Hlavní obsah
Názory a úvahy

Američanům poradíme! Zn: snadno a rychle

Foto: Pixabay

Umíme volit líp než za oceánem?

Předvolební šílenství v USA vrcholí, společnost je silně polarizovaná. Nejen ta americká, ale i naše, se výrazně neshodne v pohledu na prezidentské kandidáty. Můžeme Američanům ve volbě radit?

Článek

Preference a vztah k hodnotám

Samozřejmě je v pořádku mít svého favorita. Podpora jednotlivých US kandidátů je i jasným indikátorem osobních preferencí. Vztahu k významným prvkům ve společnosti, jako je respekt k pravidlům, autorita vs. služba, odolnost k desinformacím, lidská práva, klimatická změna a další.

Výsledek voleb bude mít i přímý dopad na nás, naši zemi a celou Evropu, která si musí poradit s rostoucím vlivem Ruska. Stačí se podívat na Ukrajinu, těsné víkendové volby v Moldavsku, i nárůst obliby antisystémových stran v celé Evropě.

Můžeme Američanům radit?

Sama jsem se několikrát přistihla s otázkou: Jak proboha můžou volit Trumpa? Copak jim nevadí toto či ono? Mají tak krátkou paměť? Vážně nepochopili, že nejde o jednotlivé body programu, ale o samotnou demokracii? Jak se můžou nechat takhle zmanipulovat?

Otázky mě přejdou v mžiku, když se podívám na naši scénu. Letošní výsledky voleb do Evropského parlamentu, krajů i Senátu ukazují, že my zas tak chytří voliči taky nejsme. Drtivé vítězství ANO v evropských volbách. V Evropě na okraji, doufejme zatím, u nás převažující. Voliči demokratických stran si našli hodně důvodů, proč k volbám nepřijít.

Jako přes kopírák to bylo v krajských volbách. Vítěznému ANO stačilo heslo, které je lží samo o sobě (Vrátíme vám, co vám vláda vzala). Stejně tak extemistickým a antisystémovým stranám stačila negativní kampaň a strašení. A volič demokratických stran? Piráti doplatili na mizernou kampaň, patrně ovlivněnou rozpočtem. Ostatní demokratické strany s pozitivní kampaní a víru v setrvačnost a věrné voliče těžce pohořely.

Když nevolíme demokraty, nemůžeme čekat demokracii

Dnes byla ustanovena nová vedení v několika krajích. Dovolím si použít jako příklad můj kraj - Vysočinu. Nové vedení je koalice ANO - SOCDEM - SPD. Aby kalich hořkosti nebyl tak malý, bylo vedení zvoleno s tichou podporou Stačilo! a dvou zástupců STAN, oba z Třebíče.

Nový hejtman (ANO) je zároveň poslancem, ale do kamer nám s úsměvem slíbil, že bude pracovat i v sobotu. A to se vyplatí, ne?

Jak se to stalo, že předešlé vedení kraje v čele s Vítězslavem Schrekem (ODS), tvořené koalicí demokratických stran, neuhájilo pozice? Výsledky jejich práce nebyly nijak špatné, spíše naopak. Obstáli v časech energetické krize, Covidu, náporu uprchlíků. Žádná aféra či selhání v oblasti školství, dopravy, zdravotnictví. Tak čím se tak provinili?

No voliči nepřišli. Jednoduchá matematika. Naštvaných příznivců populistů a extremistů bylo zkrátka víc. Když demokratické strany nevolíme, nemůžeme je čekat ve vedení kraje. Stejně tak na pozicích europoslanců. A výhledově ani v parlamentu.

To raději nepůjdu volit!

Evergreen chytrých a spravedlivých voličů demokratických stran, kteří nedostali od současné vlády to, co očekávali, je slyšet denně. Raději nevolit. Nestačí výsledky letošních několika voleb. Ještě pořád nám připadají američtí voliči tak neracionální?

Proto si netroufám soudit lidi na opačné straně planety, že nevolí chytře. My evropští voliči máme totiž máslo na hlavě. A pěkně drahé.

Mnoho totalit totiž vzniklo tak, že k volbám prostě nepřišlo dost demokratů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz