Článek
O získávání, vyměňování a třídění papírových ubrousků se u nás zajímají pouze ženy a dívky (chlapci a pánové jsou ovšem vítáni). Sběratelek, které se své zálibě věnují naplno, je v České republice přibližně dvacet.
Nos si můžete utřít i filmovou hvězdou (neposkvrněná se ale ve sbírce vyjímá líp :o) )
Papírové ubrousky se dělí do dvou základních kategorií: s nápisy a bez nápisů. Ubrousky s nápisy bývají většinou reklamní. Jsou na nich vytištěny například slogany nejrůznějších hotelů a restaurací, informace o firmách a jejich výrobcích, propagační texty sportovních klubů, názvy filmů se stručným popisem děje a jménem režiséra, herců a hereček i upozornění na kulturní akce nebo životní výročí. České sběratelky ale vlastní i kuriozity: například ubrousky obsahujícími textové slovníky nebo ubrousky popsané vtipy.
Hitparádu vedou květinky
Nejoblíbenější a nejsbíranější jsou ale papírové ubrousky bez nápisů, zato s nejrůznějšími obrázky. Sběratelky nejčastěji shromažďují ubrousky s motivy květin a rostlin, zvířat (hlavně koček) nebo Vánoc a Velikonoc.
Na ubrouscích ale můžete najít například i obličeje známých herců a hereček nebo zpěváků a zpěvaček. Zvláštností jsou náboženské obrázky.
Zajímavost: Na jednom speciálním českém papírovém ubrousku je vyobrazen i zpěvák, Karel Gott. Mistr na modrém pozadí je obklopen romantickou kruhovou krajkou a slouží jako netradiční podložka pod dort :o)
Nejpilnější sběratelka miluje trojrozměrné prolisy a exotické ostrovy
Největší sbírku papírových ubrousků v České republice aktuálně vlastní paní Alena Šedová z Brandýsa nad Labem. Od roku 1961 shromáždila více než 65 000 ubrousků, ze 123 zemí z celého světa. Sbírá například vzácné prvorepublikové papírové ubrousky, ubrousky tuzemských i zahraničních dopravních podniků a leteckých společností, příležitostné ubrousky k různým příležitostem, jako jsou olympiády, nebo mistrovství světa a plastické ubrousky s vylisovanými emblémy.
Ve své sbírce má i kuriozity. Vlastní například ubrousek s reprodukcí obrazu malíře Salvadora Daliho z floridského muzea v USA, obrázek karikaturisty Pavla Kantorka vydaný po jeho emigraci z Československa ve Švýcarsku, ubrousek z hotelu v Padově, kde byl udělen čestný doktorát spisovateli Bohumilu Hrabalovi nebo ubrousek z rodného domu Ludwiga van Beethovena v Bonnu. Sběratelka má také radost z papírových ubrousků ze vzdálených exotických ostrovních států.
Odkud že to…?
Určení země původu je ale u papírových ubrousků mnohdy problematické, tento tištěný údaj na nich totiž často chybí. Běžné také je, že je ubrousek vyroben v jednom státě a potištěn v jiné zemi.
České sběratelky si vyměňují své exempláře i s kolegyněmi ze zahraničí. Nejvíce se sběratelkami z Německa, Maďarska a Dánska.
Papírové podšálky
Jakýmsi „podoborem“ sbírání papírových ubrousků je sbírání papírových podšálků. Nejčastějšími historickými podšálky jsou exempláře z předlistopadového Československa, které se prodávaly společně s papírovým prostíráním (výrobce SUPRA Ružomberok). V současnosti jsou nejobvyklejší reklamní podšálky pod kávu (Alfredo, Lavazza, Tchibo, Nescafé…). Samostatnou kapitolou je sbírání papírových podšálků pivovarů.
Info o shromažďování papírových ubrousků na webu Klubu sběratelů kuriozit
Ubrousky na Wikipedii
.
Martin Lavay
Přečtěte si také další články autora: