Hlavní obsah
Názory a úvahy

Klaus a Zeman: Opravdu si bývalí prezidenti zaslouží zvýšenou rentu v době úspor?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Hrad.cz
26. 5. 12:08

Jak může vláda očekávat úspory od občanů, když na jiné straně rozdává peníze plnou hrstí? Pokud vláda žádá uskromnění od občanů, musí začít hlavně u sebe.

Článek

Zatímco naše úspory se stále víc tenčí, zdá se, že kapsy našich bývalých prezidentů jsou téměř vyboulené následkem navýšení renty. Vždyť je to krásný paradox, že v době, kdy se máme připravovat na zavření peněženek a omezování výdajů, se bývalým prezidentům, a nejen těm, kteří by měli jít příkladem, prostě přidá.

Je to, jako když vám lékař řekne, že byste měli jíst méně cukru, zatímco si sám hoduje na dortu s čokoládovým krémem. Není to trochu absurdní? Opravdu, nemohu si pomoci, ale cítím určitý smutek. Smutek, že je vláda, kterou jsme si sami v dobré víře zvolili, schopna tak jasně zjevného pokrytectví.

„Na všech frontách se šetřit nebude!“

V jakém světě žijeme, když vrcholní politici si mohou svůj život na vysoké noze prohloubit, zatímco my, obyčejní občané, se musíme chystat na život v úsporném režimu?

Jsem pro úsporné balíčky, ale rozhodně ne pro takové, které jsou jednostranné. Pokud máme šetřit, pak by to mělo být na všech úrovních, od obyčejného občana až po vrcholné politiky. Není to přece žádná raketová věda. Pokud chce vláda od občanů, aby se uskromnili, měla by začít u sebe.

Ať už jde třeba o snižování platu členů vlády nebo navýšení renty bývalým prezidentům, nejde o spravedlnost, ale o zásadu. Není spravedlivé, že když se občané připravují na úspory, vrcholní politici si mohou užívat svůj luxusní život bez jakýchkoli obav.

Pokud má tato země někdy dosáhnout ekonomické stability, musíme začít dělat změny, které jsou skutečně rovnocenné. To znamená, že pokud budou muset občané omezit své výdaje, vrcholoví politici by měli udělat totéž. Bez tohoto kroku budeme nadále klopýtat v ekonomické nestabilitě, zatímco ti na vrcholu budou pokračovat ve svém rozmařilém životním stylu.

Někdy mám pocit, že nám vláda říká: „Dělejte, jak říkáme, ne jak sami děláme.“ Ale jak můžeme očekávat, že občané budou respektovat a dodržovat úsporné balíčky, když vidí, jak se vrcholní politici chovají?

Kritika vlády za tento krok je zcela na místě. Pokud chce vláda dosáhnout svých úsporných cílů, musí sama začít šetřit. A kdo by měl začít lépe než ti na samém vrcholu? Ti, kteří mají moc a vliv, by měli být první, kdo ukáže, že jsou ochotni dělat oběti pro dobro naší země.

Je čas, aby se vláda přestala chovat jako rozmazlené dítě a začala se chovat jako zodpovědný rodič. Je čas, aby přestala utrácet a začala šetřit. A je čas, aby se tito bývalí prezidenti přestali chovat jako králové a začali se chovat jako občané, kteří jsou součástí tohoto národa a kteří by měli být ochotni přinášet oběti stejně jako my ostatní.

Úsporné balíčky? Ano. Ale začněme od vrchu. Dost bylo utrácení na úkor obyčejných lidí. Je čas, aby i ti na vrcholu přestali žít na vysoké noze a začali se chovat jako zodpovědní občané, kteří jsou ochotni dělat oběti pro dobro naší země.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz