Článek
Archeologové jsou fascinováni Kateřinskou jeskyní v Moravském krasu. Po mnoha nálezů z minulých let svědčících o starobylém osídlení, nyní přišli na další unikátní objev. V jedné z chodeb byly nalezeny nástroje – štípaná industrie z rohozce. Stáří se bude nyní zkoumat. Jednou z teorií je, že jsou dokonce z mladšího paleolitu, tedy staré 10 až 12 tisíc let, uvedl Petr Zajíček ze Správy jeskyní České republiky.
„Největším překvapením bylo nalezení těchto dvou fragmentů destičky, na které je rytina – podle posledních informací se jedná o rytinu nějakých bohů z Blízkého východu, snad chetitských bohů. Interpretace, jak se vlastně ocitly v Kateřinské jeskyni, bude na delší čas předmětem studia i dalších výzkumů. Archeologové zatím nevědí, kam to zařadit,“ prozradil Zajíček Českému rozhlasu.
Už v minulých výzkumech chodby Kateřinské jeskyně odkryla svá tajemství a objevili zde velký počet mincovních polotovarů mincí tzv. střížky, které nejsou ražené a mnoho z nich je různě poškozeno. Bylo zde nalezeno velké množství odpadu z plechů po výrobě. Tento objev podle expertů dokazuje, že v jeskyni byla na konci 14. století nebo během 15. století tajná penězokazecká dílna.
Dále byly nalezeny kosti pleistocenních zvířat, převážně medvědů, našla se pravěká středověká keramika. V roce 2019 byly objeveny nejstarší pozůstatky kreseb na území dnešní České republiky, a to staré až 7 200 let. Kateřinská jeskyně nepřestává archeology překvapovat.
______