Článek
V posledních letech se v České republice (ale i na Slovensku) stále více objevují na první pohled svou absurditou neuvěřitelné případy, které ukazují na systémové poškozování práv a psychického zdraví českých dětí. Tato situace, která je odrazem kooperovanému selhávání veřejných institucí (OSPODů, rodinných center, charit, Soudů) je nejen neetická, nezákonná, ale přímo zločinná. Dochází ke zbytečné traumatizaci dětí, nerespektování přirozených potřeb dětí. Přirozené potřeby dětí nejsou brány v potaz ani OSPODy a ani Soudy, mateřské pouto je zesměšňováno, degradováno, nihilováno.
EXISTUJE VŮBEC MATEŘSKÉ POUTO?
Attachment mezi matkou a dítětem je klíčový pro emocionální a kognitivní vývoj dítěte, přičemž nejintenzivnější fáze tohoto procesu probíhá během prvního roku života. V tomto období dochází k intenzivnímu vytváření vzorců vztahové vazby. Proto je stálý, stabilní a bezpečný vztah matky a dítěte v prvních letech života dítěte tak důležitý. Mozek dítěte, zejména oblasti související s emocemi a pamětí, se v provním roce života rychle vyvíjí a vytváří struktury, které podporují rozvoj attachmentu. Hormon oxytocin, známý také jako „hormon lásky“, hraje v tomto procesu zásadní roli. Během kontaktu matky a dítěte dochází k uvolňování oxytocinu, což zvyšuje emocionální propojení mezi nimi a podporuje rozvoj bezpečné vazby. Tento hormon nejen zvyšuje mateřské chování, ale také zajišťuje pocit bezpečí a důvěry u dítěte, což je nezbytné pro jeho psychický a fyzický vývoj.
V případě odloučení matky a dítěte, zejména v raném věku, dochází k poklesu hladiny oxytocinu, což může mít negativní vliv na vyvážený vývoj attachmentu, mateřského pouta. Tato situace může vést k pocitům úzkosti u dítěte, které se projevují například změnami v chování, ztrátou důvěry nebo zhoršením schopnosti navazovat vztahy v pozdějším věku. Podle výzkumů se dlouhodobé odloučení nebo stresové situace mohou negativně podepsat na vývoji mozku dítěte, zejména v oblastech spojených s regulací emocí a stresovými reakcemi.
Je tedy kladen velký důraz na stálý a bezpečný kontakt mezi matkou a dítětem, což podporuje optimální neurobiologický a emocionální vývoj dítěte během jeho raných let života.
Úřady nařízené odloučení matky a dítěte, je tedy vědecky potvrzeným poškozením dítěte. Je naprosto nelidské, aby ženy musely jezdit každé 3 hodiny kojit do bydliště otce dětí, je zcela nepřijatelné, aby ženy a děti přestaly s kojením proto, že soudkyně (dokonce žena) rozhodne, že z důvodu špatně pochopené teorie rovnosti, bude kojenec svěřen do péče otce. Nemocná batolata musí opouštět domovy a náruč matky a to i přes, to, že to pro ně není prospěšné. Zločiny proti lidskosti se zde neodehrávají v přítomnosti válek nebo rozsáhlých konfliktů, ale v každodenním životě dětí.
PETICE ZA OCHRANU PRÁV A PSYCHICKÉHO ZDRAVÍ ČESKÝCH DĚTÍ
Petice za ochranu práv a psychického zdraví českých dětí, dokumentuje konkrétní příběhy, které se staly realitou pro tisíce rodin po celé České republice. Tyto příběhy, podložené důkazy a svědectvími, popisují neempatické zneužívání systému, který měl chránit ty nejzranitelnější.
Český opatrovnický systém je křehký, je velmi lehce zneužitelný manipulátory, abusivci, psychopaty, jejichž prodlouženou rukou se velmi často stává. Zájmy dětí jsou kladeny až na poslední místo - a to daleko až za zájem státu a rodičů. Tímto je každodenně porušován základní princip Úmluvy o právech dítěte, je zde násilně aplikován princip špatné pochopené rovnosti. Rovnost zde není vzata jako RESPEKT k PŘIROZENOSTI a přirozeným potřebám dítěte (a v útlém věku také tandemu dítě-matka). Otrocky naplňujeme princip rovnosti, kdy muž má stejné právo na to, aby s novorozencem, kojencem, batoletem byl. Nemá. Jeho čas přijde později. V období novorozeneckém, kojeneckém a batolecím je stěžejní primárně pečující osoba pro dítě matka, která by samozřejmě v ideálním případě měla zůstat primárně pečující osobou do té doby, než se dítě SAMO nerozhodne jinak (samozřejmě kontakt s otcem by měl být maximálně podporován a otec v životě dítěte by měl hrát maximální roli). Soudy a OSPODy nejen že nerespektují jako hlavní rozhodovací kritérium zájem dítěte, ale také rozhodnutí a intervence OSPODů neznamenají pro dítě v daných situacích ten největší prospěch, naopak, často se jedná o rozhodnutí, kdy negativa převyšují pozitiva situace původní nebo jiného možného řešení.
Z komentářů podpisujících petice vyplývá, že instituce - OSPODy, Soudy, rodinná centra, charity, krizová centra, místa setkávání pro asistované kontakty, sociální pracovnice - často zůstanou nečinné nebo se dokonce aktivně podílejí na ochraně těch, kdo porušují práva dětí. Kolik dětí poškodila například Arcidiecézní charita Magdala, nebo organizace Area Fausta, Pexeso a další? Pro příklad uvádím, že Pexeso i Magdala zamlčely to, že dítě uvádí pořezání otcem nebo to, že ho otec bije, že říká, že mu u otce není dobře. Pexeso dokonce začalo debatu na téma jak vlastně vypadá oběť. Běžně vidíme, že centra pro asistované kontakty „kryjí“ opilého nebo jinak omámeného rodiče, rodiče, který dítě bije, týrá, běžně generují nepravdivé zprávy o těch normálních rodičích a „adorují“ abusivce, ponižují ty normální, vzorné. Běžně OSPODy diskriminují matky a podávají o nich zcela lživé zprávy, běžně OSPODy manipulují děti a kooperují a vytvářejí plány s domácími násilníky nebo jinak abusivními rodiči, jak získat děti do střídavých nebo výhradních péčí. To vše vyplývá z komentářů v petici Za ochranu práv a psychického zdraví českých dětí. Běžně jsou oběti nuceny se potkávat s abusivcem, děti jsou urputně svěřovány do péče podezřelým ale i pravomocně odsouzeným, drogově závislým, domácím násilníkům, sexuálním predátorům.
Dalším případem uvedeným v petici je zneužívání pravomocí jednotlivých státních orgánů, které ve snaze o jednoduché dosažení (ve většině případů) střídavé nebo výhradní péče otců ignorují klíčové psychologické aspekty dětí, které mají zásadní vliv na vývoj dětí, zamlčují abusivitu jednoho z rodičů. Petice obsahuje i případy, kdy byly děti odděleny od matek a umístěny do ústavní péče pro změnu názoru na to, kde chtějí děti žít, bez ohledu na psychickou zátěž, kterou tato rozhodnutí způsobují. Děti v těchto situacích nejen že zažívají trauma, ale jsou rovněž vystaveny jakémusi nátlaku, kde je jejich vulnerabilnost využívána pro prospěch druhého rodiče, systému. Značná část dětí, které jsou vystaveny těmto zločinům proti lidskosti, se nemůže bránit, protože se nachází v bezmocné pozici vůči těmto institucím, které měly být zárukou jejich ochrany. I přes to, že sdělují svůj názor, tento není respektován, často je rozhodováno naprosto proti jejich názoru.
Petice za ochranu práv a psychického zdraví českých dětí tedy není jen výzvou ke změně, ale i naléhavým apelem na odpovědné instituce a jednotlivce, aby začali jednat v souladu se zákony a mezinárodními standardy ochrany lidských práv. Je nezbytné zajistit, aby každé dítě mělo právo na bezpečné, klidné, harmonické a zdravé dětství, bez ohledu na to, v jaké rodinné situaci se nachází - a to i za cenu, že by žilo o nadále ve svém domově, jednom domově u maminky. Pokud je totiž tato varianta nejlepší možná, je prostě nejlepší možná a tento fakt je třeba vzít v potaz, protože lepšího řešení (díky bohu) nemáme. Je to řešení, které neodporuje vědeckým poznatkům vývojové psychologie.
Stabilní, klidné a bezpečné rané dětství s intenzivně, bezpečně, stabilně a láskyplně vytvořeným mateřským poutem k matce, výrazně napomáhá celoživotnímu psychickému zdraví dítěte.
Jedna komentující v petici uvádí: „Podepisuji, protože OSPOD a soud v Karlových Varech nikdy nejednal v nejlepším zájmu dětí, nýbrž otce. Podepisuji hlavně proto, že soud i OSPOD Karlovy Vary na mých dvou dcerách zanechal nenahraditelné psychické dopady, kvůli zaujatosti, podjatosti soudů a pracovnic opatrovníků.“
Jiná zase sděluje: „Podepisuji proto ,že zažívám peklo v souvislosti s opatrovnickým sporem v péči o jediného syna ,o kterého jsem se do jeho 7 let starala sama bez pomoci otce ,měla ho v péči ,kdy úřednice jsou podjaté ,vymýšlejí si důkazy,píšou do spisu nepravdivé věci ,nepravdivá slova atd…Vše s cílem připravit mě o syna a dát ho do péče otci.Stiznosti na úřednice jsou zametany pod koberec.“
Další hovoří o abusivitě: „Toto se takto opravdu děje, dochází k traumatizování dětí ze strany úřadů a zároveň úřad pro ochranu zájmu a zachování zdraví dětí absolutně takto nefunguje. Neřeší, neposuzuje indivuduálně případy, naopak vystavuje děti prostředí, kde dochází k abusivnímu chování a sami se abusivně chovají. Důsledkem toho je, že děti následně trpí po celý život. Úřady pouze slepě kopírují znění zákona. Přeji si, aby urady pro ochranu dětí, děti nepoškozovali, aby se věnovali dukladnemu posouzení kazdeho pripadu a overovani si informací, aby zamezili poskozeni ditete.“
Maminka uvádí peklo na zemi střídavé péče: „Podepisují, protože mám bohužel stejnou zkušenost. Dnes je mým synům 23 a 20 let. Byla jsem jednou z prvních matek kterým bylo takto vyhrožováno, vše co jsem udělala bylo obráceno proti mě. I přes soudní znalecké posudky, že mají být děti svěřeny do výlučné péče matky vzhledem k jejich nízkému věku ( 2 a 5 let ) soud vyhověl otci a svěřil je do střídavé péče. A začalo mnohaleté peklo na zemi. Víc se rozepisovat nebudu, ustáli jsme to, následky si neseme, ale žijeme :). Zvládnete to holky, důležité je vydržet a nevzdat to . Děti za to stojí a vy také máte právo na svůj život podle svého.“
Další žena, maminka, hovoří o otřesné zkušenosti opatrovnického řízení: „Dobrý den, souhlasím zcela s obsahem petice a děkuji za její vytvoření. Připojuji se na základě osobní zkušenosti, kdy opatrovnické řízení trvá již 11 let, moje děti jsou dlouhodobě poškozovány opakovanými chybnými rozhodnutími soudu zcela proti jejich zájmu, na což jsem mnohokrát poukázala.
Jsem matkou 4 dětí (23, 18, 14, 13). Na OSPOD jsem se obrátila v roce 2013 s prosbou o pomoc z důvodu dlouhodobého domácího násilí ze strany otce dětí a jeho pronásledování po mém odchodu s dětmi. Pomoci se nám nejenže nedostalo, přibývalo podání ze strany otce a tim znepřehlednění siruace, zahlcování OSPOD i soudu ( spis ma.dnes pres 3000 stran). Docházelo k stále větší podpoře otce, postupem času se situace stale více otáčela proti mně a postup OSPOD a soudu odnesly nejvíc děti.
K vyhrocení situace došlo před rokem, děti měly být na návrh OSPOD odebrány a umístěny do Krizového centra (jako odůvodnění byl dlouhodobý spor mezi rodiči) Děti jsem nevydala, schovávala. Byla jsem obžalována, vzata do vazby a odsouzena pro maření výkonu rozhodnutí a ohrožování výchovy dětí. Děti po 3 měsících v KC dány do péče otce, od kterého jsem kvůli domácímu násilí utekla, když byl nejmladšímu dítěti rok… DN nikdo nezohlednil, ani to, že je otec v podmínce pro mé napadení, OSPOD shledává jeho péči zcela.v pořádku, ačkoli domácí násilí probíhá bohužel i vůči dětem/volání na linku bezpečí, hlášeno na OSPOD i policii, zcela bagatelizováno.
Děti opakovaně sděluji, že chtějí být v mojí péči, ze strany OSPOD jsou přesvědčovány o ton, že to nejde, že jsou v péči otce a je třeba to přijmout. Vidím se s dětmi 1× za 14dnů na víkend.
Zažíváme dlouhodobé systémové násilí, kdy jednání otce je podporované institucemi… Hledám cestu, jak pomoci vlastním dětem i mnoha ostatním v podobné situaci. Ráda bych se s Vámi spojila. Jsem připravena náš případ zveřejnit. Děkuji za vaši práci, věřím, že se podaří něco zásadně změnit.
Přeji vše dobré.“
Příjde Vám situace v České republice v pořádku? Pořád si myslíte, že žijeme v bezpečné zemi?
Ochrana práv dětí a jejich psychické pohody musí být jednou z hlavních priorit každé demokratické společnosti. Česká republika v tomto tématu, stejně jako v podpoře žen v průběhu mateřství (i finanční) výrazně pokulhává. Ženy a děti jsou diskriminovány, ponižovány. Proto lehce s cimrmanovským humorem apeluji: NEROĎTE, POKUD MOŽNO NEROĎTE VŮBEC!
Marie Souček Peterová
VÝZVA:
Pokud jste byli jako děti poškozeni opatrovnickým soudem, průběhem řízení nebo přístupem OSPODu, vyjádřete se! Vaše zkušenosti jsou klíčové pro změnu tohoto nefunkčního systému. Sdílejte je v komentářích k této petici (Jste nebo jste byli jako děti poškozeni rozhodnutím opatrovnického soudu? OZVĚTE SE!) a připojte se k naší snaze o spravedlnost pro všechny děti v České republice.
Autorky Petice za ochranu práv a psychického zdraví českých dětí prosí o pozornost a případně o vyjádření vašeho názoru podpisem této petice, ke kterému můžete přidat komentář s vaší zkušeností s opatrovnickým řízením.
VÝZVA II:
Prosíme poškozené OSPODem Černošice, kteří by se chtěli k trestnímu oznámení na OSPOD Černošice přidat, aby se ozvali na tel. číslo 774848814.
PROSBA O PODPORU:
Petice za ochranu práv a psychického zdraví českých dětí: Petice za ochranu práv a psychického zdraví českých dětí
PROSBA O PODPORU FINANČNÍ (natočení dokumentu o systémově týraných dětech, zveřejňování případů):
Transparentní účet: 5512612003/0800