Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Muž, který sázel stromy aneb naděje pro život

Foto: Markéta Rohovská

Helio de Silva chtěl zanechat po sobě odkaz městu. Zanechává po sobě úžasnou stopu, rozhodl se vysázet stromy v betonové džungli a tím probudil další život.

Článek

Možná se bývalý manažer nechal inspirovat francouzským spisovatelem Jeanem Gionem, který napsal knihu „Muž, který sázel stromy“. Tato kniha nemá sice mnoho stránek, ale o to více je plná lásky, dobra, naděje a především moudrosti. Nádherná kniha s citlivým příběhem, který ukazuje, že můžeme dělat věci ne kvůli penězům pro vlastní potřebu, ale abychom dělali život krásnějším.

Kniha vypráví o muži, který putoval pustou, nehostinnou krajinou. Potkával jen vylidněné, opuštěné vesnice. Po několika dnech, kdy nemohl najít vodu, už ztrácel naději, potkal pastevce ovcí. Od něho se dozvěděl, o lidech, kteří žili v tomto kraji, ve kterém se žilo těžko. Pastevec žil na statku, ale po smrti jeho jediného syna a manželky se přesunul do hor do kamenného domku. Každý den pečlivě vybíral žaludy, které následně zasadil do země. Každý den pásl ovce a sázel stromy.

Mladý muž se rozloučil s pastevcem, který se jmenoval Elzéard Bouffier a pokračoval na své cestě. Po roce vypukla první světová válka, kde mladý vypravěč strávil 5 let, po návratu z války navštívil Elzéarda Bouffiera, aby zjistil, že v prázdné krajině roste krásný les, díky tomu se vrací do krajiny vláha a život. Elzéard Bouffier pokračoval ve své činnosti dál. Lidé z okolí si změny všimli a přičítali ji přírodě, postupně se do kraje vrátili. Přijela i úřední komise, která les obdivovala a dala jej pod ochranu státu.

Nikdo až na mladého vypravěče nevěděl, že za změnou krajiny, do které se vrátil život nejen v podobě zvířat, ale i lidí, kteří se sem vrátili a začali zde žít, že za to vše může skromný muž Elzéard Bouffier.

Tak to bylo v knize, kterou se možná nechal inspirovat Helio da Silva, který v betonové džungli Sao Paula během dvou desetiletí vysadil více než 40 000 stromů. Přeměnil místo mezi dvěma rušnými třídami, místo, kde se pohybovali především narkomani. Všichni, kteří ho považovali za blázna, by měli před ním smeknout klobouk. Protože svojí pílí nejen inspiruje, ale i vrací život. Dnes v těchto místech stojí park Tiquatira. V parku žije 45 druhů ptáků, dále stromy pomáhají ochlazovat město, zlepšují kvalitu ovzduší. O výdaje se bývalý manažer nepodělil. Někdy mu pomáhají dobrovolníci a jeho cílem je vysázet 50 000 stromů.

Po tomto muži zůstane úžasný odkaz, neboť stromy znamenají život.

___________

GIONO, Jean. Muž, který sázel stromy. nakladatelství Vyšehrad, spol s r.o., 2012. ISBN 978-80-7429-257-6

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz