Hlavní obsah
Rodina a děti

Spolek Moms For Children z.s. pomáhá, informuje, mění

Foto: Tereza z MOMs For Children

Moms For Children z.s.

Spolek Moms For Children vzniká jako reakce na současnou situaci v českých opatrovnických řízeních. Situace děti nerespektuje, traumatizuje. Cílem je zajistit spravedlivý a odborný přístup, který ochrání děti před systémovým poškozováním dětí.

Článek

Spolek Moms For Children se zasazuje o ochranu ZÁJMŮ, PRÁV A PŘIROZENÝCH POTŘEB dětí v České republice. V současnosti čelíme závažným problémům v oblasti opatrovnických řízení, kdy dochází k systematickému porušování Úmluvy o právech dítěte. Tato porušení, kdy jsou děti (a primárně pečující rodiče) systémově týrány, systémově zatahovány do rozvodových řízení, systémově traumatizovány, mají závažné následky na psychické a fyzické zdraví dětí. Děti jsou vystaveny nejen traumatizujícím rozhodnutím soudů, ale i nezodpovědným a odborně neodůvodněným doporučením, děti nerespektujícím a děti manipulativním úkonům ze strany Orgánů sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). OSPODy a následně i soudy jsou vlastními pochybeními ovlivněny tak, že následně chrání sebe, ospravedlňují vlastní nesmyslná rozhodnutí dalšími ještě nesmyslnějšími argumenty a děti se stávají rukojmími českého sociálního systému.

V opatrovnických řízeních je běžné, že soudy a OSPODy nevěnují dostatečnou pozornost skutečným potřebám dětí, což vede k poškozování jejich emočního a psychického zdraví. Děti jsou často nespravedlivě oddělovány od svých primárních pečujících rodičů (většinou matek, které děti porodily, dlouhodobě se o ně staraly a mají s dítětem pro ně nezbytné a zdravé mateřské pouto, attachment), což vyvolává dlouhodobé negativní a komplexní zdravotní důsledky, jako je deprivace, problémy s identitou, sebepoznáním a následné další hluboké a celoživotní psychické problémy. Tyto děti jsou traumatizovány nejen fyzickými událostmi, ale i celkovým přístupem k rodinným vztahům, který je často založen na nepodložených, neodůvodněných rozhodnutích. Například potřeba kojenců, aby u sebe měly tzv. „on demand“ matku (tedy maminku neustále přitomnou - kdykoli ji kojenec potřebuje), je nihilována, zamlčována i přes to, že tato potřeba je přirozená, normální a její nerespekt se rovná zločinu proti lidskosti. Kojenci jsou přitom svěřovány do střídavých péčí a soudy a ani OSPODy tato vlastní pochybení nijak neřeší, v soudních dokumentacích se objevují nepravdivá, neodborná tvrzení.

Naše poslání: Aktivní změna a reforma opatrovnických procesů

Cílem Moms For Children je nejen upozornit na tuto alarmující situaci, ale především být aktivní v prosazování změn. Usilujeme o přehodnocení rozhodovací praxe v opatrovnických řízeních a požadujeme, aby soudy a OSPODy skutečně respektovaly práva dětí, jejich primární potřeby a zájem na stabilním, bezpečném prostředí, zájem na tom, aby se kvalitní, pro ně již funkční vztahy zásahy OSPODů a soudů neporušovaly, nedevastovaly.. Soudy musí přestat vydávat rozhodnutí, která jsou založena na nedostatečných nebo neúplných, neověřených, neodborně interpretovaných informacích, jež poškozují nejen děti, ale i jejich pečující osoby, především matky.

Naším cílem je OTEVŘÍT DISKUSI A INFORMOVAT VEŘEJNOST, vést konkrétní kroky k aktivní změně současné praxe. Chceme oslovit konkrétní soudy, OSPODy a další relevantní instituce, zveřejňovat konkrétní jména poškozujících sociálních pracovnic, soudních znalců i soudců. Tento problém není pouze otázkou právníků a institucí, ale má zásadní dopady na lidské osudy, které se rozhodnutím soudů dramaticky mění. Kritizujeme také kriminalizaci matek, diskriminaci matek, dehonestaci matek v průběhu opatrovnických řízení a systémovou nepodporu maminek v nouzi, které právě z důvodu nedostatečné podpory ze strany státu bohužel o děti přicházejí (například z důvodu toho, že je abusivní partner vyhodil i s dětmi na ulici, nemají kde složit hlavu a stát v zastoupení OSPODem situace využívá a děti z péče takto poškozené matky bere do ústavní péče, nebo, pokud se matka v této kritické situaci odstěhuje k příbuzným, označí tuto matku jako únoskyni a děti i tak odebírá..).

Chceme být aktivní nejen v rámci osvěty a přibližování tohoto tématu široké veřejnosti, ale i v edukaci. Spolek je pevně přesvědčen, že bez dostatečného školení a vzdělávání soudců, pracovníků OSPOD a dalších zodpovědných osob nemůžeme dosáhnout skutečných změn. Rozhodnutí, která se týkají osudu dětí, musí být dobře podložená, logická a vždy v souladu s principem, že zájem dítěte je nadřazen všem ostatním zájmům. Příkladem nesmyslnosti zásahů českého systému je násilné uvržení dětí do ústavní péče s cílem změny názoru dítěte i na silně abusivní rodiče - a to i za situace, kdy primárně pečující rodič je vzorný, komplexně pečující, bezúhonný a děti ho mají nadevše rády. OSPODy otevřeně odůvodňují taková uvržení dětí „do vězení“ tak, že budou zavřené, dokud nezmění názor na sekundárně pečujícího rodiče - a to i takového, který byl a stále je dětem nebezpečný - a požadují, aby byly děti svěřeny do péče takového rodiče.

Odkaz na petici a články

Abychom zahájili aktivity a objasnili potřebu změny, založili jsme petici Za ochranu práv a psychického zdraví českých dětí, která je k dispozici na následujícím odkazu: Petice za ochranu práv a psychického zdraví českých dětí. Další informace o této Petici jsou zde . Podpisy jsou žádoucí hlavně na tomto odkaze portálu občana. Tato petice upozorňuje na konkrétní pochybení soudů a OSPODů, a vyzývá k systematickým změnám, které by zajistily spravedlivější a šetrnější přístup k dětem v opatrovnických řízeních.

Dále se můžete seznámit s našimi názory a analýzami prostřednictvím článků, které pravidelně zakladatelka Ing. Marie Peterové, MBA, Ph.D. na Medium.cz. Mimo jiné zde najdete podrobné rozbory a zkušenosti z praxe, které ukazují, jak systém v současnosti nefunguje a jaké změny jsou nezbytné pro ochranu dětí a rodičů. Články jsou k dispozici na tomto odkazu: Marie Souček Peterová na Medium.cz.

Naše vize: Bezpečné a spravedlivé prostředí pro děti

Spolek Moms For Children věří, že změna je možná a že přijetí nových pravidel a opatření může významně zlepšit situaci dětí, které se staly součástí opatrovnických řízení. Věříme, že spravedlnost a bezpečí pro děti musí být na prvním místě. Vyzýváme všechny, kteří se nebojí postavit proti nespravedlivému systému, aby se k nám připojili a podpořili naše úsilí o lepší a spravedlivější Českou republiku, kde budou práva dětí chráněna a zohledněna na prvním místě.

Pokud sdílíte naše hodnoty a chcete se zapojit do změny, neváhejte nás podpořit podpisem Petice za ochranu práv a psychického zdraví českých dětí a nově také na transparentním účtu spolku (6702163389/0800). Jsme připraveni jednat, oslovovat konkrétní osoby a instituce a přinášet skutečné změny ve prospěch našich dětí a jejich budoucnosti, podpořit Vás ve Vašich snahách o ochranu Vašich dětí.

Můžete se také osobně zapojit do sběru podpisů na tento dokument. Vyplněné archy můžete zaslat na adresu Marie Peterová, Ph.D., Pod Horou 458, Březová-Oleško, 25245.

Definice našich principů:

  1. Princip první:

V průběhu opatrovnického řízení by rozhodnutí soudů a jednání OSPODů nemělo způsobovat nové trauma dítěti ani prohlubovat již existující trauma. Stabilita prostředí, ve kterém se dítě cítí dobře a prosperuje, by neměla být opatrovnickým řízením narušována. Stejně tak by neměly být narušovány nebo poškozovány funkční a pro dítě prospěšné vztahy, například s primárním pečujícím rodičem. Naopak, takové vztahy by měly být pro dítě chráněny.

  1. Princip druhý:

Zásahy do života dítěte by měly být prováděny pouze tehdy, pokud přinášejí dítěti prospěch a nevedou k poškození zdraví (psychického, fyzického). Toto je základem každého civilizovaného přístupu k lidské bytosti. V každé takové situaci je kladeno důraz na to, aby intervence, jakékoliv zásahy, přinášely maximální prospěch a minimalizovaly rizika a možné poškození. Benefity musí vždy převažovat nad riziky a poškozeními.


Princip třetí:

Prospěch jednotlivce, a v tomto případě dítěte, musí stát nad prospěchem jakéhokoli jiného jednotlivce, entity, společnosti. Není přijatelné, aby dítě bylo poškozováno nebo zraňováno ve prospěch někoho jiného nebo s cílem dosažení nějakého společenského cíle (například svěření dítěte do péče abusivního otce, aby tento sexuální deviant nebo domácí násilník.. hradil nižší výživné). Tento princip vyjadřuje důležitý a nezpochybnitelný postoj, který musí být základem pro jakékoli rozhodování o osudech dětí. Tento princip se zrcadlí v základním principu Úmluvy o právech dítěte, který zní:

„…Zájem dítěte je nadřazen nad všemi ostatními zájmy, jako jsou zájmy rodičů, rodiny (nebo i státu) a stejně tak musí být zájem dítěte předním hlediskem při jakékoli činnosti týkající se dětí, ať už je uskutečňována veřejnými nebo soukromými institucemi, soudy, správními nebo zákonodárnými orgány… (…) …Primární odpovědnost za blaho dítěte ovšem náleží rodičům, nikoli státu či konkrétnímu poskytovateli odborné služby, a pro rodinu není užitečné a obvykle ani žádoucí, přebírají-li ji na sebe odborné subjekty automaticky…“ (Úmluva o právech dítěte 104/1991 Sb.)

Tyto principy tvoří základ našich aktivit za spravedlivé opatrovnické řízení, kde jsou zájmy dětí vždy na prvním místě, a kde je jejich právo na stabilní a bezpečné prostředí chráněno a respektováno.

Spolek Moms For Children z.s. chce přispět ke spravedlivěji fungujícímu sociálnímu systému v České republice, chce pomáhat zabránit systémovému poškozování dětí. Chce pomáhat a poskytovat psychickou podporu primárně pečujícím rodičům i jejich dětem, kteří jsou českým sociálním systémem devastováni.

Reference:

https://www.petice.com/za_ochranu_prav_a_psychickeho_zdravi_eskych_dti#form

https://gov.cz/e-petice/1020-za-ochranu-prav-a-psychickeho-zdravi-ceskych-deti?fbclid=IwY2×jawIHkEFleHRuA2FlbQIxMAABHY-69ds3oNZT_ROr7ZfafA3tBuKkq09_SWqyYMCV1×ra42UhDtNY7DFlHQ_aem_hqBp_eZcsA3rCK_Gw3YpIw

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-za-spatnou-praci-socialky-dostala-matka-odskodneni-40038024

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-kauzy-bili-deti-trhali-jim-vlasy-socialka-nezakrocila-urednika-ted-obzalovali-272480

www.momsforchildren.com

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/archiv/socialni-pracovnice-ktera-nevidela-tyrani-dominika-stoji-pred-soudem-262548

https://www.idnes.cz/praha/zpravy/socialni-pracovnice-dohled-rodina-deti-valerie-zmizeni-tyrani.A220430_092709_praha-zpravy_iri

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz