Článek
Dnešní dovolenkový ráj Madeira bylo poslední útočiště bývalé císařské rodiny, vedené dominantní hlavou v podobě Zity Bourbonské. O Karlovi se tvrdí, že to byl mírumilovný muž a snažil se o modernizaci habsburské monarchie, která byla stará konzerva na chatrných nohou, dlouho pod taktovkou císařpána Františka Josefa II., který ji zanechal na holičkách mladému prasynovci. Možná měl Karel II. dobré úmysly, ale skutek utek. Zita se prokázala jako schopná matka a věrná manželka. Císař Karel a car Mikuláš ale zaplatili také za nesprávné kroky svých velmi ambiciózních, ale v dané oblasti nezkušených partnerek. Zita jako šedá eminence za trůnem udělala spíše více nepořádku a chaosu než užitku.
Tzv. Sixtova aféra nebyla jediným důkazem o vměšování se do politiky a úplné absenci diplomacie, její neústupnost, obsese s tituly, které její mateřský rod v Itálii pozbyl, černobílé vidění světa, ztěžovaly situaci nejen prohrávajícího Rakouska-Uherska, ale i jejího manžela, císaře. Zita stála za neustálou snahou se dostat zpět na trůn, jejich bohatství naložené do železničních vagonů bylo ztraceno. Dva marné pokusy o převrat v Maďarsku, kde Horthy odmítl předat moc stále ještě doufajícímu Karlovi, je poslaly do nuceného exilu a dokonaly dílo zkázy.
Pěkně daleko, stejně jako podruhé s Napoleonem. Jak moc byla Zita za využitím vojáků a 19 padlých při druhém pokusu o puč v Maďarsku, kterého se osobně zúčastnila, se neví, ale první pokus byl spíše o dvouhodinové rozpravě s Horthym než použití vojenské síly. Byla to síla přírody a také plíseň na stěnách špatně udržované vily, která se stala jejich útočištěm, která zapříčinila konec Karla I.? Byla dalším faktorem také určitá genetická souvislost k tuberkulóze v jejich rodině? U Karla I. Habsburského je doložen fakt, že oficiálně zemřel na zápal plic 1. dubna 1922 ve věku 34 let.
Příběh podobný tragédii rozervaného básníka a právníka Karla Hynka Máchy, který se prý nachladil, když vypil zkaženou vodu a zmokl. To asi zapříčinilo poslední zápal plic, když Karel zmokl a nachladil se v silném dešti. Zkusili jste si promoknout na kost anebo jít spát s delšími mokrými vlasy bez možnosti převlečení se do suchého, sezení vedle zdroje tepla? Víte, proč by se měl náčelník generálního štábu ČR vysvléci ze sportovní mikiny na zip, ne dělat jako machr své shyby na hrazdě v parku pro jeho Twitter, a pak pěkně šupky hupky zpátky se zabalit do mikiny a uzavřít zip až ke krku? Mimo jiné také se rozhýbat před sportovní činností? Kvůli svalům a zraněním minimálně, hlavně v zimě a v 50 letech, a rozcvička předtím také ne. Když už si neuhnat vážné nachlazení. Podobně zemřel také otec královny Viktorie, Edward, vévoda z Kentu. Viktorie byla ještě kojenec, ale její otec skonal na zápal plic, vyvolaný promoknutím při procházce v Devonu, kdy si nevyměnil mokré boty a ponožky.
To dáme! pic.twitter.com/f8F9hqp7yA
— Karel Řehka (@karel_rehka) April 21, 2024
Neznalost jako u někoho v podobě exprezidenta Zemana a jeho eskapád v Tatrách, kdy Zeman a Ovčáček byli často terčem vtipů autorky volající bývalému mluvčímu s dotazy, kdy se exprezident zúčastní české verze rybníkových mariňáků, že si připraví plavky Baywatch. Na hřbitovech padlých válečných hrdinů, pózující jako také politicky angažovaný a propojený rival Karel Řehka, údajně oslnila i na módním poli i ministryně obrany Jana Černochová. Ta se prý vylodila, bez rozcvičení, tréninku, ale nebylo ji vidět, jako bývalého britského ministra obrany Shappse, který se během roku dostal tak na svou pátou pozici a chtěl zrušit obojživelná vylodovací plavidla britské námořní pěchoty, kdy by Zemanův nafukovací člun z českého kachňáku nestačil potřebám britského námořnictva.
Neví se, zda se fešná módní Jana Černochová vylodila z nějaké loďky na normanské pláži s křížkem po funuse spolu se Shappsem, ale ten dostal od autorky pět pokusů na její kabelce Mulberry během hodiny a udržet se na hladině. Autorka často deštník nenosí, její IT firma ochranný deštník software má a nedodá a neprodá mimo UK. Údajně je tak blbá, že lije jen vodu do PC a na tom surfuje, jak Jonathan Toews ve svém hokejovém důchodu. A zcela určitě bydlí v UK. Bývalý britský premiér utekl z oslavy výročí Dne D předčasně, tak aspoň Jana Černochová viděla nějaké vzácné zrzavé veverky ve Skotsku při svém dalším pobytu, skoro tři měsíce od oslav vylodění. Aspoň najde mírovou dohodu s Řehkou, a pokud ne, tak Andrej Blábolis bude mít ze zrzek velkou radost. Nejmladší syn mu určitě ze St Andrews poreferuje, ty původní veverky jsou tak vzácné, že je člověk vidí na dálku jak oranžového Macrona v Normandii s úděsným make-upem. Fotografie jsou na autorčině biz Instagramu, její kostým byl bleděmodrý suknový kostýmek ve stylu 50. let od Self Portrait a stříbrné uzavřené lodičky od Hugo Boss. A vyhrála kdysi za slohovku cenu Jana Pivečky, ne boty z KABA jako paní prezidentová.
Pokud někoho zajímá, kde se psala historie, kupř. začátek 1. světové války ovlivňující Česko jako stát, Karla Habsburka a krásný zámek, blízko Mynáře, zajeďte se podívat do Buchlovic. A podívejte se samostudiem na postavu Berchtolda, který stál u kola dějin. Než závodit o parník s mladší ženou na poli hadér a fyzické stránky, o té sportovní nemluvě, protože asi nikdo neuvidí paní ministryni plížit se bahnem a skákat s plnou polní ze 6 metrů vysokého prkna do bazénu, stihnout Fan dance za 4 hodiny, jako u slečny Branišové, mimo sexy sportovního outfitu.
Karlův organismus už byl ale oslaben zřejmě světovou epidemií horečky a také jeho imunita byla na štíru kvůli černé plísni na zdech vily. Jedná se asi o souhrn nešťastných náhod. Zemřel by někde jinde za stejných okolností, kdyby nebyl internován na větrné a dešti zmáčené Madeiře? Teplo ve meste a mlha a chlad ve vile na kopci ? Možná, ale hlavní roli měla plíseň, ne povětrnostní podmínky matky přírody. Ve Velké Británii je spousta nejen obcemi vlastněných bytů a domů (tzv. council housing) pro sociálně slabší postižena plísní , z několika důvodů. Jedná se i o nové stavby kvůli málo kvalitní práci a materiálu. Velkým problémem je negativní vliv na respirační systém. O oslabené imunitě nemluvě.
Pokud jste vystaveni po delší dobu přímému kontaktu s plísní, potažmo žijete ve vlhkém prostředí, problém s dýcháním se projeví. A promoknutí a prochladnutí to jen dorazí. Navíc je důležité zmínit z medicínských rodinných záznamů této linie Habsburků, že Karlův strýc František Ferdinand se léčil a trpěl tuberkulózou, rodinnou to nemocí. Kupříkladu na ni zemřel sto let před ním Napoleonův syn Napoleon aka Orlík, kterého porodila Marie Luisa Habsburská. Její matka zemřela na tuberkulózu, to samé její a Napoleonův syn. Mj. Karlova babička byla princezna ze sicilské větve Bourbonů a trpěla tuberkulózou. Přes rodinné příbuzenstvo a jejich setkání v českých lázních potkal svou ženu Zitu ze stejné větve, naživo, žádný obraz doručený do komnat jako v případě Anny z Cleves a Jindřicha VIII. Tudora, kde je případ tuberkulózy velice rozšířen. Ten se dostal na trůn po smrti svého tehdy 15letého staršího bratra Arthura, který zemřel na tuberkulózu. To zřejmě zdědil po svém otci Jindřichu VII. a prokletí TBC pokračovalo i u dvou synů Jindřicha VIII. Jak jeho nemanželského syna, tak i u syna s Janou Seymour, mladického krále Edwarda VI. Oba dva potomci mužského rodu se nedožili více než 17 let.
V českých královských záznamech se můžeme vrátit k případu 13. století a posledních Přemyslovců. TBC asi přišlo od Kunhuty, její syn Václav II. zřejmě této nemoci podlehl o 5 let dříve než matka ve 40 letech. Taktéž jeho dcera Eliška Přemyslovna. U té je už doloženo antropologicky a i v kronikách evidováno, že kašlala krev a měla problém s dýcháním. Karel I. nemusel být ani přenašečem TBC, ale rodinná predispozice k problémům s dýcháním mohla hrát další roli v pozadí. Mj. jeho strýc František Ferdinand nebyl chycen pro svůj vztah s pouhou hraběnkou Žofií Chotkovou pro hodinky zapomenuté kdesi v Bratislavě, ale při jejich společné procházce na chorvatské pláži, kde tuberkulózou postižený a hodně bohatý následník trůnu cestoval kvůli respiračním potížím.
Po 1. světové válce také svět ovládla nebezpečná epidemie chřipky, které podléhala zejména mladá generace. Karel I. jí nepodlehl, ale byla dalším hřebíkem do jeho rakve. Vila místního bankéře sloužila jen jako letní sídlo a byla položena vysoko v horách. Krása Madeiry je dechberoucí, ale turisté ji milují hlavně kvůli horolezectví a větrným podmínkám, tak důležitým pro surfing a windsurfing. Rodina Karla I. sice odjížděla z Vídně s plně naloženými vagony nábytku a kolekcí šperků, ale výnosy z prodeje byly použity na financování dvou maďarských pučů a udržení postavení, početné rodiny a doprovodu s personálem. Po příjezdu na Madeiru se ubytovali v elegantním hotelu Reid, ale brzy zjistili, že nemají dostatek prostředků na takové výlohy a museli hledat řešení se skromnějším ubytováním v podobě vily. Madeira patří Portugalsku, zajímavostí také je, že jmenovec Karla I., jeho vnuk Karel Habsburský, se oženil podruhé s potomkem majitele luxusního hotelu Reid (a také známého portského atd.)
Možný stres z neblahé situace byl dalším faktorem, který mu přitížil. Neví se, zda plánovaná transfuze krve proběhla, ale značí to o bezvýchodnosti jeho zdravotního stavu. Jen je nutné připomenout, že antibiotika nebyla ještě vyvinuta a zápal plic způsoboval kolaps celého organismu. Na ostrově byla omezenější lékařská péče, doporučoval se jen odpočinek, zvýšený příjem tekutin a zábaly. Pokud byla transfuze krve opravdu provedena, ještě před objevením krevních skupin MUDr. Janským, je možné, že sepse dokonala hrůzné dílo. Je ovšem možné, že pouhé promoknutí v silném dešti a chladném počasí, částečně oslabený organismus vystavený plísním a rodinná predispozice k náchylnějším plicím se staly silnou příčinou jeho skonu.
Po jeho úmrtí těhotná Zita mohla opustit vynucené vyhnanství a dostala rentu z bývalých statků v Maďarsku. S Karlem I. měla dohromady osm dětí, poslední dcera byla pohrobek. Nejstarší dítě byl doživotní následník neexistujících trůnů, známý Otto Habsburský. Podepsal vzdání se nároků na rakouský trůn až v 60. letech po narození vytouženého mužského následovníka, současného Karla Habsburského. Po něm následoval další syn, oba bratři si aspoň fiktivně rozdělili domény fiktivního vlivu v bývalém Rakousku-Uhersku, kdy mladší syn Otty sídlí v Maďarsku a angažuje se v lokální politice. Byl to nepřímo Otto, který testoval přes katolíky v Maďarsku sílu komunistického režimu při přechodu hranic Němců do Rakouska. Možná plánoval a doufal, že se dočká trůnu. Rok 1989 se ovšem stal trochu výjimečný nejen kvůli Sametové revoluci, ale podzimu, který svrhl kdysi Habsburky z trůnu a poté i zbytky komunistického diktátu, předcházela smrt dvou významných žen.
Ctižádostivé Zity, která držela prapor a hlavu nahoře a poté i prohlášení Anežky České za svatou. Zita sama usilovala o prohlášení svého manžela za svatého. Zda byl či nebyl tak úplně mírumilovný, se neví. Neměl problém žádat britského krále Jiřího V. o poslání 10 000 vojáků na podporu jeho plánů v Maďarsku atd. Také přesné důvody vedoucí k jeho smrti kvůli zápalu plic zůstávají tak trochu obestřeny rouškou tajemství, to samé se týká i ztracených anebo ukrytých nebo ukradených šperků.
Jeho současný jmenovec a vnuk Karel (von) Habsburk (respektuji žádost rodiny o psaní jejich rodového jména v tomto tvaru bez anglické verze) trpí rakovinou prostaty, stejně jako britský Karel III. V roli rakouského Karla hraje je také sepse, která se možná objevila u jeho děda, pokud byla provedena výměna krve. V současnosti se účastní veřejných akcí, jako kupř. 750. výročí rodu Habsburků, ale na výchovu tohoto Karla měla větší vliv jeho jiná babička, ze Saska, která mu také odkázala dům v Totis. Místo není daleko od rodového pohřebiště Habsburků, známého kláštera, kde také odpočívá další zakladatelka rodu, která výrazně přispěla k zachování, když Habsburkové skoro vymírali. Byla jí polská princezna, o které se také říká, že byla schopna lámat meče a měla převislý spodní ret, typický to znak Habsburků do konce 17. století. Karel Habsburský během pandemie probíral s britskou princeznou Annou jeho teorii o síle bylin, zejména arniky, která ovšem ve Velké Británii neroste. Dynastie Windsorů, aspoň v původní podobě, má zajímavou krevní skupinu 0 a Rh faktor negativní. Jako autorka. A také riziko problémů srážlivosti krve, pokud se začnou znovu křížit, jak to bylo typické i pro Habsburky v dobách minulých.
Můj otec přišel pozdě, ale alespoň se pokusil.
Není dosud jasné, zda císař Karel I. měl oslabené plíce už kvůli zděděné inklinaci k tuberkulóze, na kterou zemřel jeho strýc a druhý jí také trpěl. Za jeho skonem ale bylo více faktorů, které vyústily ve smrt jen 34letého muže. Zita prokázala svou největší sílu a vrozený talent na jiné věci po náhlé smrti svého muže, když se stala svobodnou matkou a také matriarchou kdysi slavné dynastie v exilu. Jako „jen ženě“ jí byl umožněn návrat z Madeiry, Habsburkům byl ale odepřen do Rakouska. Zite bylo umožněno navštívit Rakousko v pokročilém věku, když nový zákon o Habsburcích ji vymezil z podmínky o dynastických nárocích na trůn. ,HerGott Baba, a aktivistka, díky její výchově okolo šlechtických center španělských a portugalských rojalistů, jak ji nazýval britský král Jiří V., zemřela v požehnaném věku 99 let. Svého muže přežila o skoro sedmdesát let. Karel je pochován jako jeden ze dvou vládnoucích Habsburků mimo kapucínskou hrobku (Ferdinand II. je pohřben v Innsbrucku) v Nossa Senhora do Monte ve Funchalu.