Článek
Mnozí se totiž mylně odvolávají na to, že dochází k pokřivení historických faktů, a to i v případě D´Artagnana jakožto hlavní postavy románu Alexandra Dumase. Jenže slavný francouzský spisovatel se při psaní románu Tři mušketýři pouze inspiroval skutečným životem několika vojáků francouzské armády.
V žádném případě není román pojat jako životopisné dílo historické postavy, kde by děj kopíroval dějiny samotné Francie. Skutečný D´Artagnan se dostal do zájmu krále Ludvíka XIV. poté, co se osvědčil jako voják a stal se kapitánem královských mušketýrů.
Život této historické postavy zpracoval francouzský spisovatel Gatien de Courtilz de Sandras, který vydal v roce 1700. Z přikrášlených memoárů vycházel Alexander Dumas při sepisování svého románu.
Narozdíl od D´Artagnana ale jsou Nelson Mandela a císař Hirohito historické postavy a film o vštšinou není fikce. Tři mušketýři jsou fikce. Histrická, ale fikce. A jestli existuje film, kde můžou být tři mušketýři myš, pes a kačer, tak si myslím, že tohle zvládnem taky.
— Filip Lorenc (@lorenc_filip) February 22, 2023
Zastávám názor, že v případě, kdy se nejedná o dokumentární ztvárnění, které mapuje historické události, je to výsostné právo režiséra a produkce, koho do hlavních rolí svých filmů obsadí. Pokud jsou tito přesvědčeni, že zvolený herec je na danou roli tím nejvhodnějším, nemá nikdo právo tento výběr zpochybňovat. Nakonec tím, kdo rozhodne o úspěchu, či neúspěchu snímku, budou samotní diváci.
Pokud se jedná o přesvědčivého herce a svou roli umí ztvárnit, mělo by nám být jedno, zda je to herec tmavé pleti nebo třeba Eskymák. Samozřejmě je možné, že v budoucnu dojde ke zfilmování dramatu o Nelsonu Mandelovi, jehož ztvární herec bílé pleti.
Ono i pro mnohé občany České republiky je totiž dnes zcela nemyslitelné, že nějakou vážnou roli v českém filmu by v budoucnu mohl ztvárnit herec romského původu. V každém případě by nám to nemělo vadit a rozhodovat by mělo herecké umění a ne to, jaké barvy pleti je vybraný představitel.