Hlavní obsah
Víra a náboženství

Teologie a umělá inteligence? Po roce opět ve Stuttgartu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Foto: Martin Klapetek

Mám rád strom rostoucí za okny konferenční místnosti. Když jsem tu na začátku března, nevidím jeho listy a květy. Ale věřím, že je má.

Začátkem března bývám na Teologickém fóru křesťanství-islám ve Stuttgartu. Letošním tématem byla, možná překvapivě, umělá inteligence. Zajímá vás, jak to všechno dopadlo?

Článek

V roce 2024 si Teologické fórum křesťanství a islám nazvalo svoje setkání docela trefně: Vše spočítáno?“. Na první pohled to může být provokativní otázka. Co má společného nauka o Bohumatematickými postupy? Pokud se zájemce o současnou německou, rakouskou a švýcarskou teologii začte do programu detailněji, všechno je hned jasné. Tématem totiž byla reflexe problémů, které před společnost staví umělá inteligence.

Foto: Martin Klapetek

Hlavní pořadatel otevírá první den konference.

Digitální transformace světa okolo nás s novými technologickými možnostmi nabírá na rychlosti. Na tuto skutečnost je potřeba reagovat nejen v oblasti technických a přírodních věd. Neovlivní pouze badatelskou práci napříč obory, ale také náboženskou praxi a komunikaci. Proto se ve Stuttgartu sešlo přibližně osmdesát kolegyň a kolegů z oblasti teologie, filosofie a religionistiky.

Jak shrnout klíčové otázky, kterým se diskutující po tři dny věnovali? Pro teologickou antropologii jsou transhumanistické vize lidstva výzvou. Technologická vylepšení naší zranitelné tělesnosti je potřeba vnímat ve světle lidské touhy po spáseúspěšném životě. Sám jsem byl překvapen, jak mě jako římského katolíka a religionistu zároveň toto téma zaujalo. Především diskuze s dr. Chrisem Hewerem následující po sunnitských evangelických příspěvcích byly obohacující.

Foto: Martin Klapetek

První přednáška byla inspirací i pro můj kurz Náboženství a film. Viděli jste snímek Transcendence z roku 2014?

Podle účastníků konference je nutné vystihnout spojitost nových technologií se stávajícími sociálními a globálními nerovnostminespravedlností. S tím pak souvisí změny v etických otázkách spojených s odpovědností v procesu automatizace, robotizace a využití umělé inteligence. Po zmínce přednášejícího Alexise Fritze jsem si vzpomněl na práci mého katedrového koledy dr. Daniela NovotnéhoEtické komisi pro posuzování otázek spojených s provozem automatizovaných a autonomních vozidel. Opět to může být pro někoho překvapující, ale i na Ministerstvu dopravy České republiky působí etická komise.

Druhý den odpoledne jsem si zvolil seminární skupinu zaměřenou na digitální náboženskou praxi. Měl jsem k tomu dobrý důvod. Dlouhodobě se odborně zajímám o muslimské komunity v západní Evropě. Období covidové pandemie postavilo mnoho společenství před zcela nové výzvy. Z různých důvodů nebylo delší dobu možné pořádat pravidelné modlitby. Rozvinul se zcela nový způsob digitální komunikace mezi duchovními a řadovými členy spolků. Otázkou zůstává, co z toho bylo jen provizorním řešením a co naopak bude běžně využíváno i v budoucnosti. A také, jak do celé problematiky praktického využití těchto moderních technologií doslova promlouvá umělá inteligence.

Foto: Martin Klapetek

Představení filmu Metropolis na začátku jedné z hlavních přednášek bylo milým překvapením. Viděli jste tento snímek?

S digitálním a bezprostřednějším přístupem k náboženskému obsahu souvisí nové možnosti jeho hodnocení ze strany věřících. Tím se ale zároveň mění základní struktury předávání autenticityautority v kontextech náboženské komunikace. Pak je to aktuální výzva pro křesťanské i muslimské teology. Musí se vyrovnat s tím, že náboženští aktéři mají novou roli v digitální sociální transformaci. Opět jsem si při debatách vzpomněl na svoje české kolegyně a kolegy, kteří se této široké problematice věnují již delší dobu.

Pokud vás téma zaujalo, na webových stránkách fóra si můžete projít anotace hlavních přednášek a seminárních skupin. Do Stuttgartu jsem přijížděl s určitou skepsí k probírané problematice. Odborně se mu totiž blíže nevěnuji a kontext znám hodně zběžně. Asi jako každý běžný uživatel moderní techniky určené pro komunikaci v sociálních sítích atd. Odjížděl jsem s mnoha zajímavými impulzy pro moji práci. A tak je to s Teologickým fórem křesťanství-islám pokaždé.

Foto: Martin Klapetek

Během přednášek a seminářů se sešlo osmdesát kolegyň a kolegů z Německa, Rakouska a Švýcarska. Profesoři, začínající asistenti i studenti diskutují společně.

Jaké bude téma v roce 2025? Nechejme se překvapit pořadateli. Na shledanou zase v březnu v prostorech Akademie der Diözese Rottenburg - Stuttgart.

Poznámka: text byl poprvé publikován na serveru Náboženský infoservis.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz