Článek
Když se Mark Lunsford 24. února 2005 ráno chystal do práce, zjistil, že jeho devítiletá dcera Jessica zmizela ze své postele v domě v Homosasse na Floridě. Zoufalý otec okamžitě kontaktoval policii a stovky dobrovolníků se zapojily do pátrání po usměvavé holčičce s růžovou čepicí a plyšovým delfínem.
„Byla to kauza, o které jsme si mysleli, že se v Citrus County nikdy nemůže stát,“ vzpomíná současný šerif David Vincent. „Nevěřili jsme, že by se to mohlo některému z dětí tady v Citrus County stát. Ale když jsme ji nemohli najít druhý, ani třetí den, začnete tušit něco hrozného.“
Děsivý objev
Vyšetřovatelé začali prověřovat osoby se záznamem sexuálních trestných činů v okolí. Do hledáčku policie se dostal John Evander Couey, 46letý muž s rozsáhlým trestním rejstříkem. Couey už dříve spáchal podobné činy. V roce 1991 byl odsouzen za to, že se odhaloval před pětiletou holčičkou. Už v roce 1978 byl obviněn z toho, že vtrhl do ložnice malé dívky, dal jí ruku přes ústa a líbal ji. Celkem byl 24krát zatčen za vloupání a jednou za nošení skryté zbraně. Couey bydlel u své nevlastní sestry Dorothy Dixonové v domě, který stál pouhých 60 metrů od domu Lunsfrodových. Problém byl v tom, že jako registrovaný sexuální delikvent nenahlásil, že se přestěhoval na tuto adresu. Navíc ho policisté zpočátku nemohli najít, protože krátce po Jessičině zmizení odjel do Georgie.
Dne 12. března 2005 policie Coueyho zadržela v Augustě ve státě Georgia kvůli výslechu. Ten tvrdil, že s únosem nemá nic společného a do Georgie odjel jen hledat práci. Po výslechu ho propustili. O dva dny později, 14. března, Coueyho nevlastní sestra Dorothy Dixonová dovolila policistům prohledat svůj dům. V Coueyho pokoji našli zakrvácenou matraci a polštáře. Forenzní analýza později odhalila na matraci DNA Jessicy i Coueyho.
Na základě těchto důkazů byl Couey zatčen a převezen do věznice v Citrus County, kde byl obviněn z vraždy Jessicy Lunsfrodové. O den později se ke svému činu přiznal. Popsal, jak se 24. února ve tři hodiny ráno vloupal do Lunsfrodovic domu s úmyslem krást. Když našel spící Jessicu, probudil ji a řekl jí, aby nekřičela a následovala ho. Odvedl ji do svého domova, kde ji tři dny držel, znásilnil a nutil ji schovávat se ve skříni, když chodil do práce. Když viděl, že po něm policie pátrá, vzal dva odpadkové pytle a přinutil dívku, aby si do nich vlezla, pod záminkou, že ji „vezme domů“. Místo toho ji zaživa pohřbil na zahradě za domem své sestry. Po Coueyho přiznání policie prohledala pozemek. Dne 19. března vyšetřovatelé našli Jessičino tělo zakopané v hloubce asi 75 centimetrů, zabalené v plastových pytlích a překryté vrstvou listí.
Jessica se před smrtí zoufale snažila zachránit. Podle pitevní zprávy se našlo tělo s prsty prostrčenými skrz igelitové pytle, které už byly částečně v rozkladu. Snažila se tak dostat ven, ale nepodařilo se jí to. Soudní znalec uvedl, že umírala pomalu. Zadušení přišlo za dvě až tři minuty, i když bojovala o život. Couey se ke všemu přiznal, ale soud jeho doznání vyloučil z důkazního řízení. Policisté mu totiž nedali právníka, i když o něj žádal. Státním žalobcům to však nevadilo. Měli dost jiných důkazů. Na matraci našli otisky prstů holčičky i vrahovu DNA.
Soud
Couey nemohli soudit v Citrus County. Každý tam o případu věděl a nikdo nemohl být nestranný. Proces proto přesunuli do Miami. Zvláštní bylo, že si Couey u soudu jen kreslil pastelkami jako malé dítě. V březnu 2007 porota rozhodla. Vinen ze všeho. Únosu, znásilnění i vraždy. Trvalo jim to jen čtyři hodiny. Za týden pak stejná porota doporučila trest smrti. Soudce Richard Howard 24. srpna 2007 potvrdil tento trest a odsoudil Coueyho k trestu smrti spolu se třemi doživotními tresty. K vykonání rozsudku však nikdy nedošlo. Couey zemřel 30. září 2009 ve věku 51 let v jacksonvillské nemocnici. Mluvčí vězeňské služby odmítla sdělit konkrétní zdravotní příčinu s odvoláním na zákony o ochraně soukromí pacientů.

Vrah John Couey
„Nemůžu brečet, zlatíčko. Kdybych měla sílu v nohách, chodila bych a křičela po celém okrese,“ řekla po Coueyho smrti Jessičina babička Ruth Lunsfrodová.
Mark Lunsford po smrti své dcery zasvětil život boji za přísnější zákony proti sexuálním násilníkům. Díky jeho úsilí vznikl „Jessica Lunsford Act“, který zpřísnil dohled nad propuštěnými sexuálními delikventy. Zákon vyžaduje přísnější registrační požadavky, delší tresty a elektronické sledování některých odsouzených.
„Všichni víme, jak bojovat, a přesně to musíme dělat pro naše děti,“ řekl tehdy do televizních kamer zdrcený otec.
Po Jessičině smrti 43 států v USA zpřísnilo zákony proti podobným sexuálním násilníkům a v Citrus Country vzniklo centrum pro ochranu dětí „Jessie's Place“, které pomáhá týraným a zneužívaným dětem. U základní školy v Homosasse také vybudovali dětské hřiště, pojmenované na její počest.
„I po 20 letech zůstává bolest ze ztráty Jessicy v našich srdcích,“ uvedl šerif Vincent. „Její případ změnil způsob, jakým přistupujeme k únosům dětí, a to jak v Citrus County, tak v celé zemi.“
Zdroj: