Hlavní obsah
Aktuální dění

Z Pražského hradu zmizel nejen alkohol, ale i peníze z veřejných záchodků

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Hrad.cz
7. 3. 9:15

Audit, o který požádala Kancelář prezidenta republiky prostřednictvím Vratislava Mynáře, odhalil mnohé nesrovnalosti v hospodaření Správy Pražského hradu.

Článek

Jednotliví auditoři si v posledních měsících na Pražském hradě podávají navzájem dveře. O první audit se postaral Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který podle nastupujícího prezidenta Petra Pavla neměl odhalit žádné skutečnosti, které by mohly vést k trestnímu stíhání. Podrobnosti se ovšem veřejnost zatím nedozví, jelikož je na závěry auditu uvaleno informační embargo.

O další audit zažádal sám Vratislav Mynář, podle kterého zpráva nezávislých auditorů ukázala na mnohé nesrovnalosti v hospodaření Hradu a zjistila pochybení u konkrétních osob i dosud neznámých pachatelů. Správa Pražského hradu (SPH) již podala trestní oznámení pro podezření z páchaní následujících trestných činů:

• porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže,

• zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění,

• porušení povinnosti při správě cizího majetku,

• krádež,

• zpronevěra,

• podvod.

Chybí alkohol i peníze

V tiskové zprávě Kancelář prezidenta republiky jednotlivě rozepisuje zjištěná pochybení. Jedním z nich je informace, že sklad alkoholu na zámku v Lánech byl nalezen téměř prázdný a je zde evidováno vysoké manko. Při manipulaci s evidencí jednotlivých položek bylo každý měsíc fiktivně odepsáno dvacet lahví protokolárního alkoholu.

Nedostatečná byla také evidence při nakládání a svozu vybrané hotovosti. Jednalo se o celkovou hotovost, kterou Hrad utržil při vybírání vstupného nebo poplatků za využití veřejných toalet. V tomto případě chybí řádné vyúčtování takto vybrané hotovosti, se kterou nakládal Ivo Velíšek. Podle vyjádření Vratislava Mynáře byl na tyto nedostatky v evidenci bývalý ředitel SPH upozorněn již v roce 2018.

Skutečné důvody nezávislého auditu

V případě hradního kancléře vyvstává otázka, proč o externí audit zažádal až poté, co Hrad navštívili kontroloři z NKÚ. Chce snad tímto auditem pouze odvést pozornost od své osoby, případně od samotného Miloše Zemana? Končící prezident dokonce pozval šéfa NKÚ v prosinci na osobní návštěvu Hradu, kterou ovšem Miloslav Kala odmítl.

Na osobu Vratislava Mynáře dlouhodobě upozorňuje Transparency International vzhledem k pochybným veřejným zakázkám i provozu samotného Hradu. Zvláštní místo v jeho zájmu zaujímá např. obec Osvětimany, ve které vlastní několik nemovitostí a ve které je zastupitelem. Jeho firma Clever Management dokonce čelila obvinění z dotačního podvodu, které bylo po podání stížnosti později zastaveno.

V případě Miloše Zemana je velmi negativně vnímána předvolební kampaň z roku 2018, kterou organizoval přes externí subjekty. Na jeho tehdejším transparentním účtu se objevilo několik větších darů, ale odstupující prezident tvrdil, že žádnou kampaň nevede a není důvod tak cokoli veřejnosti vysvětlovat. Jeho tvrzení se ovšem ukázala jako lichá i díky televizní reklamě, která si tehdy vyžádala náklady v desítkách milionů korun.

NKÚ závěry z auditu zveřejní později

Nastupující prezident Petr Pavel zveřejnil své pochyby k tomu, jakým způsobem byl veden Pražský hrad za vlády Miloše Zemana, a požádal NKÚ o další audit. Ten se ovšem do inaugurace nestihne a přijde tak na řadu později.

Informace z předešlého auditu chce NKÚ zveřejnit v několika příštích týdnech, jakmile opadne informační embargo ze strany vyšetřovatelů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz