Hlavní obsah

Atentát na Roberta Fica - Odkaz neúspěšného systému?

Foto: Shutterstock

Včerejší střelba na slovenského premiéra Roberta Fica šokovala celý svět. Juraj Cintula, spisovatel z Levic, měl být tím, kdo střílel.

Článek

Incident, ke kterému došlo po výjezdním zasedání vlády ve městě Handlová, zanechal premiéra ve vážném stavu. Tento tragický moment nás nutí k zamyšlení nad hlubšími otázkami - co vede člověka k tak zoufalému činu a co to vypovídá o našem systému?

Juraj Cintula, 71letý spisovatel a zakladatel literárního klubu DÚHA, nebyl neznámou postavou. Jeho aktivita proti násilí a literární dílo by napovídaly spíše mírumilovné povaze. Přesto se tento muž rozhodl vzít zbraň a střílet na hlavu státu. Jak je možné, že někdo s takovým pozadím se uchýlí k násilí?

Komentáře na sociálních sítích po incidentu byly rozporuplné. Někteří uživatelé ho okamžitě odsoudili, jiní upozorňovali na širší kontext. Jeden z diskutujících trefně poznamenal, že tento čin může současné vládě poskytnout možnosti na zpřísnění opatření. A je pravda, že takové činy mohou být později zneužity k posílení autoritářských tendencí.

Fico byl po tragédii transportován vrtulníkem do nemocnice v Banské Bystrici. Stav slovenského premiéra je stabilizovaný, ale stále velmi vážný. Fico utrpěl mnohočetná střelná poranění a jeho cesta k úplnému uzdravení bude dlouhá a náročná.

Po středečním atentátu ve městě Handlová prošel Fico pětihodinovou operací, která byla nezbytná pro záchranu jeho života. Opozice a politické špičky okamžitě útok odsoudily. Prezident Petr Pavel varoval před důsledky prohlubující se agresivity ve společnosti. Podobně se vyjádřil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který označil útok za otřesný a zdůraznil, že násilí nesmí být normou v žádné zemi. Prezidentka Zuzana Čaputová a další politici správně upozorňují na potřebu zklidnění a ukončení nenávistné rétoriky, která může podněcovat k násilí. Nenávist a rozdělení společnosti nikdy nevedou k ničemu dobrému.

A právě zde tkví jádro problému. Proč je naše společnost tak polarizovaná a plná nenávisti? Proč se lidé cítí natolik bezmocní, že se uchylují k extrémním činům? Možná je čas se zamyslet nad tím, jaký signál vysíláme, když ignorujeme volání po spravedlnosti, transparentnosti a dialogu. Když lidé ztrácí víru v systém, uchylují se k zoufalým krokům.

Juraj Cintula možná jednal z osobního zoufalství či pocitu nespravedlnosti. Ale jeho čin by měl být spíše varováním než ospravedlněním pro represivní opatření. Musíme hledat cesty, jak obnovit důvěru ve veřejné instituce, jak vést dialog a jak řešit problémy bez násilí. Jinak se může stát, že se ocitneme v kruhu, kde násilí bude pouze plodit další násilí.

Atentát na Roberta Fica je smutnou připomínkou toho, jak křehký je mír ve společnosti. Ale je také výzvou k tomu, abychom se jako společnost sjednotili, přemýšleli o hlubších příčinách a snažili se je řešit. Jen tak můžeme zabránit tomu, aby se podobné tragédie opakovaly. Zasedání bezpečnostní rady státu a vlády je prvním krokem k zajištění bezpečnosti našich politických představitelů i obyvatel. Je však také nezbytné, aby tato opatření nebyla využívána k omezení svobod a práv občanů. Slovensko tak nyní musí čelit tvrdé realitě i nejisté budoucnosti.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz