Hlavní obsah
Aktuální dění

Korespondenční volby jako záchranný kruh vlády Petra Fialy

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Adobe Stock (licence zakoupena)
19. 4. 9:00

Na nedělní demonstraci padalo mnoho silných slov. Řeč byla také o návrhu vlády na zavedení korespondenční volby, které nejen hnutí PRO považuje za zásah do demokracie.

Článek

Této formy hlasování se nejvíce obávají levicové strany nebo různá populistická hnutí. V Česku mezi ně můžeme zařadit SPD a hnutí PRO a částečně také hnutí ANO, které se změnou rétoriky snaží přetáhnout voliče hlavně z tábora Tomia Okamury.

Důvod je vcelku prozaický. Většina lidí, kteří se pravidelně pohybují v zahraničí nebo tam žijí, je ve většině případů pravicově zaměřená. Potvrdily to i poslední dvě prezidentské volby, kdy s přehledem vyhrály oba pravicově zaměření kandidáti Petr Pavel a Jiří Drahoš. Jistou logiku to samozřejmě má. Většina v zahraničí hlasujících občanů jsou lidé vzdělaní a nepodléhající populistickým slibům.

V případě zavedení korespondenční volby to ovšem nemusí platit. V dnešní době probíhají volby na dálku pouze na zastupitelských úřadech, které jsou vzdáleny mnohdy stovky kilometrů od místa, kde se nachází občané ČR, kteří se voleb chtějí účastnit. Tento fakt jim právě možnost volby dost znesnadňuje.

K volbám se tak dostává jen hrst lidí pohybujících se v zahraničí. V případě zavedení možnosti volit korespondenčně tento problém odpadá. Díky tomu by se i zákonitě zmenšil rozdíl mezi pravicovými a levicovými stranami, jelikož by se k volbám dostalo mnohonásobně více občanů Česka. Tím pádem i ti, kteří jsou zaměření spíše levicově.

To nám jasně ukazuje, že se v žádném případě nelze spolehnout na to, že pokud usnadníme možnost účasti u voleb v zahraničí pro české občany, zákonitě na tom vydělá jen pravice. Po posledních volbách možná někdo nabyl takového dojmu, ale v tomto případě je to dojem dost neoprávněný. Ovšem i přesto může být silnou motivací vládního kabinetu, aby tento návrh sněmovnou prošel.

Za hlavní důvod, proč tuto formu volby nezavádět, uvádějí opoziční strany to, že by docházelo k volebním podvodům a k netransparentnosti voleb. Jisté riziko tu samozřejmě je, ale není o tolik vetší, jako je obvyklé kupčení hlasů před volebními místnostmi v České republice.

Zajímavostí je, že do těchto nekalých praktik jsou pravidelně zapojeny právě strany jako jsou SPD nebo ANO, kteří jsou nejhlasitějšími odpůrci zavedení korespondenční volby.

Můžeme si připomenout případ z posledních parlamentních voleb, které se musely opakovat v obci Moldava na Ústecku. Do této obce byli těsně před volbami přihlášeni k trvalému pobytu lidé, kteří svůj hlas odevzdali hnutí SPD. Jejich vítězství v obci ovšem zneplatnil Krajský soud v Ústí nad Labem a volby se musely opakovat.

Vláda Petra Fialy chce korespondenční volbu prosadit za každou cenu a je jisté, že sněmovnu čekají obstrukce podobné těm, které známe z posledních měsíců z projednávání snížení valorizace důchodů.

Senátní návrh na zavedení korespondenční volby ovšem nemá oporu v Ústavě, na což upozorňují i někteří ústavní právníci. Jan Kudrna pro iRozhlas uvedl, že ústavní dokumenty vyžadují, aby za prvé byla volba osobní, za druhé má být zaručena tajnost hlasování a volba má být svobodná.

Pokud tedy návrh projde sněmovnou, čeká na prezidenta opět nelehký úkol, kdy ve velmi krátké době bude rozhodovat o zákonu, který je na hraně ústavnosti České republiky.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz