Článek
Na začátek si srovnejme, kolik stál jeden půllitr piva na předchozích dvou turnajích v Česku. Před devíti lety vyšlo jedno pivo na 80 korun, přičemž tehdejší průměrná mzda činila zhruba 27 000 Kč. V roce 2004 stál jeden půllitr 50 korun a průměrná mzda byla 17 000 korun.
Když použijeme jednoduchou trojčlenku, zjistíme, že průměrná mzda vzrostla mezi lety 2015 a 2024 o 63 %. Kdyby se tedy měla cena piva zvyšovat identicky jako průměrná mzda, mělo by pivo stát letos 130 korun, tedy o 20 korun více, než bude skutečná cena.
Navíc je tu ještě jedna zajímavost. V roce 1992, kdy hokejové MS také hostilo Česko, stála minerálka v areně 35 korun. Kdyby tak rostla její cena stejně jako průměrná mzda v Česku, stála by letos téměř desetkrát více.
Česko už letos hostilo dvě velké sportovní akce, kde samozřejmě pivo nesmělo chybět. V únoru proběhlo v Novém Městě na Moravě biatlonové MS. Na něm stál jeden půllitr piva 90 korun. Ve stejném měsíci probíhalo v Táboře MS v cyklokrosu, a tam stálo pivo dokonce 130 korun.
A co porovnání s ostatními zeměmi? V Praze se budou v květnu pohybovat fanoušci z 16 zemí, a právě oni budou ve fanzónách trávit spoustu času. Následující obrázek nabízí srovnání cen za jeden půllitr piva ve všech zemích, které se zúčastní letošního šampionátu.
Dá se říci, že většina fanoušků bude při zjištění ceny piva nadšená a český národní nápoj tak opět poteče proudem.
Toto shrnutí tedy ukazuje, že cena piva na hokejovém MS není nijak přemrštěná, naopak je velmi příznivá ve srovnání s ostatními sportovními událostmi, které Česko hostilo letos nebo v minulosti.