Hlavní obsah
Názory a úvahy

Místo piva a cigaret budeme více číst. Otevře konsolidační balíček cestu k lepšímu vzdělání?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Adobe Stock (licence zakoupena)
12. 5. 12:04

Když vláda premiéra Petra Fialy představila svůj konsolidační balíček, mnozí občané České republiky se jistě zamračili.

Článek

Jeden z nejdiskutovanějších bodů tohoto balíčku je změna tzv. daně z neřesti. Tato daň zdraží především alkoholické nápoje a cigarety, což zasáhne do kapes velké části populace.

Pro některé je tento krok logický – alkohol a cigarety zatěžují zdravotnictví více než cokoli jiného a jejich zdražení by mohlo vést k menšímu počtu nemocí a lepšímu zdraví obyvatel. Ale pro část společnosti toto opatření působí jako červený hadr na býka. Pro ně je zdražení alkoholu a cigaret symbolem útisku, snahy omezit jejich svobody a útok na jejich způsob života. Tito lidé možná nevidí, že se jedná o snahu státu omezit škodlivé návyky a podpořit vzdělání a kulturu.

Vláda však přichází s pozitivní změnou, která by měla oslovit i ty, kteří touží po osvětě: knihy budou zařazeny do nulové sazby DPH. To by mělo povzbudit čtení a vzdělávání a odklonit pozornost od neřestí.

Pojďme si tedy představit českou společnost po zavedení těchto změn: na jedné straně máme ty, kteří se rozčilují nad zdražením alkoholu a cigaret, zatímco na druhé straně jsou ti, kteří si raději přečtou knihu a vzdělají se. Jaký obraz to vytváří o české společnosti? Co kdybychom se na to podívali s nadsázkou a jemným sarkasmem?

Tak si představme, že díky tomuto kroku se česká společnost rozdělí na dvě skupiny: „Vzdělané“ a „Neřestníky“.

Vzdělaní budou chodit po ulicích s knihou v ruce, diskutovat o filozofii, umění a vědě, zatímco Neřestníci budou stále více hledat svoje potěšení v alkoholu a cigaretách, neustále reptající na vládu a její opatření. Představme si rozdělení společnosti na ty, kteří z hluboka dýchají čistý vzduch plný poznání a vzdělání, a ty, kteří se raději dusí v dýmu svých cigaret a natahují se po další skleničce.

Jak by to asi vypadalo na sociálních sítích? Vzdělaní by sdíleli citáty z knih, odkazy na zajímavé články a besedy o důležitých tématech, zatímco Neřestníci by si posílali memy o tom, jak vláda chce zabít radost ze života a sarkasticky komentovali, že by měli zavést daň na vzduch a slunce.

Tato situace, ačkoli s nadsázkou, odráží důležitou otázku, kterou si musíme položit: jakou společnost chceme mít? Chceme být zemí, která se potácí mezi populismem a neřestmi, nebo zemí, která vytváří prostředí podporující vzdělání, kulturu a zdraví?

Je jisté, že změny představené vládou Petra Fialy se objeví na programu protivládních demonstrací. Ale místo toho, abychom se zaměřili na negativa a rozdělovali společnost, měli bychom se zamyslet nad tím, co nám tyto změny skutečně přinášejí. Můžeme se snažit najít kompromisy a hledat řešení, která nás posunou vpřed jako jednotnou společnost, která se nebojí změn a usiluje o zdravější a vzdělanější budoucnost.

A tak, s lehkým sarkasmem a nadsázkou, se ptám: Co když je zdražení alkoholu a cigaret skutečně to, co nás jako společnost posune kupředu? Co když je to impuls, který nás přiměje zamyslet se nad tím, jaké hodnoty chceme sdílet a jakou společnost chceme být?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz