Článek
Život je plný drobných rozhodnutí, které v detailech ovlivní náš den. Někdy jdeme osvědčenou cestou a jindy zkusíme něco zcela nového. Upřímně řečeno, já osobně patřím obvykle k tomu prvnímu příkladu. Jeden z mých učitelů zase díky své životní zkušenosti z USA vždy s typickým úsměvem upřednostnil slovo „výzva“ před „problém“. Ať to nazveme jakkoli, musíme se příležitostně vypořádat i s přijetím zásadnější volby.
Kam půjdu studovat vysokou školu a pro jaký obor se rozhodnu? To je určitě hodně zapeklitá otázka, jak mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. V posledních desetiletí se u nás dotvořila sít větších a menších univerzit, které se snaží oslovit zájemce nejen z nebližšího regionu. Někdo na to jde přes dlouholetou tradici a širokou nabídku fakult, jiný poukazuje na inovace a moderní zázemí vyhlášeného programu.
Jedním z humanitních oborů je také věda o náboženství, pro kterou v češtině používáme pojem religionistika. Občas si mezi sebou s kolegy vyprávíme „vtipné historky z natáčení“ o tom, že jsme podle toho názvu experti na regiony. Pokud se podobný omyl v běžné komunikaci doopravdy stane, jsme na tu situaci alespoň připraveni. Pro studium si můžete zvolit i Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích a konkrétně Katedru filosofie a religionistiky na Teologické fakultě.
Někteří z návštěvníků přicházejí s jasnou představou o tom, co je zajímá. Může to být kultura starověkého Egypta, nebo náboženské prvky v nejnovějších počítačových hrách. Jiní zase chtějí získat přesnější informace před tím, než si uspořádají myšlenky. Podobně jako v běžných situacích i zde může fungovat náhoda. Jinými slovy v tu chvíli nemohu postihnout všechny okolnosti, proč se podařilo získat pozornost konkrétního posluchače.
Jednu věc by ale podle mého názoru měli mít všichni společnou. Chuť pokládat si podnětné otázky a v kultivované diskuzi na ně hledat relevantní odpovědi. Nejen rozvoj umělé inteligence před nás staví naléhavé výzvy, které ovlivní budoucí vývoj v mnoha společenských oblastech. Vytvoření právě takového studijního prostředí a nabídnutí dostupné příležitosti považuji ve své práci za klíčové. V následujících odstavcích nabízím několik příkladů, které vám mohou alespoň trochu přiblížit náš studijní program.
Stvořil nás Bůh, nebo evoluce? Jinými slovy, má pravdu náboženství, nebo věda? Musí se nutně vzájemně vylučovat? A hledají lidé pravdu, nebo spíš smysl? Je mezi tím rozdíl? Religionista vám nedá jednoznačnou odpověď. Jeho prací není odhalovat omyly a potvrzovat ty jediné správné názory. Bude ale naslouchat vyprávěním z různých stran o tom, jak si člověk vysvětluje své místo ve světě.
Máme žít podle Desatera? Nebo třeba podle patera, jak si ho definovali buddhisté. Různá náboženství se snažila vystihnout důležité rady pro mezilidské vztahy. Na některých se shodují, jako třeba že se nemá krást nebo lhát. Možná to jde shrnout do zlatého pravidla „co sám nechceš, nedělej druhým“.
Jak vzniklo první náboženství? Tahle otázka nedala spát už prvním religionistům. Začalo všechno s představou duše, setkáním s neosobní silou přírody, nebo pokusy ovládnout své okolí za pomoci magie? V současné době vznikají nová náboženství a jiná zase zanikají. Můžeme si tedy společně položit otázku, jakou má náboženství funkci i dnes.
Víte, jak „loví“ sekty? Na internetu i na ulicích měst. Používají k tomu různé způsoby, jak si zajistit motivované stoupence a finanční prostředky pro své fungování. Že vám to tak trochu připomíná marketing? V rámci studia religionistiky na TF JU diskutujeme o strategii úspěchu nových náboženských hnutí a všímáme si sektářských prvků i tam, kde byste je hned nehledali.
Pokud máte čas a chuť, přijďte se k nám podívat na Den otevřených dveří. Proběhne v pátek 24. 1. 2025 od 8:00 do 13:00 v Kněžské 8 v centru jihočeské metropole. Společně s kolegy a studenty se na vás těšíme.