Hlavní obsah
Aktuální dění

Hraje Putin ruskou ruletu?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Russian Presidential Press and Information Office
25. 6. 13:11

Putinův politický poker nabírá na obrátkách. Přátelství, zrada či pouhý zastírací manévr? Analýza pokusu o převrat a případné hrozby pro ruského lídra.

Článek

V centru neklidného světa politiky stojí muž, který více jak dvě dekády svírá pevně otěže moci v jedné z nejmocnějších zemí světa, Rusku. Ruský prezident Vladimir Putin, postava, která fascinuje i rozděluje světovou veřejnost svou nekompromisní politikou a neústupnou snahou o dominanci. Ale co když tato snaha o dominanci se obrátí proti němu?

Co když se Putinova hra s osudem promění v nebezpečnou partii ruské rulety, která ho bude stát jeho politickou kariéru, ne-li víc?

Podívejme se podrobně na mozaiku událostí, které vedly k současnému stavu. Základem je především údajný pokus o státní převrat v Rusku, který plánoval Jevgenij Prigožin. Jakou roli v pozadí hraje běloruský prezident Alexander Lukašenko, to nám ukáže teprve čas. Během včerejšího dne totiž na internetu kolovala informace, že Lukašenko opustil své sídlo, aby o pár hodin později domluvil stažení Wagnerových jednotek zpět na základny. Tyto informace byly zveřejněny pouhých několik hodin poté, co došlo k pokusu o převrat.

Například New York Times klade důraz na širší kontext celé situace a analyzuje potenciální dopady, které by takovýto vývoj mohl mít na samotného Putina. Koneckonců, pokud by se ukázalo, že Lukašenko a Prigožin, Putinovi dlouholetí spojenci, se proti němu obrátili, mohlo by to ohrozit nejen jeho politickou kariéru, ale potencionálně i jeho život.

Putin je zkušený politik, který prokázal, že dokáže zvládnout téměř jakoukoliv situaci. Přesto je však tato hrozba něčím, co by neměl v žádném případě podcenit. Pokud se ukáže, že jeho spojenci se proti němu spikli, může to vést k politické krizi, která by mohla ohrozit jeho pozici ve vlastní zemi. Zároveň by to mohlo vést k oslabení jeho mezinárodního postavení a zpochybňování jeho schopností udržet Rusko pod politickou kontrolou.

Přesto je zde také možnost, že to vše je jen rafinovaný manévr. Možná to je jen další hra v geopolitické šachové partii, kterou Putin tak mistrovsky ovládá. Možná je to jen zastírací manévr, aby světová veřejnost odvrátila zrak od něčeho mnohem většího. V tom případě by Putin mohl z této situace vyjít naopak posílený a ukázat světu, že je stále tím neohroženým vůdcem, kterého všichni tak dobře znají.

Každopádně je jisté, že vývoj v následujících dnech bude klíčový. Bude zajímavé sledovat, jak se Putin postaví této hrozbě a jak se budou vyvíjet vztahy mezi ním a jeho spojenci. Je možné, že budeme svědky dalšího dramatického obratu v ruské politice, nebo že se situace uklidní a vše se vrátí do starých kolejí.

Tak či tak, svět bude bedlivě sledovat, co se bude dít v Kremlu. Ať už je pravda jakákoli, jedno je jisté: V politice, stejně jako v ruské ruletě, je každý tah naprosto nevyzpytatelný a může vést k dramatickým změnám. A v případě Putina může jediný špatný tah znamenat jeho konec.

Je možné, že se Putin, Lukašenko a Prigožin nakonec sejdou na poklidném pikniku, ale je také možné, že se z tohoto pikniku stane politické bojiště. Ať už to bude jakkoliv, jedno je jisté: v Rusku je všechno možné.

A tak jako každá partie ruské rulety, tak i tato situace je plná nejistoty. Na jedno však nesmíme zapomínat. Putin, stejně jako každý hráč ruské rulety, ví, že další tah může být jeho poslední.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz