Hlavní obsah
Aktuální dění

Polsko pokračuje ve zbrojení. Chce mít nejsilnější armádu v Evropě

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: www.wojsko-polskie.pl
31. 1. 10:21

Polsko buduje obří armádu. Tlačí ji k tomu aktuální situace na Ukrajině. Premiér Mateusz Morawiecky zdůraznil, že Polsko je v bezpečí, ale je potřeba vybudovat silnou a soběstačnou armádu.

Článek

Polský premiér navštívil v pondělí 18. mechanizovanou divizi v Siedlcích a při té příležitosti oznámil, že letos půjde na polskou armádu 4 % HDP, oproti původním třem procentům. Je to nejvíce z celé Evropy.

Ostatní spojenci včetně České republiky dosahují maximálně dvouprocentní hranice. Polsko tak svou armádu podpoří suverénně nejvíce ze všech členů Severoatlantické aliance.

„To bude jasný důkaz pro všechny, že budeme bránit naši zemi. Polsko je v bezpečí, Polsko bude bezpečnější spolu s našimi spojenci,“ prohlásil Morawiecki s tím, že prioritou jeho vlády bude masivní posílení polské armády a vojenské přítomnosti spojenců z NATO na polském území.

V loňském roce nejvíce svou armádu posílilo Řecko, které vyčlenilo celkově 3,76 % HDP. Takové navýšení je reakcí na sílící hrozby ze strany Turecka. Je to dokonce více, než pro svou armádu vyčlenily spojené státy.

Polsko tak pokračuje v posilování své armády, které v posledním roce vydalo za armádu celkově 389 miliardy korun. V následujících letech chce navýšit počty vojáků na tři sta tisíc.

Dojde také k výraznému navýšení bojové techniky. V letošním roce má být do Polska dodáno 116 tanků Abrams M1A1 a do tří let dalších 250 tanků Abrams v nejmodernější verzi.

Pozadu nezůstane ani letectvo, které očekává dodání nejmodernějších stíhaček F-35A v počtu 32 kusů.

Zdroj: Twitter, Seznamzprávy

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz