Článek
Existovali (a stále existují) divotvůrci, mágové a kouzelníci, kteří o sobě prohlašovali, že konají opravdové zázraky. Nostradamus prý nahlížel do budoucnosti, Johann Georg Faust upsal duši Ďáblu, John Dee a Edward Kelley oživovali mrtvé, rozmlouvali s anděly a sledovali podivné jevy v černém zrcadle, hrabě Saint Germain se stal nesmrtelným, Helena Petrovna Blavatská pronikala do jiných světů…
Průkopníci tzv. „moderní magie“ – iluzionisté, ale na přelomu 18. a 19. století překvapili publikum podobně odvážně. Předvedli lidem kouzla, která doplnili šokujícím dovětkem: „Nic, co jste viděli, se ve skutečnosti nestalo.“ „Všechno byl klam.“ „Šlo jen o iluzi.“ A příjemně „oklamaní“ lidé na ně koukali s otevřenou pusou, nechápali, jak se mohli nechat ošálit, ale své novodobé kouzelníky přesto, nebo možná právě pro to, obdivovali a milovali.
Nejobdivovanějším iluzionistou všech dob byl podle mnohých Harry Houdini. Už jeho příchod na svět byl obestřen tajemstvím: narodil se v roce 1874 v maďarské Budapešti jako syn rabína nebo v nenápadném městečku Appleton v USA? Houdini prý už jako malý rád kuchal hračky, aby zjistil, co je uvnitř. Iluzionistickou kariéru odstartoval s kartami, jeho doménou se ale brzy staly úniky. Jako první na světě dokázal vyklouznout ze svěrací kazajky: za dvě minuty a třicet sedm sekund. „Dokáži posouvat své kosti,“ tvrdil. Svůj trik často opakoval zavěšený hlavou dolů, třicet metrů nad zemí, nad hlavami tisícovek obdivovatelů. „Nejdůležitější je zvítězit nad strachem,“ bylo jeho krédo. Nezůstalo ale pouze u svěrací kazajky. V Londýně se Houdini, během velkolepé show Daily Mirror, dokázal rovněž osvobodil z pout, která plných pět let vyráběl birminghamský zámečník. Harryho přitom nenápadně políbila manželka Beatrice. Podala mu ústy klíč?
Spoutaný iluzionista se během svých show bez problémů dostal i ze zauzlovaného poštovního vaku, hermeticky uzavřeného kotle, nádrže plné piva, čínského mučícího stroje, ruského vozu určeného k převážení vězňů na Sibiř i z rakve zakopané pod zemí. „Snesu i jakýkoliv úder,“ rozhlašoval o sobě. To se mu ale stalo v roce 1924 osudným. V šatně, po představení, ho udeřil jeho obdivovatel do břicha a… sebejistému kouzelníkovi prasklo slepé střevo. Houdini zemřel stylově. 31. října, během čarodějnického svátku Halloween.
Další kouzelnická legenda, americký iluzionista, David Kotkin – Copperfield, narozený o tři čtvrtě století později než Houdini, stále předvádí užaslému publiku přímo neuvěřitelné kousky, nad kterými zůstává rozum stát. Už v mládí vynikal jako břichomluvec, v dospělosti se stal mimo jiné expertem na záhadné mizení extrémně velkých předmětů. Před televizními kamerami nechal rozplynout dopravní letadlo i Sochu Svobody. Bavila ho i levitace. Létat přinutil několikasettunový vagon z Orient expresu, sám jakoby nic přeskočil Grand Canyon a nechal se shodit i do Niagarských vodopádů. „Nic není nemožné,“ bylo jeho heslo.
David Copperfield byl expertem na megaakce, ve svém rozlehlém newyorském bytě ale překvapoval návštěvníky i neobvyklými drobnostmi: mechanickou věštkyní, obrazem napůl psa a napůl jeptišky nebo chodbou obývanou duchem mrtvého stavbaře. Své známé zval i na luxusní ostrov Musha Cay na Bahamách, kde prý objevil legendární pramen věčného mládí…
Dalším obdivovaným iluzionistou nedávné minulosti byl podle mnohých milovník papoušků, expert na vycpávání zvířat, karikaturista slavných osobností, ale především obdivuhodný manipulátor, Angličan Derren Brown. „Umí číst myšlenky!“ „Je to jasnovidec!“ tvrdili o něm jeho ctitelé. Derren Brown dokázal ve svých televizních show přesvědčit bookmakery psích dostihů, aby mu vyplatili výhru i když nevyhrál, na rušné ulici „zařídil“, aby lidé nezvedali peněženku plnou peněz a pokusným osobám přesně vsugeroval, koho a co vidí na odvráceném obraze.
Nejslavnějším číslem Derrena Browna bylo správné uhodnutí všech čísel britské národní loterie Lotto. Ohromil s ním celý svět. „Výsledků dosahuji kombinací magie, sugesce, psychologie, hypnózy, manipulace a herectví,“ tvrdil o sobě manipulátor. Měl i zajímavou představu o smrti: ,,Chtěl bych umřít tiše a bezbolestně, jako součást nějakého velkého a strašlivého žertu,“ tlumočil divákům své poslední přání.
Čeští mistři
Špičkoví iluzionisté byli a jsou mimořádně populární i u nás, v České republice. Své triky předváděli a předvádějí publiku například mistři iluze: Pavel Kožíšek, Richard Nedvěd, Jiří Hadaš, Tomasiano, Kelly, Ondřej Soukup, Michal Nesveda, Nikolas Kara, Radana Vozňáková…
Pokud jste dostali chuť nechat se jimi okouzlit a navštívit některé aktuální iluzionistické představení, jste srdečně zváni :-)
Mrkněte, co se kde bude dít, kde se bude kouzlit a čarovat s iluzí: Český magický svaz
...
Přečtěte si i další články autora:
Všechny články autora si můžete přečíst zde