systémově týraných dětech, zveřejňování případů):
Transparentní účet: 5512612003/0800