Hlavní obsah
Názory a úvahy

Dálnice D1. Modernizace či politická iluze?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Adobe Stock (licence zakoupena)
11. 5. 11:22

Jak je již v Česku zvykem, politické proklamace a skutečnost bývají často jako nevlastní sourozenci. V případě modernizace naší nejznámější dálnice D1 se zdá, že tato pravda ještě získává na síle.

Článek

Nedávno zveřejněná zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) naznačuje, že „úspěšná“ rekonstrukce D1, kterou se tak pyšně chlubili bývalý premiér Babiš a Karel Havlíček, má několik vážných nedostatků. Ovšem ani jeden z našich vládních kouzelníků zatím nenašel slov, jak se k tomu vyjádřit.

Tato osmadvacetistránková zpráva představuje něco jako modernizační hororový příběh D1. Hrubé chyby v řízení, slabý management a vážné nedostatky v technickém provedení oprav, to vše vystupuje z temného zákulisí této nákladné rekonstrukce.

Je pozoruhodné, že se opravuje na úsecích, kde už mělo být dílo dokončeno. Modernizace měla být oficiálně uzavřena v roce 2021, ale motoristé vnímají tento proces jako politický tah. Ve skutečnosti hotovo stále není.

Dálnice D1 je jednou z největších a nejfrekventovanějších v Česku. Přesto se zdá, že její rekonstrukce a modernizace se staly spíše hříčkou politiků než skutečnou snahou o zlepšení infrastruktury. Třeba se díky zprávě NKÚ dočkáme alespoň nějakého reálného pohybu vpřed, který nám motoristům ulehčí život na této dálnici.

Je ironií osudu, že právě Babiš a Havlíček se nám snažili vytvořit iluzi dokonale zrekonstruované dálnice, když ve skutečnosti jejich „modernizační plány“ zůstávají nedokončené. Snad jednou přijde den, kdy se naši politici naučí přiznat chyby a místo chlubení se budou soustředit na skutečné řešení problémů. A možná právě tato zpráva jim v tom pomůže.

Není to poprvé, co se Babiš a Havlíček předhánějí v úspěších, které nejsou tak růžové, jak nám je prezentují. Dálnice D1 a její „modernizace“ se tak staly dalším symbolem toho, jak politici dokážou předvádět své manažerské schopnost, a přitom bez ostychu zamlžovat realitu.

Věřme, že zpráva NKÚ bude pro naše politiky, včetně Babiše a Havlíčka, alarmujícím zvonem, který je probudí z jejich letargického snu. Snad je přiměje zamyslet se nad tím, jak důležité je mít potřeby občanů nad jejich osobním chlubením a zájmy.

Doufejme, že tato lehce sarkastická reflexe přinese alespoň špetku úsměvu do vaší tváře, zatímco sedíte v zácpě na D1 a sníte o tom, že jednoho dne se opravdu dočkáme plně modernizované a bezpečné dálnice, která nebude zdrojem politických šarvátek.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz