Hlavní obsah
Lidé a společnost

Sukničkář Miloš Kopecký: Matka zemřela v Osvětimi kvůli rozvodu s otcem, dcera spáchala sebevraždu

Foto: AI ilustrace/ChatGPT

Herec Miloš Kopecký mluvil nahlas o svých milostných aférách, ale ty nejbolestivější věci si dlouho nechával pro sebe. Smrt matky, ztráta dcery a těžká nemoc ho provázely celý život. Nakonec o tom napsal i knihu.

Článek

Diváci ho milovali jako doktora Štrosmajera nebo polního kuráta Katze. Na scéně působil sebejistě a s nadhledem, ale mimo kamery zápasil s psychickou nemocí a výčitkami, které pramenily ze ztráty matky i vlastní dcery.

Narodil se 22. srpna 1922. Jeho otec Vladimír vlastnil kožešnictví, matka Marta byla modelka a kloboučnice. Jenže Marta byla Židovka, a když přišli nacisté, její manžel se musel rozhodnout mezi živností a ženou. Rozhodl se zachránit obchod a rozvedl se s ní. Rozvod s manželem pro Martu Kopeckou znamenal prakticky rozsudek smrti. Skončila v Osvětimi a už se nevrátila. Miloš Kopecký to otci nikdy neodpustil. Ve své autobiografii Já napsal: „Otec nad maminkou de facto vynesl ortel. Kdyby totiž rodiče nebyli rozvedeni, maminka by se neocitla v Osvětimi, ale zůstala by patrně v Terezíně, kde bylo možné válku přežít.“

Ani samotný Miloš Kopecký neunikl nacistické mašinérii. Patnáctého srpna 1944 musel jako dvaadvacetiletý nastoupit do pracovního tábora v Bystřici na Benešovsku. Po válce začal hrát v divadle. Nejprve pracoval ve Větrníku jako obsluha gramofonu a opony, postupem času se vypracoval mezi herce. Právě ve Větrníku poznal Stellu Zázvorkovou, která se stala jeho první ženou.

Alkohol, nevěry a psychická nemoc

Z Větrníku putoval do Divadla satiry, pak do Národního divadla. Jenže alkohol, který začal pít už v pubertě jako lék proti strachu a úzkostem, se mu vymkl z rukou. Před jedním představením se v restauraci setkal se dvěma ženami z Moravy. Pohostily ho slivovicí a on se opil tak, že nebyl schopen hrát. Ředitel Vydra ho na místě vyhodil. Od té doby Kopecký slivovici nepil. Tvrdý alkohol a víno ano, ale slivovice byla tabu. Po vyhazovu našel útočiště v Realistickém divadle a nakonec zakotvil ve Vinohradech, kde zůstal čtvrt století.

Foto: DanielaLCh, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Fotka z natáčení Dostaveníčka, Pavlína Filipovská, Lubomír Lipský a Miloš Kopecký

V padesátých letech se u Kopeckého naplno projevila nemoc, která se v rodině dědila. Kvůli maniodepresivní psychóze musel několikrát do léčebny v Bohnicích. Tajil to před všemi kromě lékaře a rodiny. Nemoc se projevovala v cyklech – střídaly se období euforie a hluboké deprese. Někdy nebyl schopen vstát z postele a dojet na zkoušku. Kolegové v divadle poznali, kdy měl špatný den, ale před diváky dokázal své trápení skrýt.

Kopecký měl pověst záletníka. Celkem se oženil pětkrát a milenek měl bezpočet. O svých záletech mluvil otevřeně, dokonce i před manželkou. Manželství se Stellou Zázvorkovou trvalo jen rok, přestože spolu měli dceru Janu Kateřinu. Poté se oženil s Kateřinou Soukupovou, která pracovala jako tramvajová řidička, ale jejich vztah kvůli jeho nevěrám brzy skončil. Sedm let pak žil s Milenou Le Breux a v té době měl i románek s režisérkou Věrou Chytilovou. Třetí manželkou se stala Jana Lichtenbergová. V roce 1966 uzavřel sňatek s tanečnicí Janou Křečkovou, se kterou měl druhou dceru Barboru. Křečková byla jediná, kdo s ním zůstal až do konce, i když to neměla jednoduché.

Největší ránu utrpěl Kopecký, když jeho starší dcera Jana spáchala v patnácti letech sebevraždu. Trpěla depresemi a několikrát se pokusila o sebevraždu tak, aby ji matka včas našla. Jednou se ale Stella zdržela v divadle. Když přišla domů, bylo pozdě. „Ležela na podlaze a nad ní běžely čtyři plynové hořáky. Manžel se ji stále snažil oživit, zavolali jsme lékaře, ale bylo pozdě,“ vzpomínala herečka.

O smrti Jany se doma nemluvilo. Dcera z druhého manželství, Barbora, věděla, že měla nevlastní sestru, ale podrobnosti o její tragické smrti se dozvěděla až po letech. V pokoji vídala fotografii dívky v rámečku. Věděla, že se jmenovala Jana Kateřina, ale když se ptala na podrobnosti, nikdo jí k ní nechtěl nic říct. Jak sama později přiznala, musela to být pro něj velká bolest. Barbora s ním ale neměla dobrý vztah. Ve škole zapírala, že je jeho dcera, a tvrdila, že jejím otcem je zelinář. V dospělosti se u ní začaly projevovat podobné psychické potíže jako u něj a nakonec skončila v psychiatrické léčebně v Bohnicích. Byla dezorientovaná a špatně viděla.

V roce 1977 podepsal Kopecký Antichartu, za což si vysloužil kritiku, která ho provází dodnes. O deset let později však překvapil odvahou, když na sjezdu Svazu dramatických umělců 5. května 1987 otevřeně vyzval komunisty, aby odešli z funkcí. Udělal to v době, kdy většina lidí ještě mlčela a veřejně se neodvažovala vystoupit.

Po revoluci se Kopeckého zdravotní stav rychle zhoršil. Přestal sice pít, ale léky na depresi už nezabíraly a on musel opustit milované Divadlo na Vinohradech. Krátce nato dostal roli v seriálu Hospoda, ale během natáčení byl zmatený a trpěl výpadky paměti, kvůli čemuž s ním produkce ukončila spolupráci. Miloš Kopecký zemřel 16. února 1996 v psychiatrické léčebně v Bohnicích ve věku 73 let. Za svůj život natočil 75 filmů a v paměti diváků zůstává jako polní kurát Katz ve Švejkovi, Baron Prášil, Petr Vok nebo doktor Štrosmajer z Nemocnice na kraji města.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz