Hlavní obsah
Lidé a společnost

Lhal, sváděl a kradl. Podvodník z Tinderu Simon Leviev vylákal od žen miliony a žil v luxusu

Foto: AI ilustrace/Midjourney

Na Tinderu působil jako z pohádky: soukromé tryskáče, luxusní auta, šampaňské tekoucí proudem. Mnoho žen naletělo na jeho kouzlo a přišlo o statisíce. Dnes je na svobodě a znovu si užívá luxusu.

Článek

Simon Leviev se všem představoval jako syn miliardáře Lva Levieva, jemuž údajně patřila polovina světového trhu s diamanty. Na Tinder dával fotky ze soukromých letů, luxusních hotelů a večírků. Vypadal jako milionář. Pravda však byla úplně jiná. Jmenoval se Šimon Jehuda Hajut a pocházel z ortodoxní čtvrti na okraji Tel Avivu, kde jeho otec působil jako rabín. S podváděním začal už v osmnácti letech - tehdy kradl šeky svému zaměstnavateli a následně je padělal.

Když se měl dostavit k soudu, zfalšoval si pas a uprchl ze země. Cestoval po světě a střídal identity. Vydával se za agenta Mossadu, obchodníka se zbraněmi nebo opakovaně za dědice diamantového impéria. Své oběti hledal na Tinderu a odkazoval přitom na Instagram, kde se chlubil luxusním životem. Působil jako někdo z úplně jiného světa. Jeho Instagram sledovalo přes sto tisíc lidí. Ženy si na jeho profilu prohlížely fotografie z večírků, obchodních jednání a exotických pláží. Všude jen drahé obleky, apartmány za tisíce dolarů na noc a život, o jakém většina může jen snít. Komu by se to nelíbilo?

Milionový podvod na důvěřivých ženách

Norka Cecilie netušila, že její seznámení s falešným boháčem skončí katastrofou. Simon ji pozval místo běžné kavárny do hotelu Four Seasons a poté ji vzal soukromým letadlem do Bulharska. „Na letišti čekal celý tým. Soukromý tryskáč se šampaňským a kaviárem. Nikdy předtím jsem kaviár nejedla. Byl to úplně jiný svět,“ vzpomínala Cecilie. S nimi letěli bodyguard Peter, obchodní partner a dokonce Simonova bývalá partnerka s jejich malou dcerkou. To mělo vzbudit dojem důvěryhodnosti. Který podvodník by se tak staral o matku svého dítěte?

V hotelu v Sofii ji políbil a jejich vztah se začal rychle prohlubovat. Po návratu do Londýna jí Simon posílal kytice a romantické zprávy. Cecilie se rychle zamilovala a věřila mu každé slovo.

Úplně stejně nachytal i Švédku Pernillu. Nejdřív ho odmítla, ale on se jí nakonec vetřel do života jako blízký přítel. Jednou za ní dokonce přiletěl jen na kávu, protože měla špatný den. Vzal ji do muzea diamantů v Amsterdamu, kde jí ukazoval, kolik toho ví o dolech a broušení nejvzácnějších kamenů. Na večeřích si nechával servírovat speciální kaviár, který měl být připravován jen pro něj. Pernillu tím úplně odzbrojil.

Zpočátku působil pozorně a zamilovaně. Posílal květiny, psal něžné zprávy a byl neustále v kontaktu. Vyčkal, až se ženy zamilují a pak přišel zlom. „Poslal mi fotku svého bodyguarda se zakrvácenou hlavou. Říkal: ‚Šli po mně, díky bohu za Petera. Jinak bych byl mrtvý,‘“ popsala Cecilie. Stejný scénář se opakoval i s dalšími ženami. Simon vykládal o nebezpečných „nepřátelích“ z diamantového byznysu, kteří mu údajně šli po krku. Přesvědčoval je, že ho nepřátelé sledují přes platební karty, a proto s nimi nemůže platit. Ženy mu nejprve půjčovaly hotovost, později mu svěřily i své vlastní kreditní karty. „Neměla jsem důvod mu nevěřit „Viděla jsem, jak je bohatý,“ vzpomíná jedna z jeho obětí. Simon dělal stále to samé. Sliboval, že peníze brzy vrátí, a posílal falešná potvrzení z banky, aby to vypadalo důvěryhodně. Zatímco si získával důvěru nové oběti, utrácel peníze, které dostal od té předchozí, za luxusní život. Bylo to klasické Ponziho schéma – peníze jedné ženy použil na to, aby získal další. V klubu na Mykonosu utratil za noc bez problémů dvacet tisíc dolarů. Nejhůř dopadla Cecilie. Ta kvůli němu podepsala devět půjček a dostala se tak do obrovských dluhů. Simon postupně zvyšoval požadavky. Nejdřív chtěl jen 25 tisíc v hotovosti, nakonec ji obral o čtvrt milionu. Aby mohla žádat o vyšší úvěry, dal jí falešné potvrzení o zaměstnání ve firmě LLD Diamonds s fiktivním platem 94 tisíc dolarů měsíčně. Banka na základě těchto podkladů zvýšila její limity.

Cecilie se zhroutila, když si uvědomila, že těch 250 tisíc dolarů už nikdy neuvidí. Skončila na psychiatrii a obávala se, že jí Simon něco provede. Nakonec se rozhodla obrátit na redakci norských novin VG. Novináři rychle odhalili pravdu. Simon Leviev vůbec nebyl synem miliardáře. Ve skutečnosti byl podvodník, který už za podobné podvody seděl ve finském vězení. V roce 2019 celý jeho příběh zveřejnili. Vydali se i do Izraele, kde jim jeho matka řekla: „Nejsem s ním vůbec v kontaktu. Nemám s ním nic společného. Naposledy jsem s ním mluvila, když mu bylo osmnáct. Změnil si jméno i adresu. Už to není Hajut, je Leviev.“

Brzy se ukázalo i něco dalšího. Žena s dítětem, kterou Simon ukazoval jako svou bývalou partnerku, patřila mezi jeho dřívější oběti. Před lety proti němu svědčila u soudu a teď s ním znovu cestovala a pomáhala mu obelhávat další ženy. Těžko tomu uvěřit, ale byla to pravda. Ze svých obětí celkem vylákal zhruba 10 milionů dolarů. A pokračoval by dál, kdyby jeho příběh nevyplaval na povrch. „To, co jsme objevili, bylo neuvěřitelné,“ řekl jeden z novinářů. „Ošidil ženy po celém světě. Používal peníze jedné, aby svedl a okradl další.“

Nizozemka Ayleen, která s ním v té době chodila už čtrnáct měsíců, zrovna seděla na letišti, když na Instagramu narazila na jeho fotku s titulkem Podvodník z Tinderu. „Když jsem si přečetla ten článek, vyskočila na mě videa,“ vzpomíná. Zjistila, že Simon posílal Cecilii úplně stejné zprávy jako jí. Když si porovnala jejich konverzace, bylo jí jasné, že nejde o náhodu. Každý den začínal stejným pozdravem, během dne posílal něžné zprávy a večer mluvil o společné budoucnosti. Všechno, co považovala za osobní, opakoval i u dalších žen.

Když vyšel článek, Simon přišel o peníze i kontakty. Ocitl se sám a bez prostředků. Ayleen s ním ale zůstala v kontaktu a nabídla se, že prodá jeho značkové oblečení, aby měl aspoň něco na živobytí. Oblečení sice prodávala, ale peníze si nechávala. Když zjistila, že odlétá do Řecka, předala informaci policii. Simon byl zadržen na letišti v Athénách. Ayleen ho tehdy viděla naposledy – vyčerpaného, zarostlého a bez peněz. Posílal jí fotky z obchodních center, kde prý sbíral nedojedené jídlo ze stolků a nocoval v hostelech za pár dolarů. Vydrželo mu to jen krátce. Brzy se znovu objevil s novou identitou a další ženou, která mu uvěřila.

Ve Finsku dostal Simon Leviev tři roky, ale odseděl si jen polovinu. V Izraeli ho později odsoudili za starší podvody na 15 měsíců, jenže kvůli pandemii covidu byl propuštěn už po pěti. Dnes se dál volně pohybuje po Izraeli a na sociálních sítích se znovu chlubí luxusem. Na Instagram přidává fotky nejnovějších iPhonů, drahých hodinek, jízd ve Ferrari a nákupů u Louis Vuittona. Za případy popsané v dokumentu ale nikdy nebyl formálně obžalován. Po propuštění si dokonce založil poradenskou firmu a nabízí online kurz, kde za 311 dolarů radí, jak být úspěšný.

Je to král podvodníků,“ řekla jeho bývalá přítelkyně Ayleen. „Bez peněz ostatních není nic. Je to nula.“ Jeho oběti dodnes splácejí dluhy, zatímco jiné ženy se po odvysílání dokumentu na Netflixu spojily a zjistily, že naletěly stejnému muži. Simon Leviev obelstil desítky žen po celém světě. A nešlo o žádné naivní dívky – dokázal přesvědčit i úspěšné, vzdělané ženy, aby mu půjčily statisíce. Vždy používal stejný scénář. Mluvil o nepřátelích, kteří ho prý sledují, a tvrdil, že kvůli bezpečnosti nemůže používat vlastní platební karty.

Jak je možné, že mu tolik žen věřilo? Podle izraelského psychologa Ilana Rabinoviče je Simon náladový egomaniak, který touží po lásce a uznání, ale sám nemá s nikým soucit. „Je to chladný manipulátor a psychopatický podvodník. Nemůžeme z čistého zla udělat nevinnost,“ řekl psycholog.

A co na to samotný Simon? I přes jasné důkazy dál trvá na tom, že je nevinný. Po odvysílání dokumentu v roce 2022 znovu získal přístup ke svému instagramovému účtu a jeho počet sledujících dál roste. Na Valentýna tehdy zveřejnil příspěvek, který získal přes 16 tisíc lajků: „Poslední dny pro mě nebyly jednoduché. Děkuji vám všem za lásku a podporu. Budu dál bojovat, jako vždycky.“

I dnes se najdou lidé, kteří mu stále věří a obdivují ho. Dokument zachycuje celý jeho příběh, od prvních podvodů až po odhalení pravdy. Dokument se stal velmi populárním a ženám, které podvedl, alespoň trochu vrátil pocit spravedlnosti. Simon Leviev sice zničil životy mnoha ženám, ale právně se ve skutečnosti nedopustil žádného trestného činu. Peníze mu posílaly dobrovolně, protože je dokázal přesvědčit. Jestli je to kriminálník, nebo génius, který využil slabosti ostatních, zůstává otázkou. I když byl několikrát odsouzen, nikdy nebyl obviněn z podvodu.

Zdroje: https://cs.wikipedia.org, https://www.idnes.cz, https://life.forbes.cz, dokument - Podvodník z Tinderu

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz