Článek
Zrod duchovního vůdce
Jaroslav Dobeš, známý také pod přezdívkami Óm nadsamec a guru Anahdán, se na české ezoterické scéně objevil v roce 1996. Příbramský rodák o sobě tvrdil, že emigroval do Itálie v roce 1989 ve svých osmnácti letech. Tam prý dosáhl duchovního cíle zen buddhismu. Putoval po světě a údajně roku 1995 získal v egyptské Menkaureově pyramidě nejvyšší zasvěcení. Pro tato tvrzení však neexistují žádné přímé důkazy.
Vrátil se do Česka v polovině devadesátých let, kdy společnost po sametové revoluci hltala vše spirituální a ezoterické a lidé často ztráceli kritický odstup. Dobeš začal vydávat časopis Poetrie, pořádat přednášky a semináře. Kurzy stály od pěti do osmi tisíc korun. Výjimečně Dobeš nabízel i individuální setkání za 108 tisíc korun za tři dny. Na seminářích se běžně praktikovala dechová cvičení, meditace a práce s transovými stavy. Pod vlivem fyzického vyčerpání a psychického nátlaku byly účastnice postupně připravovány na rituály odháčkování. Barbora Plášková, Dobešova blízká spolupracovnice, hrála přitom klíčovou roli v „přípravné fázi“, kdy účastnice zažívaly manipulativní praktiky pod záminkou duchovního růstu. Brzy kolem sebe shromáždil okruh obdivovatelů, především žen.
V Brně založil ezoterickou školu Poetrie, fungující od roku 1997. Nabízela kurzy jógy, tantry a astrologie. Škola měla údajně tři fakulty, na kterých byly k dispozici obory jako astrologie nebo feng šuej. Dokonce prý udělovala vlastní bakalářské a magisterské tituly. „Vadil mi princip, že se mám upínat k jednomu člověku. Nauka o energiích vedla k různým úzkostem,“ vzpomíná bývalá studentka. „Podle gurua odčerpávalo pozitivní energii i sledování televizních zpráv nebo cestování autobusem se staršími lidmi.“
Nejkontroverznější část jeho učení představoval rituál „odháčkování“. Dobeš tvrdil, že každá žena nese v sobě energetické háčky po bývalých partnerech. Tyto háčky údajně blokovaly její duchovní rozvoj a životní energii. Řešením měl být jeho rituál. Na hodinách se prodávaly i Dobešovy fotografické koláže. Ceny začínaly na třech tisících korun. Bývalá studentka Veronika vzpomíná, jak za kurzy a materiály utratila pět až osm tisíc. „Musel to být pro gurua zlatý důl,“ říká. Ve skutečnosti rituál probíhal jinak, než ženy očekávaly. Po náročných dechových cvičeních, často v kombinaci s půstem, dehydratací a nedostatkem spánku, ztrácely kontrolu nad svým tělem. Za zvuku podmanivé hudby a světla svíček nejprve Dobešova asistentka Barbora Plášková ženy sexuálně stimulovala. Následně vstupoval na scénu samotný Dobeš.
„Měly jsme zavřené oči. Náhle jsem cítila, že mi někdo sundal kalhotky a vnikl do mě. Bylo to nepříjemné, vykřikla jsem. Mužský hlas mi řekl, ať jsem potichu. Byl to hlas Dobeše,“ popsala jedna z poškozených žen.
Posted by Freedom For Guru Jara on Wednesday, January 25, 2023
Kategorizace žen a cesta k soudu
Dobeš si své „studentky“ vybíral pečlivě podle vzhledu. Rozděloval je do kategorií A, B a C podle fyzické atraktivity. Do skupiny A patřily hlavně štíhlé blondýnky s modrýma očima. Do skupiny B řadil hnědooké brunetky. Skupinu C tvořily ženy s nadváhou nebo staršího věku. Svůj výběr zdůvodňoval tím, že mladší a atraktivnější ženy údajně disponují jemnější duchovní energií, což je činí vhodnějšími pro odháčkování. Veronika, bývalá studentka, navštěvovala pouze hodiny jógy a jeden víkendový seminář, školu opustila, když jí lektorka nařídila o obsahu semináře s nikým nemluvit. Jiná studentka, Karolína, ve škole vydržela déle. Dokonce uvažovala, že se stane jednou z lektorek. Od školy ale odešla, když se na internetu objevily stránky bývalých lektorek popisující, co se při odháčkování skutečně dělo. První pochybnosti o Dobešových metodách se začaly šířit kolem roku 2009. O dva roky později policie dokonce zřídila speciální e-mail a telefonní linku, kde se mohly hlásit bývalé studentky a lektorky. Některé dívky kontaktovali vyšetřovatelé přímo. Seznam žen, o které se v souvislosti s Poetrií zajímali, byl rozsáhlý.
Když se začalo schylovat k zatčení, Dobeš s Pláškovou v roce 2012 opustili Česko. Zlínský krajský soud je v říjnu 2014 v nepřítomnosti odsoudil – Dobeše na deset let a Pláškovou na devět a půl roku vězení za znásilnění. Soudkyně Iveta Šperlichová to zdůvodnila tím, že dvojice „vytvořila tandem a racionálně si vybírala atraktivní ženy, ze kterých měla finanční i jiný prospěch“. Zároveň odmítla tvrzení, že poškozené ženy věděly předem, co se za metodou odháčkování skrývá.
V květnu 2015 filipínské úřady zadržely dvojici na ostrově Siargao. Dobeš si tam koupil pozemek a vybudoval centrum, kde pod hlavičkou jógových a meditačních pobytů pokračoval ve své činnosti. Česká republika žádala o jejich vydání, ale protože s Filipínami nemá uzavřenou dohodu o vydávání, bylo to složité. Dvojice navíc zažádala o náboženský azyl a skončila v detenčním zařízení pro imigranty v Manile. Případ se táhl přes deset let. V říjnu 2018 olomoucký vrchní soud Dobešovi snížil trest na 5,5 roku a Pláškové na pět let. Soud se nakonec zabýval pouze jedním ze šesti původně vznesených obvinění ze znásilnění. Nejvyšší soud v dubnu 2019 zamítl dovolání dvojice a tresty potvrdil. O rok později zlínský soud uznal Dobeše a Pláškovou vinnými z dalších šesti případů znásilnění, ale rozhodl, že tresty už nebudou uloženy pro jejich neúčelnost. V dubnu 2021 se Dobešovi příznivci pokusili v Česku zaregistrovat náboženskou společnost Cesta Guru Járy. Ministerstvo kultury to však zamítlo a tento verdikt potvrdil i Nejvyšší správní soud.
Na Filipínách strávili Dobeš s Pláškovou osm let a čtyři měsíce. Deportovat je do Česka se podařilo až v srpnu 2023. Dobeš nastoupil do plzeňské věznice na Borech, ale jeho pobyt netrval dlouho. V říjnu brněnský krajský soud rozhodl, že si trest odpykali na Filipínách. Dozorující státní zástupkyně podala stížnost, ale ta neměla odkladný účinek. Vrchní soud v Olomouci ji sice uznal jako opodstatněnou a nařídil případ znovu projednat, výsledek byl ale stejný.
Po nařízení nového projednání potvrdil Krajský soud v Brně v červenci 2024 své původní rozhodnutí, že Dobeš znovu do vězení nepůjde. Podle dokumentů z Filipín byl v tamním zařízení držen kvůli trestnímu řízení v Česku. „Podstatným důvodem pro omezení osobní svobody Dobeše byla skutečnost, že filipínská strana byla informovaná Velvyslanectvím České republiky v Manile o soudním řízení kvůli trestným činům znásilnění,“ uvedl soud.
O rok později, v dubnu 2025, přinesla televize Prima šokující odhalení. Její reportérka se infiltrovala do Dobešova okolí a zjistila, že opět nabízel rituály podobné těm, za které byl odsouzen. Aby se dostala blíž k jeho okolí, založila falešné profilové účty a přes seznamovací aplikace navázala kontakt s lidmi, kteří k němu mají blízko. Reportérka zjistila, že Guru Jára dál nabízí rituály, které připomínají odháčkování. Odhady naznačují, že rituály odháčkování za celou dobu podstoupilo až 350 žen.
Státní zástupkyně proti verdiktu znovu podala stížnost, ale ta je zatím jen ve fázi posuzování. Mezitím Jaroslav Dobeš pokračuje v rituálech podobných těm, za které byl odsouzen, a snaží se získat další ženy.
Zdroj: