Hlavní obsah
Cestování

Staňte se na okamžik horníkem a zažijte těžbu uhlí na vlastní kůži

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Martin Kudělka

Objevte fascinující svět hornictví v Ostravě! Navštivte hornické muzeum a zažijte těžbu černého uhlí tak, jak ji dennodenně zažívali horníci.

Článek

Nevíte kam se vydat na výlet? Mám pro vás jeden zajímavý tip. Oblast Ostravska a Karvinska je bez debat pevně spjata s těžbou černého uhlí. Zatímco v dobách největšího rozkvětu hornictví se těžba pohybovala v milionech tun vytěženého uhlí ročně, po útlumu, který nastal v 90. letech šla těžba razantně dolů. Dnes už je hornická činnost na Ostravsku a Karvinsku téměř minulostí. Kdo se chce o těchto časech něco dozvědět, pro něj je nechystána jedinečná expozice v Hornickém muzeu v Ostravě.

Historie uhelných dolů na Ostravsku a Karvinsku sahá do počátku 19. století, kdy bylo v této oblasti objeveno černé uhlí. Těžba se postupně rozvíjela díky industrializaci, která vedla k rozvoji hutnictví a těžkého průmyslu v regionu. Vznikly zde významné těžební společnosti, jako byly Vítkovické železárny nebo Báňská a hutní společnost. Uhelné doly se staly motorem hospodářského růstu a zaměstnaly tisíce lidí. V druhé polovině 20. století, po znárodnění v roce 1945, těžba uhlí dosáhla vrcholu, ale od 90. let dochází k útlumu, který byl završen uzavřením valné většiny dolů. Dnes už funguje pouze důl ČSM S lokalitami Sever a Jih, přičemž i jeho nejspíše čeká v následujících letech uzavření. Proč se tak stalo, že došlo k masivnímu útlumu těžby, to je na jinou debatu. Ale řekněme si alespoň, že jedním z hlavních důvodu bylo, že těžba černého uhlí je v dnešní době zkrátka nerentabilní.

Foto: Martin Kudělka

V prostorách řetízkových šaten jsou umístěny toalety.

Hornické muzeum v Ostravě, které je součástí areálu Landek Park, je největším hornickým muzeem v České republice. Nachází se v Ostravě-Petřkovicích na úpatí vrchu Landek, který je významnou přírodní a historickou lokalitou. Muzeum bylo založeno v roce 1993 v prostorách bývalého dolu Anselm, který je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších dolů na Ostravsku. Návštěvníci mohou prozkoumat autentické důlní prostředí, včetně fárání do podzemí, a seznámit se s historií hornictví a těžby uhlí v regionu. Kromě toho muzeum představuje i expozice zaměřené na záchranářskou činnost a hasičskou techniku. Landek Park je významným turistickým cílem, který propojuje technické dědictví s přírodním bohatstvím regionu.

Už při vstupu do areálu Landek park na vás dýchne jedinečná atmosféra, neboť hned u brány se nachází parní lokomotiva, která v minulosti sloužila pro přepravu uhlí. Součástí venkovní expozice je pak další důlní technika, která byla používána v uhelných dolech, jako například razící stroje, důlní kombajny, nebo důlní vozíky. Zajímavým prvkem jsou i vtipně umístěné toalety v bývalých řetízkových šatnách. Součástí muzea je důlní vláček. Projížďka v něm vás vyjde na 50 korun pro jednu osobu.

Foto: Martin Kudělka

Hornické muzeum

Hlavním lákadlem hornického muzea je však podzemní expozice. Ta se nahází v prostorách bývalého dolu Anselm, jehož dominantou je čtyřiceti metrová těžní věž. Než se však vydáte fárat do dolu, čeká na vás první část expozice, která se věnuje báňskému záchranářství. Tato část je nejenom nabitá zajímavými informacemi o náročné a mnohdy nebezpečné práci báňských záchranářů, ale máte i možnost prohlédnout si spoustu vystavených exponátů, včetně dýchacích přístrojů nebo detektorů nebezpečných plynů. Průvodcem je navíc bývalý záchranář, tudíž informace máte tzv. z první ruky.

I když povídaní o báňském záchranářství bylo opravdu zajímavé a poutavé, to hlavní návštěvníky teprve čeká v druhé části. A to sfárání do dolu. V podzemí v hloubce devíti metrů na vás čeká celkem 250 metrů štol, které si budete moct projít a na vlastní kůži poznat, jaké to je těžit uhlí. Prohlídka je samozřejmě komentovaná a shrnuje těžbu uhlí v letech 1782 – 1990. Její součástí je i ukázka důlní techniky.

Foto: Martin Kudělka

Socha báňského záchranáře

Celá exkurze, včetně povídání o báňském záchranářství, trvá přibližně 120 minut, přičemž v dole strávíte zhruba hodinku. Vstupné je docela přijatelné a vyjde na 280 korun za dospělého. Zlevněné vstupné pak vyjde na 210 korun, přičemž děti do 6 let neplatí nic. Pokud by někdo měl strach vydat se pod zem, pak je nachystán i menší okruh, který zahrnuje pouze expozici Báňské záchranářství. Prohlídka trvá asi hodinku a zaplatíte za ní 140 korun, respektive 100 korun děti 6-15 let a důchodci na 65 let. Děti do 6 let opět neplatí nic.

Hornické muzeum v Ostravě nabízí jedinečný pohled do minulosti, která formovala průmyslový rozmach města. Ponořte se do fascinující historie těžby a objevte, jak život v dolech ovlivnil nejen region, ale i celý průmyslový svět. Tento výlet je nejen poučný, ale i inspirující zážitek pro každého návštěvníka.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Hornická muzea

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz