Hlavní obsah
Názory a úvahy

Vysmívaný venkov? Rozhoduje volby

Foto: Marketa Kadlecova

Malé město kdesi na Vysočině

Nedávno jsem vedla dialog s bývalým politikem, moudrým člověkem. Přesto neodolal vyjádřit jisté opovržení nad kolegy z východu Moravy, jak se tu „pražskou politiku museli učit“ a moc jim to nešlo.

Článek

Na můj dotaz, zda je politika v parlamentu pražská nebo celorepubliková, se kroutil jak červík v malině. Nechtělo se mu na plnou pusu říct, že jen v Praze jsou politici dost moudří, aby dělali politiku pro celou zemi.

Vše mimo Prahu je venkov?

Titulek této úvahy obsahuje nadsázku. Respektive nejednotnou definici venkova. Dle Wikipedie je venkov definován jako prostor mezi městy, který se vyznačuje nižší hustotou zalidnění i menší infrastrukturou a občanskou vybaveností. V mém titulku je použita definice mnoha mých pražských přátel, kde venkov je vše za hranicemi Prahy.

Bohužel ve většině sfér veřejného života se spíš setkávám s tou druhou definicí. Cokoliv mimo Prahu, maximálně ještě mimo Středočeský kraj - protože tam Praha bydlí - je venkov. Použití pražské perspektivy na dění v celé zemi je však příčinou mnoha průšvihů.

Mám Pražany ráda, dokonce mám mezi nimi mnoho kamarádů

Záměrem úvahy není rozdělovat zemi na hodné a špatné dle místa bydliště. Naopak, snažím se apelovat na integraci a širší pohled všech. Nemám ráda všeobecné nadávání na Pražáky, ostatně i několik mých zaměstnavatelů sídlilo v Praze.

Prahu miluji jako historické, kulturní, společenské centrum naší země. Ráda sleduji její rozvoj, jak se zvedla po povodních 2002, s radostí využívám komfortu cestování integrovanou dopravou.

Těší mě její otevřenost, kterou zde nastolili na přelomu tisíciletí zahraniční manažeři českých poboček. Oceňuji spokojenost a sebevědomí pražských matek s dětmi v parku, které si nedělají hlavu s tím, co si kdo o nich myslí. Zkrátka Prahu mám moc ráda.

Statistika nuda je

Bohužel, krátkozrakost politiků, médií i institucí, kteří nedohlédnou za středočeskou kotlinu, vede ke všeobecné naštvanosti lidí „z regionů“. A přitom, pokud mluvíme o politice, mimo Prahu a Středočeský kraj žije v ČR 71 až 75 procent voličů.

Není čas se více soustředit na regiony? A to nejen předvolebními výjezdy. Některé z probíhajících spanilých jízd po regionech považuji za velmi podařené, ale to nestačí. Mám pro demokratické politické strany pár tipů:

  1. Znalost. Prokazujte znalost naší republiky. Vlastivědu jste absolvovali všichni. Morava není vesnice někde v mlhách za Vysočinou. Ne, opravdu se tam všichni vzájemně neznáme. Ani mezi našimi městy nejezdí MHD. Obvykle mezi našimi městy nejezdí nic.
  2. Respekt. Nedělejte vtipy na regiony. Na žádné. Ani na Brno. Opravdu, ani ty, i když si připadáš vtipný. Nenapodobujte jiný akcent, neumíte to. Za každé „na TÝ MORAVĚ“ umře jedno koťátko.
  3. Data. Jen pokud známe strukturu voličů, jejich možnosti vzdělání, dostupnost lékařské péče, hrozby i příležitosti, jen tehdy je můžeme oslovit. Všeobecné fráze nechme populistům.
  4. Regionální politici. Ne, nejsou to hlupáci, kteří pražské politice nerozumí. Jsou to jediní lidé, kteří umí programem vaší strany oslovit vlastní region. Pokud máte stranu založenou jen na pár osobnostech ve vedení a nemáte kvalitní regionální strukturu, v příštích volbách patrně těžce propadnete.
  5. Nedivte se. Pokud se ostentativně divíte, že tady zavírají už v pět, tady už ve dvě nemají pečivo, tady nemají tohle jídlo, tady používají jiná slova, tady vstávají do práce před pátou, tady nejezdí elektromobily, tady dokonce kokrhá kohout, neděláte dobře. A divit se budete vy.

Klišé, klišé, klišé…

Vary nejsou jen fesťák, Ostrava není jen Colours, jižní Čechy nejsou jen vodáci na Vltavě, Plzeň není jen pivo, Vysočina není jen dálnice (a vtip se salámem tu od Pražáků slyšeli zatím teprve asi milionkrát), Východní Čechy nejsou jen lyžovačka, Olomoucko není jen výstava králíků, Zlín není jen slivovice.

Až když se politici a média oprostí od předsudků a budou se opravdu zajímat, jaký je v regionu život, průmysl, vzdělání, dopravní infrastruktura, nebude opomíjený „venkov“ tak snadnou kořistí populistů a extrémistů.

Hlas vrátného z montovny někde na pomezí Moravy a Slezska má v našem poměrném volebním systému (téměř) stejnou váhu, jako hlas vzdělaného úspěšného intelektuála z Prahy.

Mimo Prahu leží tři čtvrtiny volebních hlasů. Je na čase jim věnovat pozornost a bojovat o ně. Nejde o nic víc, než o demokracii.

Zdroje:

Wikipedie (definice venkova)

Perplexity (podíl voličů v regionech)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz