Hlavní obsah

Čechoslováci při vylodění v Normandii

Foto: New York Post

Day D Normandie

Dne 6. a 7. června si svět připomene 80. výročí vylodění spojeneckých vojsk na normanských plážích ve Francii .Jména mnohých význačných hrdinů, i za kancelářskými stoly a ve vedení, byla dosud v Česku neznámá.

Článek

Invaze ve Francii výrazně odlehčila Sovětskému svazu a podstatně přispěla ke zkrácení druhé světové války (1939 - 1945). Ne mnoho Čechoslováků vkročilo nohou na normanské pláže, ale tisíce se podílely na plánování akce Overload a zejména hájení vzdušného prostoru jako tzv Rytíři nebes.

Operace Overlord byla dlouho plánovanou akcí spojeneckých vojsk, kterc se snažila otevřít druhou válečnou frontu a hledala výhodné místo na vylodění ve Francii. Řešili také technické otázky jako podporu vojsk u vylodění a tzv plovoucích přístavů (v angličtině - mulberry). 6. června 1944, známé jako Den D (Day -D) došlo k úspěšnému vylodění amerických, kanadských a britských jednotek na 50 km dlouhém pruhu normanském pobřeží, čítajícím několik pláží. Vylodění v Normandii je dodnes považováno za jedno z nejúspěšnějších kombinovaných vojenských operací, kdy námořní síly spojenců podporovalo ze vzduchu letectvo, kde velkou účast měli Češi a Slováci.

156 000 spojeneckých vojáků, převážně speciálních sil v podobě výsadkářů, námořní pěchoty úspěšně obsadilo normanské pláže, okolo 10000 jich padlo, mezi nimi o den později nesťastnou náhodou Čech jménem Miroslav Moravec, pilot 310. stíhací perutě RAF, když jeho stíhačka Spitfire s číslem IX MJ906 NN-M spadla po vzletnutí z letištní plochy Appledram v jižní Anglii. Miroslav Moravec zemřel v troskách vzničeného letadla na své plánované 33. misi. Pomník Čechům sloužícím v RAF byl v roce 2014 postaven na Klarově, kousek od stanice metra Malostranská. Odhalen byl vnukem Winstona Churchilla, Sirem Soamem. Byl to prvotní nápad Churchilla, aby se otevřela druhá fronta, jako inspirace z kdysi tragické snahy o dobytí tureckého území v předchozí světové válce.

V souvislosti s českými piloty RAF padlými během vylodění v Normandii jsou ještě zmínována tři jména a to Jan Láska z Havlíčkova Brodu, Jan Vlk ze Lhoty u Semil a Vojtěch Lysický z Olomouce, ale všichni tři zahynuli už během bitvy o Británii anebo těsně před dnem D. Jan Vlk zemřel 10. dubna 1942, Vojtěch Lysický zahynul 26.4.1944 a Vojtěch Lysický ve stejný den při stejném neštěstí, když jeho stíhačka se srazil s letadlem Františka Fanty, který je čtvrtým českým pilotem, který zahynul při tragickém leteckém neštěstí. Poslední jmenovaní zemřeli při plánovaných průzkumných letech nad Normandií. Bohužel technické problémy u RAF a také zbrklý postup amerického letectva sestřelující domácí spojenecká letadla stála za mnoha tragédiemi pilotů, kterým se dalo vyhnout.

https://allspitfirepilots.org/pilots/3642-vojtech-lysicky

https://www.rafcommands.com/database/wardead/details.php?qnum=118188

Do bojů o Normandii zasáhlo slovenské stíhací eso Otto Smik, který byl o pár měsíců sestřelen německým letectvem nad Holandskem. Slovenský pilot Ivan Schwarz přežil. Bydlel v Londýně a podnikal. Měla jsem možnost ho poznat v Československém domě v severním Londýně. Jeho osud je vyprávěn zde:

https://www.pametnaroda.cz/en/schwarz-ivan-otto-1923

Jan Ambrus po únoru 1948 emigroval do USA. Pan Schwarz vyprávěl o úkolu létat v nebezpečně nízko nad hladinou moře, aby je nezachytily radary. To byla výhoda lehkých letadel pro ženské ruské pilotky, tzv Noční čarodějnice, které bombardovaly Luftwaffe na východní frontě.

Jsou známa jen 3 jména Čechů, kteří se vylodili na normanských plážích, jeden byl v jednotkách Britů, další dva pod taktovkou Američanů. A přežili. Major Pravoslav Kubišta dostal parašutistický výcvik během pobytu ve Velké Británii a vylodil se na pláži Sword. Po komunistickém převratu byl vyhozen z armády a nucen pracovat jen v podřadných povoláních jako nepřítel státu.Život Pravoslava Kubisty, vzdělaného důstojníka armády, vybaveného několika jazyky a riskující život v první linii, který měl to neštěstí neutéct za kopce a zůstat ve vlasti, kterou chránil, lze podrobně číst tady:

https://www.vhu.cz/pravoslav-kubista-prvni-cech-na-plazich-normandie/

Další Čech byl Ladislav (Leonard) Jindra. Po válce se stal americkým občanem bez čekání na pas . Dalším Čechem židovského původu byl Norbert Auerbach , Ten emigroval spolu se svou rodinou v roce 1939 do USA a účastnil se vylodění jako Jindra na pláži Omaha. Později se stal filmovým producentem a zůstal v USA. A určitě mnoho dalších, o kterých nemáme ponětí.

Pozemní vojsko čítající samotné Čechy a Slováky nebylo do vylodění nasazeno. Argumentovalo se tím, že za padlé nebyly adekvátní náhrady. 1. československá obrnená armáda byla nasazena pár týdnů později po vylodění v Normandii a pověřena úkolem zúčastnit se obležení přístavu Dunkirk, který byl oproti rychlé britské evakuaci na začátku války dobyt až před koncem války. Divize byla začleněna pod kanadské velení.Pevnost, které velel admirál Friedrich Frisius, se nakonec bezpodmínečně vzdala brigádnímu generálovi Aloisi Liškovi, veliteli československé brigádní skupiny, 9. května 1945.Symbolická jednotka o síle 140 mužů, která se oddělila od vojsk obléhajících Dunkirk a byla vedená majorem Sítkem, se spojila s 3. americkou armádou a 1. května 1945 vyvěsila československou vlajku na svém hraničním přechodu v Chebu.

Posledním mužem, který se přímo do aktivních bojů v Normandii nezapojil, ale byl přítomen jako muž v pozadí, i když velel a bojoval jako Čechoslovák v odboji na straně spojenců, byl úplně neznámý, ale velice zajímavý muž jménem Ferdinand Miksche. Rodák z Karviné byl členem strategického týmu během vylodění v Normandii. Miksche se narodil v tavícím se národnostním kotli popsáném příznačně v bestselleru Šikmý kostel. Mj z tohoto města pochází také rodina Leona Draisaitela. Miksche byl česko - slovensko - německého původu, ovlivněn polskou národností a jeho babičkou pocházející z nižší francouzské šlechty. Ovládal hned několik jazyků a další poznatky o strategii, taktice a nových metodách získal během studia na vojenské akademii v Československu, občanské války ve Španělsku a posléze jako výborný pozorovatel a geniální analytik všeho nového, co se odehrávalo během 2. světové války během obsazování Francie. Měl život dobrodruha, živil se psaním, ale byl odborníkem na vojenskou taktiku a strategii.

Jeho kniha poznatků o tancích ve španělské občanské válce měla úspěch, jeho další kniha Blitzkrieg, kde rok před vyloděním v Normandii skoro přesně popsal podobnou akci jako případovou studii a tím způsobil rozruch. Byl vyšetřován, ale nic mu nebylo prokázáno kvůli faktu, že kniha vyšla více než rok před dnem D. I z logistického a námořního hlediska a geografické vzdálenosti od Velké Británie se normanské pláže jevily jako ideální, ale Miksche je ve svém díle nesdílel. Jen byl geniální v tom, že dokázal naplánovat strategii kroku fiktivního vylodění a zapojil do použití speciálních vojsk, která teprve vznikala, podporu vzdušných sil. Miksche, který ze Španělska utekl do Francie, bojoval proti Němcům ve francouzských řadách. Po obsazení Francie a vytvořením separatistického státu ve Vichy odešel do UK, kde v letech 1941-42 absolvoval další kurz na důstojníka a tankovou techniku na vojenské akademii Sandhurst. Už během svých časů v Československu studoval důstojnickou školu.

Protože v řadách československých vojáků ve Velké Británii bylo spousta důstojníků, ale málo řadových vojáků, ambiciózní Miksche s povolením Beneše přestoupil do řad francouzských oddílů pod de Gaullem. Koncem války byl styčným důstojníkem u generála Eisenhowera a podílel se na řízení a taktice vylodění v Normandii. Do Československa se už nevrátil, působil jako atašé v Bruselu a žil ve Francii, kde také zemřel. Byl vyznamenán, hojně publikoval, přednášel, pracoval s Portugalskem a bavorskou vládou. Dodnes se neví, zda byl také členem tajných služeb více velmocí.Dá se očekávat, že Miksche nevařil z vody a své poznatky čerpal z reálného života jako člen speciální jednotky a asi i jako agent. Lze tedy předpokládat, že jeho zapojení se do přípravy vylodění a aktivní spolupráce s francouzskými partyzány byla více než jen práce úředního šimla v hlavním stanu Eisenhowera. Jeho složky v britských archivech jsou i po 80 letech označeny jako super tajné. Jeho knihy a znalosti předběhly dobu a staly se základním kamenem výuky vojenské taktiky a strategie velitelství NATO.

Přesné číslo Čechů, kteří působili v řadách Wehrmachtu během vylodění v Normandii, se určit nedá, asi zajatci. Nacisté měli v plánu české země germanizovat, v generálním plánu tak nebyl vůbec prostor pro to, že by se na území českých zemí měla zachovávat nějaká česká národní svébytnost.Nacistická okupační správa nikdy nestála o to, aby vznikaly české národní formace Waffen SS nebo jiné vojenské jednotky složené z Čechů jakožto protektorátních občanů. Kurt Werner Tutter byl česko-německý nacista, příslušník NSDAP a SS1. Byl jedním z odpovědných za masakry na Valašsku, včetně vypálení osad Ploština, Prlov a Vařákovy Paseky.Čti knihu Ladislava Mňačka Smrt si říká Engelchen. Po druhé světové válce se stal agentem a špionem československé Státní bezpečnosti (StB) a byl nasazen během studené války v Západním Německu. Role a činy Ferdinanda Mikscheho a Kurta Wernera během druhé světové války byly velmi odlišné. Zatímco Tutter byl spojen s nacistickými zločiny, Miksche se aktivně zapojil do odboje proti nacistům a později se podílel na přípravě vylodění v Normandii. Mikscheho přístup k válce byl založen na strategii a taktice, zatímco Tutter atd byli spojeni s násilím a zločiny proti lidskosti.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz