Článek
Město Most je plné kontrastů. Ty se ukázaly i během uplynulých prezidentských voleb. Ačkoli ve vedení města se druhé volební období drží středově založené hnutí ProMost, výsledky ostatních voleb upřednostňují spíše levicově zaměřené politické strany.
Dalším zajímavým faktorem je, že ačkoli by pro samotného občana měly být komunální volby na prvním místě, přece jen přímo ovlivňuje místo, kde žije, voličská účast se dlouhodobě pohybuje něco málo přes 30 %.
Prezidentské volby ovšem dokázaly k urnám přivést téměř dvojnásobek voličů.
Neuvěřitelná mobilizace voličů v Chánově
Pozoruhodná byla účast právě v samotném Chánově, kde členové volební komise ihned po otevření volebních místností hlásili, že zde takový zájem o volby nikdy předtím nezažili.
To, jak lidé v Mostě volili, většinou ilustrovalo, v jaké městské části žijí. Zajímavou roli ve volbě sehrálo i sociální složení jednotlivých okrsků.
V sociálně vyloučených lokalitách vyhrál s přehledem Andrej Babiš. V Chánově se z celkového počtu 250 platných hlasů našli jen čtyři stateční, kteří volili Petra Pavla. Vyjádřeno procentuálně, 98,4 % voličů se vyjádřilo pro předsedu hnutí ANO.
Ten se v okrajové části Mostu těší obrovské popularitě, což potvrzují slova jednoho ze starousedlíků: „Za mě říkám, že ho znám dokonale a důvěřuji mu. Připadá mi jako seriózní člověk, takový lidský, lidový. Pavla znám jen chvíli z televize, a podívejme, už je u moci!“
Sociálně vyloučená lokalita = Babiš
Podobně dopadly volby také v nechvalně proslulém bloku 100, kde sice rozdíl nebyl tak veliký, ale vyzněl výrazně ve prospěch Andreje Babiše. Ten zde na svou stranu získal 192 hlasů oproti 64 pro generála Pavla. Další podobně vnímané lokality vesměs kopírují výsledky z tohoto volebního okrsku.
Andrej Babiš získal na mosteckém sídlišti Chanov téměř všechny hlasy. Přilákal na místní poměry nebývale vysoký počet voličů – pětkrát víc než při sněmovních volbách. V reportáži popisujeme důvody jeho zdejšího úspěchu. https://t.co/1EV0MV9TMc
— Deník N (@enkocz) January 30, 2023
Politologové tvrdí, že je to politikou Andreje Babiše, který získává dlouhodobě voliče ze znevýhodněného socio–ekonomického prostředí, kde své kořeny zapustily mnohé exekuce a lidé se snaží najít spásu. Díky tomu snadněji věří tomu, co jim oblíbený politik řekne.
Pro lidi z těchto lokalit tak není vůbec snadné rozpoznat případné dezinformace. Nejvíce se to projevilo právě na chánovském sídlišti. Zde se lidé nejvíce obávají války a tento názor sdílí většina zdejších obyvatel, která žije ve své komunitní bublině, díky které se navzájem potvrzují v obecně uznávané „pravdě“. Z toho důvodu jen těžko přijímají relevantní informace zvenčí.
„Bojíme se války, proto jsme tady Pavla nevolili, protože se bojíme, že budeme muset do války,“ potvrzuje názor politologů obyvatel Chánova.
Generálovo čestné vítězství
V kontrastu s tím se ukazují výsledky voleb v „lepších“ lokalitách, kde žijí ekonomicky aktivní obyvatelé nebo místní podnikatelé.
Jedná se o příměstské oblasti Vtelna, Zahražan a Čepiroh. Zde zvítězil nově zvolený prezident, ačkoli rozdíly mezi jednotlivými kandidáty nebyly tak výrazné, jako ty v Chánově.