Hlavní obsah
Internet a technologie

Google Bard, umělá inteligence, která rozumí češtině i obrázkům

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Adobe Stock (licence zakoupena)
11. 5. 18:31

Máme tu další ročník konference Google I/O a s ním hned několik novinek, které nás v České republice mohou zaujmout.

Článek

Nejzajímavější je bezesporu oznámení o rozšíření možností AI nástroje Google Bard. Tento nástroj již není jen běžným textovým generátorem, ale zároveň analyzuje a generuje i obrázky. A co je pro nás nejdůležitější? Google Bard přichází i do našich končin a bude rozumět češtině.

Zatímco se Google snaží udržet krok s konkurencí, a především s OpenAI, jehož úzce spolupracuje s Microsoftem, my se můžeme zamyslet nad tím, co vlastně představuje příchod Google Bard pro české uživatele. Jaké jsou jeho přínosy a možná rizika?

Přínosy jsou jasné. Čeština je malý jazyk, a přestože se Google Translate snaží, často narazíme na problémy s jednotlivými překlady. Bard, který bude rozumět češtině, bude schopen nám pomoci s generováním textů v našem jazyce, a to s ohledem na jazykové nuance a kontext. Navíc, nově umí pracovat i s obrázky, což může být velmi užitečné při vyhledávání informací, porovnávání produktů nebo třeba při učení se novým dovednostem.

Přesto je třeba si uvědomit, že s novými technologiemi přichází i nová rizika. AI, která rozumí našemu jazyku a dokáže generovat texty i obrázky, může být zneužita pro šíření dezinformací nebo manipulace veřejným míněním. Je třeba být obezřetní a pečlivě sledovat, jak se tato technologie bude vyvíjet a jak ji budeme využívat.

A co to znamená pro budoucnost? Představme si, že Google Bard bude natolik pokročilý, že bude schopen nám poskytovat výukové materiály v češtině nebo nám pomáhat při psaní odborných článků a esejí. A nejen to, v neposlední řadě bude umět přizpůsobit svou komunikaci našim potřebám, zvyklostem a osobním preferencím.

Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že závislost na umělé inteligenci přináší i nebezpečí ztráty schopnosti kritického myšlení a vlastního názoru. Musíme si udržet zdravou míru skepticismu a neopomíjet hodnotu lidského úsudku.

Pokud budeme schopni najít správnou rovnováhu mezi využitím AI a zachováním naší vlastní jedinečnosti, může přínos Google Bard pro české uživatele znamenat novou éru v komunikaci, vzdělávání a rozvoji naší společnosti.

Budoucnost je tady a Google Bard je její součástí. Je na nás, abychom byli otevření novým technologiím a zároveň si uvědomili, jak důležité je zůstat lidmi, kteří dokážou rozlišit skutečnost od fikce, a poznat rozdíl mezi geniálním nápadem umělé inteligence a naším vlastním niterným hlasem.

Pojďme tedy do nové éry AI s očima otevřenýma, s ostražitostí v srdci a s pevnou vírou v naši schopnost zvládnout výzvy, které před námi leží. Ať už nám Google Bard přinese, co přinese, naším úkolem je zachovat si svou lidskost a nebát se objevovat nové možnosti, které nám technologie dávají do rukou.

Zdroj: e15.cz, root.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz