Článek
Průzkum provádělo Centrum pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Kabinet Petra Fialy z něj vyšel nejhůře od roku 2013, kdy lidé vyjadřovali svou nespokojenost s vládou Petra Nečase. Oba politici jsou shodou okolností lídři svých stran, v tomto případě ODS.
Největší podíl nespokojenosti vykazují převážně voliči ANO a SPD. Hlavní skupinu nespokojených s vládou Petra Fialy tvoří senioři. S osobou premiéra je nespokojeno celkově 64 % respondentů. Petr Fiala si jako předseda vlády pohoršil o dva procentní body oproti posledního průzkumu z roku 2021, kde dotazovaní hodnotili práci tehdejšího premiéra Andreje Babiše.
👀 Je jedna věc, kterou by se měl premiér Fiala naučit od Andreje Babiše - komunikace. Současná vláda s lidmi nemluví a nespokojenost kvůli tomu roste.
— Hospodářské noviny (@hospodarky) April 12, 2023
✍️ @JanKubita https://t.co/NLSnSbGChg
Příčinu nespokojenosti seniorů s vládou můžeme hledat hlavně u problémového schvalování snížení zákonné valorizace důchodů. Ta nakonec po opozičních obstrukcích sněmovnou prošla. Posvětil ji také Senát a prezident Petr Pavel.
Díky tomu se snížila zákonná valorizace z původních 1 770 na 760 korun. Opozice tento krok prezentovala jako okrádání důchodců. Ačkoli se vláda snažila vysvětlovat, že je tento krok nutný ke konsolidaci veřejných peněz, ze svého narativu opozice neustoupila.
Prezident Petr Pavel upozornil, že krokům vlády ke snížení valorizace penzí rozumí, ale nelíbí se mu forma jeho prosazování ve stavu legislativní nouze. I přes tyto připomínky zákon podepsal s tím, že posouzení ústavnosti přenechá Ústavnímu soudu.
Nespokojenost s vládou Petra Fialy vyjádřili občané také na dvou demonstracích na Václavském náměstí, které zorganizovalo hnutí PRO pod názvem Česko proti bídě. Na obou byly vzneseny mimo jiné požadavky na demisi vládního kabinetu.
Zdroj: Seznamzprávy, ČT24