Hlavní obsah
Věda

Letošní rok je ideální na „slzy Vavřince“ – vrchol Perseid nastane v noci 12. srpna

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Markéta Rohovská, Diane Kulpinsky, Canva

Pohled na letící Perseidy je magickou podívanou.

10. 8. 11:30

Letošní rok je ideálním na sledování Perseid lidově řečeno slzy svatého Vavřince.

Článek

Každoročně můžeme sledovat meteorický roj Perseid. Roj už můžeme pozorovat již od konce července, avšak letos se můžete těšit na nejvyšší aktivitu meteorického roje v noci z 12. na 13. srpna.

O Perseidách již můžeme najít první zmínky v Číně roku 36 n.l. Měsíc srpen zůstal měsícem hojnosti meteorů, a to především kolem 10. srpna, kdy se slaví oslavy svatého Vavřince. Vavřinec byl jedním z církevních hodnostářů strážící majetek v Římské říši. Neuposlechl rozkaz římského císaře Valeriána odevzdat majetek vládci, ale raději jej rozdal chudým. Po několik dní po jeho popravě dne 10. srpna 258 padaly z nočního nebe „třpytivé slzy“ a od této doby jsou Perseidy lidově označovány jako „slzy svatého Vavřince“.

Perseidy, meteorický roj, je pojmenován podle souhvězdí, ze kterého se zdá, že meteory vylétávají. Meteoroidy roje Perseid pronikají do naší atmosféry rychlostí 59 km/s a začínají zářit asi 120 km nad Zemí. Jejich světlo zhasne mnohem níže, v případech větších Perseid dokonce méně než 80 km nad zemským povrchem. V momentě, kdy je roj nejaktivnější, se nachází v horní severovýchodní části souhvězdí Persea. Jelikož toto souhvězdí u nás nikdy nezapadá, meteory lze pozorovat po celou noc. Přesto je jich nejvíce vidět od půlnoci až do svítání, protože v tuto dobu je Perseus už velmi vysoko nad obzorem.

V letošním roce nám přeje i fáze měsíce, jelikož měsíc bude jen pár dní před novem, takže bude jen tenký „couvající“ srpek a nebude nám zářit na obloze, jak by tomu bylo při úplňku. Čím je noční obloha méně ovlivněna světelným znečištěním, tím lepší pozorování. Proto pro pozorování roje Perseid vyhledejte místo daleko od měst. Pokud je noční nebe méně osvětlené, dokážeme lépe pozorovat i ty méně jasné meteory. Nejpohodlněji se pozorují vleže na lehátku ve spacáku. Pokud nemáte dalekohled, užijete si tuto podívanou i jenom pouhým okem.

P.S. Až uvidíte padat „hvězdu“ nezapomeňte si něco přát.

___________

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz