Hlavní obsah

Jak bude AI a IT archivovat a co umělé fotky jako historie? Matrix ?

Foto: pagesix.com

Fotoeditace byly součástí stalinismu i ješitnosti hvězd Hollywoodu, knihovna v Alexandrii shořela kvůli slávě jedince. Falešná fotografie pomocí AI jako součást historie Bylo, Nebylo? Jak to bylo?

Článek

Jak to je občas na štíru s digitálním zálohováním, víme z vlastních zkušeností a zrušených dovolených. Fotografie a dovolena. Data.

Stiskem na nových AI vybavených chytrých telefonech od Samsungu, který vlastním, ale ne sociální profily a fotografie, až po nový Google Pixel s podobnou super zbraní. Třeba jak někoho do fotografie přidat. Pomocí dvou tlačítek, během pár sekund. Nemusíte být ani erudovaný grafický designer anebo vypadat jako blbci s levnou aplikací, která vám hodí tvář do trojúhelníku Pozor v jízdě, s osekanými syslími tvářičkami, očima jako záře nad Kladnem a polárním kruhem v jednom aka Avatar a super dokonalými rotujícími balóny, že by i Messi a Roberto Carlos měl problém s Magnusovým efektem a to samé druhá žena pána z Nesmrtelné tety. Co na tom, že je to u vás jak na ploché dráze na Markétě nebo u okruhu na Prýgl, který se děsně zelená řasami, jen trochu delšími než znovu narozená křesťanka a sociálně médii políbená fanynka Alenka Schillerová a její Říše divů a Nesmrtelného příběhu. Něco jako Dráček Mráček.

Nebavíme se jen o zneužití pro politické a propagandistické účely. Koncem srpna jsem absolvovala školení jako majitelka IT firmy ohledně nového zákona EU o AI, který nabývá platnosti 1. srpna 2024. I když nejsem velký fanoušek neomarxistické zhulené a od reality oddělené EU jako britská občanka, kdy se rada EU melduje do vnitřních záležitostí země od kácení jabloní v Norfolku dle jakýchsi novodobých neomarxistických pětiletek, kvót a New Green Dealu až po prosazování protinárodních a naprosto pitomých nařízení, se zákonem ohledně AI souhlasím.

Foto: Reddit

Stalin a jeho editace

Měla jsem možnost vyzkoušet nový Google Pixel i s poznámkami amerického vedení ze Silicon Valley, že jsem fotogenická i bez vymožeností kamer a ví, že se nefotím a Insta manžela fotografa mi to nezařídí, ale chtějí objektivní názor ženy z domény IT a právě jako bývalé modelky, která se mimo oficiální akce nelíčí a v záři sociálních médií a masmédií si nelibuje. Mne však zarazila také stránka dějin. Historii jsem studovala spolu s psychologií na první uni, mé blogové příspěvky jsou zaměřeny na českou historii. A historie, nejen ta česká, má výrazné příklady z mazání lidí anebo událostí z paměti lidstva a kronik, historických záznamů. Začneme Egyptem a dnes slavným Tutanchamonem. Pár předků před ním, včetně krásné Nefertiti, byli vymazáni anebo odstraněni z paměti, z oficiálních míst a jejich obrazy na stěnách vymazány. Dokážeme to samé s fotografiemi z digitálu? A nahradit je „falešnými“?

Tudorovci byli předvojem Sovětů v tom, kdo je a kdo není hodný a zlý a ještě s hrbem, včetně umění. Zdůrazněme vítěze Jindřicha VII. a poraženého Richarda III. Vítěz bere vše, tudíž i propagandu. A s uměleckou objednávkou do slavných děl Shakespeara. To Koniáš pálil protestantské knihy, nacističtí Němci zase rozbíjeli pomníky Židů a upřednostňovali dílo Wagnera, který oslavoval pangermanizaci, ale hlavně bájné německé historické události nežli historii jako takovou.

Forever young, baby face a photoshop Edward VIII, Duke of Windsor, 20, 30 nebo 50:]]

Tady jen 30 let.

Foto: npg.org.uk

Edward VIII

Dneska jsme a nejsme kamarádi anebo jako randící dvojice, když někdo vás přestane sledovat anebo vás vymaže ze svého profilu, od zmínky jako přítel/přítelkyně až po vaše fotografie. Kruté? Ano. Jedním stiskem tlačítka. Tady tedy i hlasového pokynu. Jak to je ale v našich hlavách? Tam to trvá trochu déle. Mozek automaticky časem vytěsňuje negativní vzpomínky a obrázky z naší paměti, ale i rozchod v našich srdcích a hlavách potřebuje čas. Většina AI snímků je ještě nedokonalých, velmi dobře rozlišitelných, ale… Pomineme-li lidi s poruchou osobnosti aka narcisté, kteří mají svoji pravdu a potlačují veškerá veškerá fakta a realitu, víme, že technologie se zlepšují, taktéž naše kritické myšlení a znalosti. To dohání fraudulanti, ale ruku v ruce s vývojem jde i zákon a pak i média, která akceptují na jednu stranu fotografie vytvořené AI a na straně druhé odmítají jakoukoliv fotografii s minimálním zásahem do originality, pro editorské účely.

Řekněme třeba skandál kolem Kate Middleton, dnes už princezny z Walesu, která čelila spekulacím ohledně svého zdravotního stavu, ale také je velká perfekcionistka zakládající vše na svém vzhledu a často v ostré konkurenci, aspoň dle sebe, vedle dalších členek královské rodiny. Jeden den předtím navštívila Mountbatten Music Festival Royal Marines v Albert Hall, oblečená v upnutých elastických šatech od Allaia, něco jako zesnulá Lady Diana po rozvodu. Obleček byl doplněn moderní kapucí a těsně obepínal křivky vysportovaného těla.

USA jsou top 1.

Trump na Kamala Harris

Foto: twitter

Trump a Harris AI

AI a PR od Kamala Harris

Foto: beneveto.com

Kamala Harris AI

Fotografie byly, i selfie bez editací, ale je důležité zmínit vtip Kate Perry. Ta publikovala svoji fotografii, vytvořenou AI, z červeného koberce MET gala, kde ji fanoušci chválili krásnou róbu. Přitom na letošním gala nebyla. A jsme u jádra pudla. Lidé věří v to, co věří. Já věřím i v ledním hokeji na rozvoj, poučení se z historie, kritické myšlení a normální inteligenci dělat správné věci ve správný čas, umět číst, co se děje kolem nás, vidět překážku atd. Ať už v analogickém anebo digitálním světě a různých kombinacích.

Foto: pagesix.com

Kate Perry MET gala AI

V životě a ani ve sportu zatím algoritmy a ani data primárně roli nehrají a u AI se dá říci jako u všech typů médií - dobrý sluha, ale zlý pán. Věřím, že se to bude vyvíjet ruku v ruce a pomůže nám to v rozkvětu nežli v úpadku, s přicházející automatizací a robotizací, kdy není potřeba rodit více lidí a další přivážet, a kdy nejen příroda, ale i ekonomie potřebuje rozmanitost, stejně jako naše životy. Kvůli balanci a rovnováze, nic se nedá v životě a v historii potlačit, ani v přírodě, jen trochu korigovat, akceptovat a prostě se přizpůsobit. Kdo tak neudělá, jak zní primární zákon přírody, nepřežije. Zbytek nechám vašim úvahám a kritickému myšlení a s radou, vše s mírou. A v míru.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz